Ισπανία-Κόστα Ρίκα

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για τον 5o όμιλο του Μουντιάλ 2022.

17:19
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την αναμέτρηση της Ισπανίας με την Κόστα Ρίκα, για την 1η αγωνιστική του Παγκοσμίου Κυπέλλου! by Αναστασία Βοσνάκη
17:21
Ο αγώνας θα διεξαχθεί στις 18:00 στο «Al Thumama Stadium», το οποίο έχει χωρητικότητα 45 χιλιάδες θέσεις. by Αναστασία Βοσνάκη
17:23
Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ή περισσότερων ομάδων: 1. Καλύτερη διαφορά τερμάτων, 2. Καλύτερη επίθεση, 3. Βαθμοί στα μεταξύ τους, 4. Καλύτερη διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους, 5. Καλύτερη επίθεση στα μεταξύ τους, 6. Λιγότεροι βαθμοί ποινής σε όλα τα ματς του ομίλου: κίτρινη κάρτα 1 πόντος, δύο κίτρινες στο ίδιο ματς 3 πόντοι, απευθείας κόκκινη κάρτα 4 πόντοι, 7. Κλήρωση. by Αναστασία Βοσνάκη
17:23
Πρώτη φορά αντιμέτωπες οι δύο ομάδες σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Σε επίπεδο φιλικών, 2 νίκες έχει η Ισπανία, 1 η Κόστα Ρίκα. by Αναστασία Βοσνάκη
17:23
Η Ισπανία έχει φτάσει μέχρι τα ημιτελικά μόνο μία φορά, το 2010 όταν και κατέκτησε το τρόπαιο. Στις 4/5 τελευταίες διοργανώσεις πάντως τερμάτισε πρώτη στον όμιλό της. by Αναστασία Βοσνάκη
17:29
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δυο ομάδων. by Αναστασία Βοσνάκη
17:29
Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Ρόδρι, Λαπόρτ, Άλμπα, Μπουσκέτς, Γκάβι, Πέδρι, Φεράν Τόρες, Ασένσιο, Όλμο. by Αναστασία Βοσνάκη
17:30
Κόστα Ρίκα (Λουίς Φερνάντο Σουάρες): Νάβας – Μαρτίνες, Φούλερ, Κάλβο, Ντουάρτε, Οβιέδο – Τεγέδα, Μπόρχες – Μπένετ, Κάμπελ, Κοντρέρας by Αναστασία Βοσνάκη
17:30
17:36
Η Ισπανία έχει κερδίσει μόλις 4 από τις 15 πρεμιέρες της σε Παγκόσμιο Κύπελλο και μόλις 2 από το 1950! Στις τρεις τελευταίες πρεμιέρες της ηττήθηκε 1-0 την Ελβετία, 5-2 από την Ολλανδία και ήρθαν 3-3 με την Πορτογαλία. by Αναστασία Βοσνάκη
18:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Αναστασία Βοσνάκη
18:01
2' Κόρνερ για την Ισπανία. by Αναστασία Βοσνάκη
18:02
Πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Αναστασία Βοσνάκη
18:02
18:03
4' Πιο καλά έχει μπει η Ισπανία στο ματς, κρατάει αρκετά την μπάλα στα πόδια της. by Αναστασία Βοσνάκη
18:05
5' Ευκαιρία για την Ισπανία! Σέντρα ο Πέδρι, ο Όλμο κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνάει ξυστά από την εστία. by Αναστασία Βοσνάκη
18:06
18:08
9' Μεγάλη ευκαιρία για τους Ισπανούς! Σουτ ο Τόρες μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:10
18:11
10' Γκοοοολ η Ισπανία! Προβάδισμα για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, με τον Ντάνι Όλμο να κάνει υπέροχη ντρίμπλα πάνω σε έναν αντίπαλο και να σκοράρει με λόμπα για να γράψει το 1-0 απέναντι στην Κόστα Ρίκα. Ανώτερη ως τώρα η Ισπανία, είχε ήδη δύο φάσεις και η τρίτη ήταν και φαρμακερή, ενώ είναι ωραία και η ασίστ του Γκάβι. by Αναστασία Βοσνάκη
