Βόλεϊ

Έκανε την έκπληξη και «απέδρασε» με το διπλό από την έδρα του Παναθηναϊκού το Μαρκόπουλο!

Το Μαρκόπουλο έκανε την έκπληξη και πήρε μία σπουδαία νίκη, επικρατώντας 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Έχοντας εξαιρετική παρουσία σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, το Μαρκόπουλο πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα στο κλειστό του Αγίου Θωμά επί του Παναθηναϊκού (1-3 σετ).

Πλέον, οι «πράσινες» μπαίνουν σε μπελάδες όσον αφορά την 3η θέση, ισοβαθμώντας σε αυτή με τον Ολυμπιακό, ενώ οι φιλοξενούμενες ανέβηκαν στην 7η θέση, ξεπερνώντας τον Άρη που ηττήθηκε 3-0 από την ΑΕΚ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ δυνατά και από τις δύο ομάδες, με το ένα προβάδισμα να διαδέχεται το άλλο. Το Μαρκόπουλο πήρε κεφάλι στο σκορ 22-20 και εν τέλει έφτασε στο 1-0 με 27-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος, πήρε διαφορά ασφαλείας από την αρχή, με 11-6 και 14-7 και έκανε πολύ εύκολα το 1-1 με 25-13.

Οι φιλοξενούμενες άλλαξαν ολοκληρωτικά τα δεδομένα της αναμέτρησης στο τρίτο σετ, έφτασαν ακόμη και στο +10 και εν τέλει έκαναν το 2-1, επικρατώντας 25-18.

Στο τελευταίο σετ, το «τριφύλλι» προσπάθησε να αποφύγει την ήττα-σοκ, ωστόσο το Μαρκόπουλο ήταν αποφασισμένο για να κάνει την έκπληξη, κάτι που εν τέλει το κατάφερε, και με καθαρή νίκη μάλιστα, φτάνοντας στο 26-24 και το 3-1.

Τα σετ (1-3): 25-27, 25-13, 18-25, 24-26