Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη φάση των «16» του Champions League.

Καλησπέρα σας! by Δημήτρης Παπαδήμας
21:32
Πρώτο βράδυ των ρεβάνς για τη φάση των «16» στο Champions League και εμείς θα παρακολουθήσουμε Live την αναμέτρηση Τσέλσι-Ντόρτμουντ, η οποία θα διεξαχθεί στο «Στάμφορντ Μπριτζ» του Λονδίνου! by Δημήτρης Παπαδήμας
21:33
Η Ντόρτμουντ έχει μικρό προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά, μετά τη νίκη της με 1-0 στη Γερμανία: by Δημήτρης Παπαδήμας
21:41
Η αναμέτρηση ήταν να ξεκινήσει στις 22:00, αλλά τελικά η UEFA ανακοίνωσε ότι η σέντρα θα πραγματοποιηθεί με 10 λεπτά καθυστέρηση, επειδή το λεωφορείο που μετέφερε την αποστολή της Ντόρτμουντ άργησε να φτάσει στο «Στάμφορντ Μπριτζ», λόγω της μεγάλης κίνησης στους δρόμους περιμετρικά του γηπέδου. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:43
Οι ενδεκάδες των ομάδων: Τσέλσι (Πότερ, 3-4-3): Κέπα - Φοφανά, Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια - Τζέιμς, Κόβατσιτς, Έντσο Φερνάντες, Τσίλγουελ - Στέρλινγξκ, Φέλιξ, Χάβερτς. Ντόρτμουντ (Τέρζιτς, 4-1-4-1): Μέγιερ - Βολφ, Ζίλε, Σλότερμπεκ, Γκερέιρο - Τσαν - Μπραντ, Μπέλιγχαμ, Οζκάν, Ρόις - Αλέ by Δημήτρης Παπαδήμας
21:44
Αναπληρωματικοί Τσέλσι: Μπέργκστρομ, Μπετινέλι, Τσαλομπά, Τσουκουεμέκα, Γκάλαχερ, Χολ, Λόφτους-Τσικ, Μούντρικ, Πουλίσικ, Ζακάρια, Ζίγες. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:45
Στον πάγκο για την Ντόρτμουντ: Ούνμπεχαουν, Κέμπελ, Γκίτενς, Κουλιμπαλί, Νταχούντ, Χούμελς, Μάλεν, Μενιέ, Μοντέστ, Πάσλακ, Ρέινα, Ρότε. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:47
Η Τσέλσι έρχεται από εντός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στη Λιντς για την Premier League, η πρώτη της μετρά από έξι διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:48
Ο Πότερ δεν έχει στη διάθεσή του για την αποψινή αναμέτρηση τους Μάουντ, Μεντί, Τιάγκο Σίλβα, Αθπιλικουέτα, Καντέ και Μπρόγια. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:49
Από την άλλη, η Ντόρτμουντ είναι... καυτή στο 2023, έχοντας πανηγυρίσει 10 συνεχόμενες νίκες σε Bundesliga, Κύπελλο Γερμανίας και Champions League! by Δημήτρης Παπαδήμας
21:50
Για τους Βεστφαλούς δεν είναι διαθέσιμοι απόψε οι Ριέρσον, Αντεγέμι, Μουκοκό, Ντουρανβίλ και Μορέι. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:52
Η Ντόρτμουντ έχει πάρει την πρόκριση σε 5 από τις 6 προηγούμενες αναμετρήσεις της στο Champions League, όταν είχε επικρατήσει στον πρώτο αγώνα. Μοναδική εξαίρεση η συνάντηση με την Παρί Σεν Ζερμέν, τη σεζόν 2019-20. Ωστόσο, έχει ηττηθεί στα 5 πιο πρόσφατα εκτός έδρας παιχνίδια της στη διοργάνωση, κόντρα σε αγγλικές ομάδες. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:56
Στο έτερο παιχνίδι της βραδιάς, η Μπενφίκα υποδέχεται στο «Ντα Λουζ» της Λισαβόνας τη βέλγικη Μπριζ, στη ρεβάνς του υπέρ της 2-0. by Δημήτρης Παπαδήμας
21:57
Διαιτητής της αναμέτρησης στο Λονδίνο ο Ολλανδός, Ντάνι Μάκελι. Βοηθοί οι συμπατριώτες του, Χένιγκ και Ντε Φράις, ενώ VAR είναι οι Φαν Μπέκελ και Χίγκλερ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:04
Η Μπενφίκα σκόραρε στο 2ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης με την Μπριζ, αλλά το γκολ του Ζοάο Μάριο ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:05
Οι δύο ομάδες κάνουν τώρα την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο του «Στάμφορντ Μπριτζ». by Δημήτρης Παπαδήμας
22:08
Φυσικά, κατάμεστο το γήπεδο, ενώ και οι φίλοι της Ντόρτμουντ δίνουν βροντερό «παρών» στο Λονδίνο! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:10
Φανταστική ατμόσφαιρα και πολύ... ανεβασμένα τα ντεσιμπέλ στο «Στάμφορντ Μπριτζ»! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:11