18:15
16' Φάουλ για την Κόστα Ρίκα. by Αναστασία Βοσνάκη
18:16
Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι, ως μη γενόμενη η φάση. by Αναστασία Βοσνάκη
18:17
18:20
18:20
21' Γκοοοολ η Ισπανία! Υπέροχη κυκλοφορία της μπάλας από την ομάδα του Λουίς Ενρίκε, με τον Άλμπα να κάνει εξαιρετικό γύρισμα και ο Ασένσιο με σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή να γράφει το 2-0. by Αναστασία Βοσνάκη
18:23
Γρήγορο προβάδισμα δύο τερμάτων για τους Ισπανούς, που πάνε για μια άνετη νίκη. Νωρίς είναι ακόμα, αλλά βάζουν στέρεες βάσεις οι Ίβηρες! by Αναστασία Βοσνάκη
18:25
Το γκολ του Ντάνι Όλμο είναι το 100ο τέρμα της Ισπανίας σε Παγκόσμιο Κύπελλο. by Αναστασία Βοσνάκη
18:26
18:28
18:29
29' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ! Το κέρδισε ο Άλμπα σε πάτημα από τον Ντουάρτε. Ευκαιρία για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε να πετύχει τρίτο τέρμα. by Αναστασία Βοσνάκη
18:30
31' Γκοοοολ για την Ισπανία! Ο Φεράν Τόρες εκτελεί στη δεξιά γωνία, ο Νάβας πέφτει στην αριστερή και η Ισπανία γράφει το 3-0! Πάρτι της ομάδας του Λουίς Ενρίκε! by Αναστασία Βοσνάκη
18:32
33' Φάουλ για την Κόστα Ρίκα. by Αναστασία Βοσνάκη
18:33
18:35
18:40
Πρώτη φορά από το 1934 που οι Ισπανοί πετυχαίνουν τρία γκολ το πρώτο ημίχρονο σε αγώνα Μουντιάλ! by Αναστασία Βοσνάκη
18:40
18:45
5 λεπτά ο έξτρα χρόνος! Για να δούμε σε αυτά τα πέντε λεπτά η Κόστα Ρίκα θα αντιδράσει ή οι Ισπανοί θα... ξεφύγουν; by Αναστασία Βοσνάκη
18:47
90+3' Σουτ ο Γκάβι, διώχνει εύκολα ο Νάβας. by Αναστασία Βοσνάκη
18:49
90+5' Μακρινό σουτ ο Ασένσιο, η μπάλα ψηλά άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
18:50
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο! Η Ισπανία προηγείται 3-0 της Κόστα Ρίκα, έχοντας μετατρέψει σε... πάρτι την αναμέτρηση από νωρίς. by Αναστασία Βοσνάκη
18:50
Ο Όλμο στο 11’ άνοιξε το σκορ, ο Ασένσιο στο 21’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους Ισπανούς, με τον Φεράν Τόρες να βάζει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 31 με εκτέλεση πέναλτι, με την Ισπανία να πετυχαίνει για πρώτη φορά τρία γκολ στο πρώτο μέρος ενός αγώνα του Μουντιάλ μετά το 1934. Τότε βέβαια το είχε πετύχει απέναντι στην Βραζιλία! by Αναστασία Βοσνάκη
19:00
19:05
Σέντρα στο δεύτερο μέρος! by Αναστασία Βοσνάκη
19:06
46' Γουάστον αντί Μαρτίνες για την Κόστα Ρίκα. by Αναστασία Βοσνάκη
19:08
48' Σουτ ο Ασένσιο, η μπάλα πάνω από την εστία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:10
8-0 οι τελικές στο ματς. Να δούμε αν η Κόστα Ρίκα ως το φινάλε θα καταφέρει να φτιάξει κάποια ως το φινάλε. by Αναστασία Βοσνάκη
19:11
52' Γύρισμα του Φεράν Τόρες, έδιωξε η άμυνα της Κόστα Ρίκα. by Αναστασία Βοσνάκη
19:12
