Ολλανδία-Ελλάδα

Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης της Εθνικής μας στο Αϊντχόφεν με αντίπαλο την Ολλανδία για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024.

21:14
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της σπουδαίας αναμέτρησης ανάμεσα στην Ολλανδία και την Ελλάδα για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2024. by Γιώργος Τσανάκας
21:15
Μεγάλο παιχνίδι, αφού η Εθνική καλείται να φύγει με αποτέλεσμα από το «Philips Stadion». Βέβαια, η αναμέτρηση είναι δύσκολη, αφού απέναντι υπάρχει μια εξαιρετική ομάδα με τεράστια ποιότητα! by Γιώργος Τσανάκας
21:16
Η Ολλανδία πάντως με τον Ρόναλντ Κούμαν στον πάγκο δεν ήταν στο καλύτερο δυνατό φεγγάρι στα δύο προηγούμενα ματς, αλλά παραμένει μια ομάδα με τρομερή δυναμική. by Γιώργος Τσανάκας
21:16
«Ποτέ δεν έχουμε πει με την ομάδα ότι πάμε για την ισοπαλία σε κανέναν αγώνα», δήλωσε ο Γκουστάβο Πογέτ στην κάμερα της NOVA μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα. by Γιώργος Τσανάκας
21:18
Εικόνα live 21976395/69486.jpg Εικόνα live 21976395/16159.jpg Εικόνα live 21976395/7251.jpg Εικόνα live 21976395/55866.jpg Εικόνα live 21976395/66201.jpg Εικόνα live 21976395/24553.jpg Εικόνα live 21976395/43136.jpg by Γιώργος Τσανάκας
21:19
«Ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης η Ελλάδα - Σπουδαίο δεκάρι ο Μπακασέτας» Δείτε εδώ τα όσα είπε στη συνέντευξη Τύπου χθες ο Ρόναλντ Κούμαν που αποθέωσε τη γαλανόλευκη. by Γιώργος Τσανάκας
21:19
Πασχαλάκης στον bwinΣΠΟΡ FM: «Πάμε για τη νίκη στην Ολλανδία! Πολύ καλό το κλίμα στην Εθνική» Εδώ η συνέντευξή του στον Σωτήρη Ταμπάκο. by Γιώργος Τσανάκας
21:20
Σε περίπου 25 λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση και ενώ το γήπεδο γεμίζει. Αναμένονται και 1000 Έλληνες τουλάχιστον στις εξέδρες. by Γιώργος Τσανάκας
21:21
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων... by Γιώργος Τσανάκας
21:22
Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φλέκεν - Χερτρούιντα, Φαν Ντάικ, Άκε - Ντάμφρις, Ντε Ρόουν, Ντε Γιονγκ, Μπλιντ - Σιμόνς, Βέγκχορστ, Χάκπο. by Γιώργος Τσανάκας
21:22
Στον πάγκο για την Ολλανδία οι Βερμπρούχεν, Νόπερ, Ντε Λιχτ, Ντε Φράι, Λανγκ, Μπέρχαους, Χάρτμαν, Ρέιντερς, Φέρμαν, Μάλεν, Βίφερ, Κόπμαϊνερς. by Γιώργος Τσανάκας
21:22
Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος - Ρότα, Ρέτσος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας - Σιώπης, Κουρμπέλης, Μπακασέτας - Μάνταλος, Παυλίδης, Μασούρας. by Γιώργος Τσανάκας
21:23
Στον πάγκο για τη γαλανόλευκη οι Πασχαλάκης, Αθανασιάδης, Παπανικολάου, Κουλιεράκης, Μπουχαλάκης, Ιωαννίδης, Πέλκας, Φούντας, Χατζηγιοβάνης, Λημνιός, Γιακουμάκης, Γιαννούλης. by Γιώργος Τσανάκας
21:41
Η ανάκρουση του ύμνου της Ελλάδας πρώτα, μετά της Ολλανδίας. by Γιώργος Τσανάκας
