Βόλεϊ

Σίφουνας Παναθηναϊκός, απάντησε εντυπωσιακά στον Ολυμπιακό!

Πράσινη κυριαρχία και 1-1. Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 στα σετ του Ολυμπιακού και ισοφάρισε τις «ερυθρόλευκες» στους τελικούς της Volley League.

Σαφώς ανώτερος, ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι στον δεύτερο τελικό της Volley league γυναικών και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά μετά το 1-0 των «ερυθρόλευκων» το περασμένο Σάββατο στου Ρέντη, οπότε οι δύο ομάδες θα τα ξαναπούν την ερχόμενη Παρασκευή στο «Μελίνα Μερκούρη».

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στα τρία σετ, ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις στο τρίτο και αμφότερες οι «αιώνιες» έδειξαν πως πιθανόν θα πάνε στα πέντε ματς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με +3 το ματς, όμως οι παίκτριες του Παρίζι έφτασαν στο 11-12. Εκεί, οι «πράσινες» βελτίωσαν πολύ το μπλοκ τους, «έσπασαν» πολλές επιθέσεις του Ολυμπιακού και πήραν πόντους, οπότε βρέθηκαν στο 15-12 και στο 21-17, φτάνοντας στο 1-0.

Στην αρχή του δεύτερου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 7-8, όμως το επιμέρους σκορ 7-2 του Παναθηναϊκού έφερε το 14-10. Οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν 17-16 και το ματς πήγε πόντο- πόντο ως το 22-22, όπου ένας πόντος της Κρος και δυο λάθη από Χίπε και Σάλας έφεραν το 25-22.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο τρίτο σετ και προηγήθηκε αρχικά 4-2. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις από το μπλοκ και προηγήθηκε 15-14, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ξανά 17-15 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τελικό 22-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε και έφτασε στο 11-6 και στο 24-16. Ο Ολυμπιακός απάντησε για το 24-21, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στην τελική επικράτηση.