52' Κόρνερ για την Ισπανία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:12
Ανεκμετάλλευτο πέρασε. by Αναστασία Βοσνάκη
19:14
54' Γκοοοολ για την Ισπανία! Μετά από αδράνεια στην άμυνα των Κοσταρικανών, ο Ασένσιο έκλεψε και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Νάβας για το 4-0. Συνεχίζουν με το πόδι στο... γκάζι οι Ισπανοί! by Αναστασία Βοσνάκη
19:16
57' Έξω ο Φεράν, μέσα ο Μοράτα για την Ισπανία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:17
57' Συνεχόμενα κερδισμένα κόρνερ για τους Ισπανούς. by Αναστασία Βοσνάκη
19:18
57' Βγήκε και ο Πέδρι, μέσα ο Σολέρ για την Ισπανία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:21
61' Διπλή αλλαγή για την Κόστα Ρίκα. Κοντρέρας και Μπένετ έξω, μέσα οι Ζαμόρα, Ρουίς. by Αναστασία Βοσνάκη
19:22
19:23
63' Σουτ από πλάγια θέση ο Μοράτα, η μπάλα περνάει άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:23
64' Μπουσκέτς και Άλμπα έξω, Μπαλντέ και Κόκε μέσα για την Ισπανία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:28
68' Πρώτη κάρτα στο ματς και πηγαίνει στον Κάλβο για μαρκάρισμα στον Σολέρ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:28
69' Γουίλιαμς μέσα, Ασένσιο έξω για την Ισπανία. by Αναστασία Βοσνάκη
19:29
70' Κεφαλιά από κόντα ο Όλμο, μπλόκαρε ο Νάβας. by Αναστασία Βοσνάκη
19:32
72' Έξω ο Μπόρχες, μέσα ο Αγκιλέρα για την Κόστα Ρίκα. by Αναστασία Βοσνάκη
19:33
19:34
74' Γκοοοολ η Ισπανία! ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΙ! Απίθανο τέρμα! Μετά από ωραία σέντρα του Μοράτα, ο Γκάβι με φοβερό βολέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Νάβας! by Αναστασία Βοσνάκη
19:41
82' Ο Ματαρίτα μέσα, ο Οβιέδο έξω για την Κόστα Ρίκα. by Αναστασία Βοσνάκη
19:42
Ο Γκάβι σε ηλικία 18 ετών με αυτό το τέρμα έγινε ο νεότερος σκόρερ σε Μουντιάλ μετά τον Πελέ το 1958! by Αναστασία Βοσνάκη
19:44
84' Κίτρινη ο Γκάβι. by Αναστασία Βοσνάκη
19:44
19:44
Τελευταίο πεντάλεπτο στο παιχνίδι, να δούμε αν θα αλλάξει κάτι στην έκταση του σκορ... by Αναστασία Βοσνάκη
19:45
19:48
88' Κάθετη προς τον Μοράτα, τον προλαβαίνει ο Νάβας. by Αναστασία Βοσνάκη
19:49
90' Γκοοολ για την Ισπανία! Ο Σολέρ μετά από ασταθή επέμβαση του Νάβας, γράφει το 6-0 για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε! by Αναστασία Βοσνάκη
19:51
8 λεπτά οι καθυστερήσεις! by Αναστασία Βοσνάκη
19:53
93' Γκοοοολ για την Ισπανία! Στο 7-0 πλέον το σκορ, αυτή τη φορά σκοράρει ο Μοράτα! by Αναστασία Βοσνάκη
19:56
96' Σουτ του Σολέρ, η μπάλα λίγο άουτ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:56
97' Κίτρινη κάρτα στον Κάμπελ. by Αναστασία Βοσνάκη
19:58
Τέλος στο ματς! Η Ισπανία έκανε απίθανη εμφάνιση, διαλύοντας με 7-0 την Κόστα Ρίκα! Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη της φούρια ρόχα στην ιστορία της στο Μουντιάλ, με τους ηττημένους να μην έχουν τελική στον αγώνα! by Αναστασία Βοσνάκη