21:43
2000 Έλληνες στις κερκίδες του γηπέδου τελικά δημιουργούν ήδη καυτή ατμόσφαιρα. by Γιώργος Τσανάκας
21:44
Στατιστικό soccerbase: «Η προηγούμενη φορά που βρέθηκαν αντίπαλοι στο γήπεδο Ρόναλντ Κούμαν και Γκουστάβο Πογιέτ ήταν στις 18.10.2014, όταν για την Πρέμιερ Λιγκ, η Σαουθάμπτον του Κούμαν συνέτριβε με 8-0 τη Σάντερλαντ του Πογιέτ» by Γιώργος Τσανάκας
21:46
Ενός λεπτού σιγή για τον Γιαν Γιόνγκμπλεντ. by Γιώργος Τσανάκας
21:47
21:47
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
21:50
Πιέζει ψηλά η Ελλάδα την Ολλανδία στο ξεκίνημα του παιχνιδιού για να της δυσκολέψει την κατοχή. by Γιώργος Τσανάκας
21:50
Δεν έδειξαν πάντως να αγχώνονται οι γηπεδούχοι. by Γιώργος Τσανάκας
21:50
21:52
4' O Βλαχοδήμος μπλόκαρε, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για έμμεσο. Δεν υπήρξε παράβαση... by Γιώργος Τσανάκας
21:53
5' Τραβάει τον Σιμόνς ο Σιώπης, του χαρίζει την κάρτα ο διαιτητής. Είναι νωρίς στο ματς άλλωστε... by Γιώργος Τσανάκας
21:53
6' Εύκολα ο Βλαχοδήμος βγαίνει και μπλοκάρει το γέμισμα του Ντάμφρις. by Γιώργος Τσανάκας
21:54
6' Πρώτη τελική για την Ολλανδία. Ο Σίμονς κράτησε εξαιρετικά την μπάλα, ο Βέγκχορστ δοκίμασε τα πόδια του από τα όρια της περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
21:55
7' Δεύτερο κόρνερ στη σειρά μετά την προσπάθεια του Άκε να πάρει την κεφαλιά. by Γιώργος Τσανάκας
21:56
8' Κεφαλιά του Ντε Ρόουν, η μπάλα άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
21:58
Δέκα λεπτά στην αναμέτρηση παραμένει το 0-0 στο "Philips Stadion". by Γιώργος Τσανάκας
21:59
11' Κάρτα στον Σιώπη στην προσπάθειά του να κόψει τον Ντε Γιογκ που... ξεχύθηκε στην κόντρα-επίθεση και πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του. by Γιώργος Τσανάκας
21:59
Καλησπέρα σας κι από εμένα! Αναμενόμενη η πρωτοβουλία των κινήσεων από πλευράς Ολλανδίας στο πρώτο διάστημα του αγώνα, αλλά δεν έχει πιεστεί τρομερά η άμυνά μας. Το μεγάλο πρόβλημα έως τώρα είναι οι στατικές φάσεις, ό,τι έχει κάνει η ομάδα του Κούμαν έχει έρθει από κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:59
22:00
Στο ίδιο λεπτό η Γαλλία με τη Βόρειο Ιρλανδία είναι στο 0-0, επίσης. by Γιώργος Τσανάκας
22:02
14' Πρώτη φορά που πατά στην αντίπαλη περιοχή η Εθνική, όπου μετά τη σέντρα του Τσιμίκα η άμυνα της Ολλανδίας δεν έδιωξε καλά αλλά το σουτ του Ρότα πέρασε... πλάγιο. by Γιώργος Τσανάκας
22:02
22:04
16' Νέο κόρνερ για τους οράνιε. by Γιώργος Τσανάκας
22:04
17' Γκολ για την Ολλανδία! Τρίτη και... φαρμακερή! Μετά από κόρνερ του Μπλιντ, ο Ντάμφρις πηδάει πολύ ψηλά και κάνει την κεφαλιά που του βγαίνει πάσα στον Ντε Ρόουν, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ στην κίνηση εκτελεί για το 1-0. by Γιώργος Τσανάκας
22:06