Έναρξη του αγώνα!

by Δημήτρης Παπαδήμας
22:12
Σε... κίτρινο φόντο τα πρώτα δευτερόλεπτα στο ματς, λόγω καπνογόνων που΄αναψαν οι φίλοι της Ντόρτμουντ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:12
1' Πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι νωρίς, για τους φιλοξενούμενους. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:12
Απομάκρυνε η άμυνα της Τσέλσι. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:13
2' Μετά από γρήγορη αντεπίθεση της Τσέλσι, ο Στέρλινγκ βρέθηκε απέναντι στον Μέγερ αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ υποδείχθηκε και σε θέση οφσάιντ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:15
4' Θα γίνει αναγκαστική αλλαγή πολύ νωρίς για την Ντόρτμουντ, με τον Μπραντ να νιώθει ενοχλήσεις. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:16
5' Αλλαγή για την Ντόρτμουντ, ο Ρέινα πήρε τη θέση του τραυματία Μπραντ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:17
6' Ευκαιρία για την Τσέλσι, με τον Φέλιξ να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά ο Μέγερ τον πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:18
7' Ο Κουλιμπαλί πήρε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση του κόρνερ, άστοχος. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:19
8' Κι άλλη καλή φάση για την Τσέλσι, με τον Χάβερτς να βρίσκεται απέναντι στον Μέγερ, αλλά να αστοχεί υπό την πίεση του Τσαν. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:20
22:23
12' Ανοιχτό από τα πρώτα λεπτά του το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μην περιμένουν και να ψάχνουν το γκολ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:26
15' Η Ντόρτμουντ κρατάει την μπάλα τώρα, προσπαθώντας να βρει τρόπο να δημιουργήσει απειλή για την εστία των γηπεδούχων. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:26
16' Φάουλ σε πάρα πολύ καλό σημείο για την Ντόρτμουντ, το έκανε ο Φοφανά στον Ρέινα. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:28
17' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ, με τον Ρόις να εκτελεί όμορφα και τον Κέπα να αποκρούει εντυπωσιακά στη δεξιά του γωνία. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:28
Η ευκαιρία της Τσέλσι με τον Φέλιξ: by Δημήτρης Παπαδήμας
22:29
Και η ευκαιρία του Χάβερτς, ο οποίος αστόχησε υπό την πίεση του Εμρέ Τσαν: by Δημήτρης Παπαδήμας
22:31
20' Χάβερτς και Έντσο Φερνάντες δεν μπόρεσαν να συνεργαστούν εντός της μεγάλης περιοχής της Ντόρτμουντ, η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μέγερ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:34
Η εντυπωσιακή επέμβαση του Κέπα στην εκτέλεση φάουλ από τον Ρόις: by Δημήτρης Παπαδήμας
22:36
25' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ, με τον Βολφ να κάνει πανέμορφη κάθετη για τον Ρέινα, αλλά το παράλληλο γύρισμα του τελευταίου δεν βρήκε παίκτη της Ντόρτμουντ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:37
Το 71% της κατοχής της μπάλας έχει η Ντόρτμουντ! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:39
Η... πτήση του Κέπα για να αποκρούσει τη φαουλάρα του Ρόις: Εικόνα live 21974489/103996.jpg by Δημήτρης Παπαδήμας
22:39
28' Δοκάρι για την Τσέλσι, μετά από σουτ του Χάβερτς στην κίνηση μετά από απομάκρυνση του Βολφ! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:40
Ο Γερμανός σούταρε στην εσωτερική πλευρά της αριστερής δοκού και με κάποιο περίεργο τρόπο, η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Αυτή είναι η μεγαλύτερη, έως τώρα, ευκαιρία στο ματς. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:44
33' Άτσαλο διώξιμο του Ζίλε, ο Κόβασιτς σούταρε με τη μία από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ψηλά άουτ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:45
Ο Χάβερτς χάνει τη μεγαλύτερη έως τώρα ευκαιρία του αγώνα: Εικόνα live 21974489/70741.jpg by Δημήτρης Παπαδήμας
22:46
35' Η Τσέλσι έχει ισορροπήσει το ματς, μόλις πήρε το τρίτο της κόρνερ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:47
Ο Τσίλγουελ εκτελεστής του κόρνερ, δεν απειλήθηκε η άμυνα της Ντόρτμουντ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:48
Το δοκάρι του Χάβερτς: by Δημήτρης Παπαδήμας
22:49
38' Ο Χάβερτς σκόραρε με φανταστικό σουτ στο γάμα της εστίας της Ντόρτμουντ, αλλά ο Στέρλινγκ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:52
40' Τρελή διπλή ευκαιρία για την Τσέλσι, με τον Κουλιμπαλί να μην μπορεί να βρει σωστά την μπάλα και να την στείλει στα δίχτυα προ κενής εστίας μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσίλγουελ, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Φέλιξ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μέγερ. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:53
41' Δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Ζίλε. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:54
42' Μία ακόμα φάση για την Τσέλσι, μετά από ωραίο τριγωνάκι Φέλιξ, Χάβερτς και Τσίλγουελ, ο τελευταίος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα εντός εστίας. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:54

