Βόλεϊ

«Ανέτρεψε» τον Μίλωνα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του League Cup ο Πήγασος Πολίχνης

Παρότι βρέθηκε πίσω στα σετ κόντρα στον Μίλωνα, ο Πήγασος έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πανηγύρισε τη νίκη με 3-0 (20-25, 31-29, 25-22, 25-23), παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup!

Πανηγύρισε μεγάλη εντός έδρας νίκη με ανατροπή κόντρα τον Μίλωνα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του φετινού League Cup ο Πήγασος Πολίχνης!

Παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στα σετ, οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα και τελικά πήραν τη νίκη με 3-0 (20-25, 31-29, 25-22, 25-23), εξασφαλίζοντας την παρουσία τους τους «4» της διοργάνωσης!

Ο Πήγασος μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-4, πριν οι φιλοξενούμενοι αντιδράσουν, μειώνοντας σε 13-12 και ισοφαρίζοντας σε 17-17. Μάλιστα, στη συνέχεια πήραν και το προβάδισμα, κάνοντας τελικά το 1-0 στα σετ, αφού επικράτησαν με 25-20.

Ντέρμπι και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ καθ' όλη τη διάρκειά του. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 2-0, παίρνοντας προβάδισμα με 29-28, όμως οι γηπεδούχοι πήραν τρεις σερί πόντους, φτάνοντας στο 31-29 και ισοφαρίζοντας σε 1-1!

Με την ψυχολογία στα ύψη, ο Πήγασος μπήκε... φορτσάτος στο τρίτο σετ, ξεφεύγοντας με 5-1 και 6-3, πριν έρθει η αντίδραση του Μίλωνα για το 12-12. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους, επικρατώντας με 25-22, ενώ ήταν ανώτεροι και στο τέταρτο σετ, το οποίο πήραν με 25-23 για το τελικό 3-1!

Τα σετ: 20-25, 31-29, 25-22, 25-23