19' Πρώτο κόρνερ για την Ελλάδα στο ματς που προσπαθεί να αντιδράσει. by Γιώργος Τσανάκας
22:07
«Πληγή» οι στατικές φάσεις έως τώρα για την Εθνική. Από κόρνερ είχε φτιάξει τις δύο καλύτερες της φάσεις η Ολλανδία έως τώρα, από κόρνερ έκανε το 1-0. Έχουν μεγάλα κορμιά οι «οράνιε» και δεν βγαίνουν τα μαρκαρίσματα έως τώρα. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:07
22:08
22:09
Το γκολ του Ντε Ρόουν για το 1-0: by Γιώργος Τσανάκας
22:10
22' Τρομερή ατομική ενέργεια του Χάκπο, ο οποίος σπάει στον Ντάμφρις που κάνει το γύρισμα αλλά ο Ρέτσος έδιωξε. by Γιώργος Τσανάκας
22:11
22:14
26' «Χαλάει» την καλή επίθεση της Εθνικής ο Ρότα σε μια φαινομενικά εύκολη φάση που είχε να πασάρει μπροστά του στον Μασούρα... by Γιώργος Τσανάκας
22:16
Το πρώτο του με την εθνική Ολλανδίας... Ένας εξαιρετικός και αρκετά υποτιμημένος ποδοσφαιριστής ο εν λόγω κύριος, κομβικός στο παιχνίδι της Αταλάντα, αλλά και των οράνιε! Εικόνα live 21976395/76773.jpg by Γιώργος Τσανάκας
22:16
29' Απίθανη επέμβαση του Βλαχοδήμου! Ο Σίμονς κάνει απίστευτη ατομική ενέργεια, περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και σουτάρει από τα όρια της περιοχής, η μπάλα κοντράρει στον Χατζηδιάκο, αλλάζει πορεία αλλά ο Βλαχοδήμος με φανταστική εκτίναξη το βγάζει! by Γιώργος Τσανάκας
22:18
30' Νέα ευκαιρία για την Ολλανδία! Μετά από λάθος του Μπακασέτα, η Ολλανδία κλέβει στα όρια της περιοχής και με ταχύτατη κυκλοφορία φτάνουν σε θέση βολής, αλλά ο Βέγκχορστ "σημαδεύει" στο κέντρο της εστίας και ο Βλαχοδήμος μπλοκάρει. by Γιώργος Τσανάκας
22:19
31' Γκολ για την Ολλανδία! Τρομερό γκολ! Ο Ντάμφρις παίζει με τον Σίμονς, αυτός του γυρίζει ξανά και ο μπακ της Ίντερ κάνει πάρε-βάλε σέντρα στον Χάκπο ο οποίος στοπάρει με το στήθος και μετά εκτελεί τον Βλαχοδήμο για το 2-0. by Γιώργος Τσανάκας
22:20
Ελέγχεται για οφσάιντ η φάση... by Γιώργος Τσανάκας
22:20
Μετράει κανονικά, 2-0 η Ολλανδία με ένα καταπληκτικό σε δημιουργία και εκτέλεση τέρμα. by Γιώργος Τσανάκας
22:21
22:22
34' Γύρισμα του Τσιμίκα, έδιωξε ο Άκε που είχε για ακόμη μια φορά σωστή τοποθέτηση. Κόρνερ για την Ελλάδα. by Γιώργος Τσανάκας
22:23
35' Πρώτη καλή φάση για την Εθνική! Μετά από γλυκιά σέντρα του Μπακασέτα, ο Κουρμπέλης έκανε τη γυριστή κεφαλιά στο ύψος του δοκαριού αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
22:24
36' Δοκάρι για την Ολλανδία! Ο Ντάμφρις βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή και δοκίμασε τα πόδια του, η μπάλα στη ρίζα του δεξιού δοκαριού και άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
22:25
Πέλκας, Μπουχαλάκης, Παπανικολάου, Ιωαννίδης σηκώθηκαν για ζέσταμα... by Γιώργος Τσανάκας
22:25
22:26
39' Γκολ για την Ολλανδία! Ο Χάκπο πήγε κάθετα και... τρύπησε την άμυνα της Εθνικής, ο Ντάμφρις έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Βέγκχορστ με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 3-0. by Γιώργος Τσανάκας