44' Γκοολ για την Τσέλσι!

Μετά από γύρισμα του πολύ δραστήριου Τσίλγουελ, ο Στέρλινγκ βρίσκει... αέρα με την πρώτη του προσπάθεια, αλλά στη συνέχεια απέφυγε τον Ζίλε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! by Δημήτρης Παπαδήμας
22:56
Οι Λονδρέζοι «μεταφράζουν» την υπεροχή τους σε προβάδισμα και ισοφαρίζουν το σκορ του πρώτου αγώνα. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:56
3 λεπτά καθυστερήσεις. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:57
45'+1' Σέντρα του Κόβασιτς, πολύ άστοχο το γυριστό του Χάβερτς. by Δημήτρης Παπαδήμας
22:58
Το ακυρωθέν γκολ του Χάνερτς: by Δημήτρης Παπαδήμας
22:59
Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Τσέλσι-Ντόρτμουντ 1-0. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:02
Η Ντόρτμουντ μπήκε δυνατότερα στον αγώνα, απειλώντας την εστία του Κέπα, αλλά στη συνέχεια η Τσέλσι ισορρόπησε, δημιούργησε ευκαιρίες με μεγάλη συχνότητα, είχε δοκάρι στο 28', ακυρωθέν γκολ στο 38', και τελικά πήρε το προβάδισμα στο 44', με το γκολ του Στέρλινγκ. 1-1 πλέον το συνολικό σκορ και τα πάντα ανοιχτά όσον αφορά το ποιος θα πάρει την πρόκριση! by Δημήτρης Παπαδήμας
23:09
Το γκολ του Στέρλινγκ με το οποίο η Τσέλσι πήρε το προβάδισμα και ισοφάρισε το συνολικό σκορ της αναμέτρησης: by Δημήτρης Παπαδήμας
23:15
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο «Στάμφορντ Μπριτζ», χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:16
47' Ο Τσίλγουελ έκανε τη σέντρα, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Βολφ. Πέναλτι ζητάνε οι παίκτες της Τσέλσι. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:16
Η φάση θα ελεγχθεί από τους VAR. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:17
Πάει να το δει στο μόνιτορ ο Μάκελι. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:18
49' Πέναλτι για την Τσέλσι! by Δημήτρης Παπαδήμας
23:18
Η μπάλα βρήκε ξεκάθαρα στο χέρι του Βολφ, το οποίος δεν ήταν στη φυσική του θέση. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:20
51' Στο δοκάρι το πέναλτι του Χάβερτς! by Δημήτρης Παπαδήμας
23:20
Εκτέλεσε ψύχραιμα στέλνοντας τον Μέγερ στην άλλη γωνία, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της Ντόρτμουντ. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:21
Επανάληψη στο πέναλτι δίνει ο Μάκελι! by Δημήτρης Παπαδήμας
23:21
Τρεις παίκτες της Ντόρτμουντ και ένας της Τσέλσι μπήκαν στη μεγάλη περιοχή πριν εκτελέσει ο Χάβερτς. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:22

53' Γκοολ για την Τσέλσι!

