Βόλεϊ

Υπέταξε τον Παναθηναϊκό και πήρε το πάνω χέρι ο Ολυμπιακός!

Προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου στο βόλεϊ γυναικών πήρε ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στου Ρέντη και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών.

Ένας κυρίαρχος Ολυμπιακός νίκησε σχετικά άνετα 3-1 σετ στου Ρέντη τον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό της Volley League γυναικών και απέκτησε προβάδισμα για την κατάκτηση του τίτλου, ώστε να διατηρήσει τα «σκήπτρα» του, ενόψει του δεύτερου ματς την ερχόμενη Τρίτη στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα και επιβλήθηκε χαρακτηριστικά 25-8 στο τέταρτο σετ, δείχνοντας την υπεροχή του κόντρα στην ομάδα που ήταν πρώτη σε όλη τη διάρκεια της κανονικής περιόδου.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός με σερί έφτασε στο 14-10. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 20-23, όμως οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στο 0-1. Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός φωνάζει για ένα λάθος πόντο που καταλόγισε ο επόπτης στο 23-20.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν, βελτιώνοντας την υποδοχή τους. Επιθετικά είχαν πρωταγωνίστρια τη Σάλας, η οποία δυσκόλεψε το μπλοκ του Παναθηναϊκού, με τα σερβίς τους να μην έχουν σωστές υποδοχές από τη Χαντάβα. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +5 δύο φορές και στην ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε γρήγορα στο +3. Στο 16-13, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 16-17 με 4-0 σερί, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με 3-0 σερί για το 19-17. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 22-22, αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-23.

Στο τέταρτο σετ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-5 και στο 23-7, φτάνοντας στο τελικό 25-8 και στο 1-0.