Βόλεϊ

«Καθάρισε» τον Φοίνικα και τον ξεπέρασε ο Πήγασος

Ένας σπουδαίος Πήγασος νίκησε 3-1 σετ τον Φοίνικα Σύρου στην Πολίχνη για την ένατη αγωνιστική της Volley League ανδρών και τον ξεπέρασε στη βαθμολογία.

Ένας αγνώριστος προς το καλύτερο Πήγασος νίκησε 3-1 σετ στη Θεσσαλονίκη τον Φοίνικα Σύρου στο ματς που ολοκλήρωσε την ένατη αγωνιστική της Volley League ανδρών και ξεπέρασε τους «πειρατές» με +2 στη βαθμολογία, αναβαίνοντας στην πέμπτη θέση και πετυχαίνοντας την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Πήγασος έκανε δύο μεγάλες ανατροπές. Στο πρώτο σετ, βρέθηκε να χάνει 23-24, αλλά ισοφάρισε και, μετά από παρατάσεις, πήρε το σετ 35-33 χάρη στην επίθεση του Μαυροβουνιώτη και το λάθος του Ποχάνη.

Ανατροπή για τον Πήγασο και στο δεύτερο σετ από 4-9, αλλά και στο τέταρτο, όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε 24-22, αλλά ο Πήγασος «γύρισε» το σκορ. Η ομάδα της Πολίχνης με σερί 4-0 έφερε τα «πάνω κάτω» και πήρε τη νίκη με 26-24.

Πρώτος σκόρερ των "πειρατών" ήταν ο Μπαρμπούνης με 28 και τον ακολούθησε ο Κουτσομύτης με 17 πόντους. Πρώτος σκόρερ του Πήγασου ήταν ο Μίλης με 17 και τον ακολούθησαν ο Μαυροβουνιώτης με 16 κι ο Καπετανίδης με 13 πόντους.