Ο Χάβερτς εκτελεί με τον ίδιο τρόπο και στην ίδια γωνία, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα αυτή τη φορά! 2-0 η Τσέλσι, πήρε προβάδισμα πρόκρισης! by Δημήτρης Παπαδήμας
23:25
55' Σουτ του Μπέλιγχαμ πήγαινε προς την εστία, επενέβη ο Κουκουρέγια με το κεφάλι του. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:28
58' Μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ, με τον Μπέλιγχαμ να μην καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πάρα πολύ κοντινή απόσταση! by Δημήτρης Παπαδήμας
23:30
61' Η Ντόρτμουντ πιέζει, ψάχνοντας τρόπους να απειλήσει την εστία του Κέπα. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:33
64' Αλλαγή για την Ντόρτμουντ, Γκίτενς αντί του Οζκάν. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:34
65' Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ, με τον Κέπα να αντιδρά σωστά σε δυνατό σουτ του Βολφ από πλάγια θέση. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:36
67' Αλλαγή για την Τσέλσι, ο Γκάλαχερ αντικατέστησε τον Ζοάο Φέλιξ. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:40
Το 2-0 της Τσέλσι με την εκτέλεση πέναλτι του Χάβερτς: by Δημήτρης Παπαδήμας
23:43
73' Ο προωθημένος Ζίλε βρήκε χώρο και σούταρε από μακριά, άουτ. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:45
76' Ο Γκάλαχερ σκόραρε μετά από ασίστ του Στέρλινγκ, αλλά ο δεύτερος υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:46
77' Αλλαγή για την Ντόρτμουντ, ο Μάλεν περνάει στη θέση του Αλέ, ο οποίος δεν φάνηκε σχεδόν καθόλου στο ματς. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:47
77' Κίτρινη κάρτα στον Έντσο Φερνάντες, για σκληρό μαρκάρισμα στον Γκερέιρο. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:48
Το ριπλέι του οφσάιντ του Στέρλινγκ νωρίτερα, έδειξε πως η φάση ήταν πραγματικά οριακή. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:50
81' Έχει πέσει ο ρυθμός του ματς στα τελευταία λεπτά, κάτι που φυσικά βολεύει την Τσέλσι, η οποία έχει και το προβάδισμα. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:52
82' Διπλή αλλαγή για την Τσέλσι, Πουλίσικ και Λόφτους-Τσικ αντί των Στέρλινγκ και Κόβασιτς. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:54
85' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την Ντόρτμουντ. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:55
86' Με σέντρα εκτέλεσε ο Γκρερέιρο, απομάκρυνε η άμυνα της Τσέλσι. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:56
87' Αλλαγή για τη Τσέλσι, Ζακάρια αντί του Έντσο Φερνάντες. by Δημήτρης Παπαδήμας
23:58
89' Σέντρα του Βολφ και κεφαλιά του Μπέλιγχαμ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κέπα. by Δημήτρης Παπαδήμας
00:00
6 λεπτά οι καθυστερήσεις! by Δημήτρης Παπαδήμας
00:00
90'+1' Παράλληλη σέντρα του Ζακάρια σε αποδιοργανωμένη άμυνα της Ντόρτμουντ, πέρασε από όλους η μπάλα. by Δημήτρης Παπαδήμας
00:01
Μεγάλη ένταση τώρα ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων. by Δημήτρης Παπαδήμας
00:01
Ο Βολφ έσπρωξε τον Τσίλγουελ και υπήρξαν αρκετά νεύρα, ηρέμισε η κατάσταση. by Δημήτρης Παπαδήμας
00:01
90'+2' Πήραν από μία κίτρινη Βολφ και Τσίλγουελ. by Δημήτρης Παπαδήμας
00:04
90'+5' Ο Ρόις σούταρε στα σώματα, κόρνερ για την Ντόρτμουντ. by Δημήτρης Παπαδήμας
00:04
90'+5' Ο Βολφ βρέθηκε σε καλή θέση, μπλόκαρε ο Κέπα. by Δημήτρης Παπαδήμας
00:05
90'+6' Φάουλ σε καλή θέση για την Τσέλσι. by Δημήτρης Παπαδήμας
00:06
90'+6' Κίτρινη κάρτα στον Κουκουρέγια. by Δημήτρης Παπαδήμας
00:07
90'+7' Κίτρινη και τον Μπέλιγχαμ, για μαρκάρισμα στον Τζέιμς. by Δημήτρης Παπαδήμας
00:07
Λήξη του αγώνα, Τσέλσι-Ντόρτμουντ 2-0! by Δημήτρης Παπαδήμας
00:08
Οι Λονδρέζοι κάνουν την ανατροπή μετά την ήττα τους στο πρώτο ματς και παίρνουν την πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Champions League! by Δημήτρης Παπαδήμας