Βόλεϊ

Ανατρεπτικός ΠΑΟΚ «λύγισε» τον Παναθηναϊκό στο τάι μπρέικ!

Παρότι βρέθηκε πίσω με 2-0 στα σετ ο ΠΑΟΚ έβγαλε ψυχή και νίκησε 3-2 τον Παναθηναϊκό στον Άγιο Θωμά παραμένοντας στην κορυφή της Volley League γυναικών μετά από 12 αγωνιστικές.

Πέρασε από τον Άγιο Θωμά βγάζοντας ψυχή! Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε «σκούρα» απέναντι στον Παναθηναϊκό και παρότι βρέθηκε πίσω με 2-0 ανέτρεψε τα δεδομένα και «απέδρασε» από το Μαρούσι στο τάι μπρέικ (3-2) πετυχαίνοντας την ενδέκατη νίκη του σε 12 ματς στη Volley League γυναικών.

Παρέμεινε στην κορυφή το σύνολο του Μάρκο Φενόλιο, ήττα μετά από καιρό στο πρωτάθλημα για τις «πράσινες» του Γιάννη Καλμαζίδη που στρέφουν το ενδιαφέρον τους στη σημαντική ρεβάνς της 18ης Ιανουαρίου με την Κιέρι για το Challenge Cup.

Το ματς:
Οι «πράσινες» έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα και κατάφεραν να προηγηθούν γρήγορα στο πρώτο σετ με διαφορά δέκα πόντων (16-6) έχοντας σε πολύ μεγάλη μέρα την Μάρθα Ανθούλη. Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, «τρομοκρατώντας» τις φιλοξενούμενες παίρνοντας εν τέλει το πρώτο σετ με 25-13.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται με τέσσερις πόντους διαφορά στο ξεκίνημα και με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει άμεσα απαντήσεις στο σερβίς των φιλοξενούμενων ισοφαρίζοντας με ένα γρήγορο σερί 4-0 σε 8-8. Οι παίκτριες του Μάρκο Φενόλιο, συνέχισαν να προβάλλουν αντίσταση σε εκείνες του Γιάννη Καλμαζίδη και ανέτρεψαν με τη σειρά τους το εις βάρος τους 15-12 στα μέσα του σετ κάνοντας το 17-18. Στο κρισιμότερο σημείο του σετ Στράντζαλη και Κρολ «κουβάλησαν» ουσιαστικά τον ΠΑΟΚ όμως το μπλοκ της Μέντιτς έδωσε το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να αντεπιτεθεί με την Ανθούλη να διεμβολίζει το μπλοκ του ΠΑΟΚ κάνοντας 28-26 σε ένα συγκλονιστικό δεύτερο σετ.

Εμφανώς βελτιωμένος στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ, έγινε πιο συμπαγής στο μπλοκ ενώ ανέβασε αισθητά και τα ποσοστά του στην υποδοχή ανατρέποντας το βραχύ προβάδισμα του Παναθηναϊκού. Κρολ και Μπλάνκο έδωσαν λύσεις στο μπλοκ για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, τη στιγμή που η Ανθούλη με την Μέντιτς προσπαθούσαν να φέρουν ξανά το ματς στα ίσα για τον Παναθηναϊκό. Ωστόσο, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν στην κατάληψη του σετ με το μπλοκ της Στράντζαλη η οποία έκανε το 25-23 για τον ΠΑΟΚ.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός, προτίμησε να κρατήσει χαμηλά τον ρυθμό με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 6-4. Ωστόσο οι «πράσινες» ανέκτησαν την ψυχολογία τους με τις Γκρότες και Ανθούλη να βοηθούν στην ανατροπή φέρνοντας το ματς στο 13-9. Ωστόσο το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Μάρκο Φενόλιο, «αφύπνισε» τις παίκτριες του οι ο οποίες μείωσαν στον πόντο, με την Γκρότες και την Μέντιτς να εκμεταλλεύονται τα λάθη και να φέρνουν ξανά τη διαφορά σε επίπεδα τεσσάρων πόντων (17-13). Ωστόσο, με ένα τρομερό «κρεσέντο» από την Πολυνοπούλου ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να προηγηθεί με 19-18 αναγκάζοντας στην κομβικότερη στιγμή τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά, oι άστοχες προσπάθειες από Ανάε και Ανθούλη αλλά και η εξαιρετική απόδοση της Στράντζαλη έφεραν την ισοφάριση για τον ΠΑΟΚ και οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ μετά το 25-22.

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ με την ψυχολογία στα ύψη ανέτρεψε το 3-1 και βρέθηκε να προηγείται με τρεις στις αρχές του σετ. Τα λάθη διαδέχθηκαν το ένα το άλλο και από τις δύο ομάδες με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Μέντες και Στράντζαλη, ήταν καθοριστικές πάνω από το φιλέ, ενώ η υποδοχή του Παναθηναϊκού αντιμετώπισε προβλήματα στα σερβίς της Κρολ, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να φύγει με το «διπλό» από τον Άγιο Θωμά διπλασιάζοντας τις νίκες του κόντρα στις νταμπλούχες Ελλάδας.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 64 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-13, 28-26, 23-25, 22-25, 14-16) σε 128?

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 16 (10/17 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανάε 17 (14/41 επ., 3 άσσοι, 52% υπ. – 21% άριστες), Γκρότους 14 (10/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Ανθούλη 27 (25/59 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 13 (5/8 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. – 28% άριστες), Νικολογιάννη, Παλάσιο, Μεταξά, Μερκούρη.

ΠΑΟΚ (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κρολ 23 (20/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στράντζαλη 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. – 12% άριστες), Βεργίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάφρεϊ 12 (9/31 επ., 3 μπλοκ, 26% υπ. – 4% άριστες), Μπλάνκο 12 (9/12 επ., 3 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 42% υπ. – 5% άριστες), Ηλιοπούλου 1 (1 μπλοκ), Κλέπκου (40% υπ. – 40% άριστες), Τερζόγλου.