22:27
Δεύτερη ασίστ από τον Ντάμφρις, τρίτος διαφορετικός σκόρερ για την Ολλανδία. by Γιώργος Τσανάκας
22:30
43' Φάουλ σε καλό σημείο για την Εθνική, στα όρια της περιοχής και πολύ πλάγια δεξιά. by Γιώργος Τσανάκας
22:31
44' Πολύ δυνατή η εκτέλεση του Μπακασέτα, έδιωξε ο Φλέκεν. by Γιώργος Τσανάκας
22:31
44' Κάρτα στον Τσιμίκα τώρα. Πριν ένα λεπτό πήρε και ο Άκε. by Γιώργος Τσανάκας
22:32
22:32
22:33
2 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
22:34
10-3 οι τελικές... 3-0 το σκορ! Σαφώς ανώτερη η Ολλανδία, κάνει ό,τι θέλει μέσα στο γήπεδο και έχει επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της απέναντι στην Ελλάδα που δεν κρατάει μπάλα και δεν μπορεί να παγώσει το ματς. by Γιώργος Τσανάκας
22:35
ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ! Η Ολλανδία προηγείται 3-0 της Ελλάδας χάρη στα τέρματα των Ντε Ρόουν (17'), Χάκπο (31') και Βέγκχορστ (39'). Τρεις ασίστ ο Ντάμφρις. by Γιώργος Τσανάκας
22:46
22:50
Τρία γκολ παθητικό πριν το ημίχρονο μετά από 4 χρόνια για την Εθνική. Δείτε εδώ αναλυτικά! by Γιώργος Τσανάκας
22:51
Ντε Φράι αντί Άκε για την Ολλανδία που έχει την ευκαιρία και για ροτέισον. by Γιώργος Τσανάκας
22:52
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! by Γιώργος Τσανάκας
22:52
Χωρίς αλλαγές συνεχίζει η Ελλάδα παρά την κάκιστη εικόνα του πρώτου μέρους... by Γιώργος Τσανάκας
22:53
22:57
Προσπαθεί να κρατήσει περισσότερο μπάλα στα πόδια της η Ελλάδα στο ξεκίνημα. by Γιώργος Τσανάκας
22:59
Πιο... κουλ οι Ολλανδοί στο δεύτερο μέρος, δεν βγάζουν τόσο μεγάλη ορμή όπως στο πρώτο. by Γιώργος Τσανάκας
23:02
55' Νέα προσπάθεια της Ολλανδίας να φτιάξει φάση, ο Χάκπο κόβεται τελευταία στιγμή. by Γιώργος Τσανάκας
23:04
Σαν να μην έγιναν είναι τα πρώτα δέκα λεπτά. Παίζει ρόλο και το γεγονός ότι η Ολλανδία έχει νέα πρόσωπα και έχει κατεβάσει εμφανώς στροφές στο β' μέρος. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι μετά από ένα σκορ 3-0, που στο τέλος του α' ημιχρόνου θα μπορούσε να είχε ξεχειλώσει, δεν έκανε αλλαγές ο Γκουστάβο Πογέτ. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:06
Μια ώρα στο "Philips Stadion", το 3-0 παραμένει... σβηστά για την Ολλανδία κόντρα στην Εθνική που τουλάχιστον στο δεύτερο εκμεταλλεύεται τη χαλάρωση των οράνιε και παγώνει τον ρυθμό. by Γιώργος Τσανάκας
23:08
62' Ωραία ανάπτυξη της Ελλάδας και σέντρα του Τσιμίκα μετά το σπάσιμο του Μάνταλου, ο Φαν Ντάικ απομακρύνει σε κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
23:09
63' Κόρνερ για την Ολλανδία. by Γιώργος Τσανάκας
23:10
64' Σουτ στην κίνηση του Σίμονς, άουτ η μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
23:11
65' Μέσα οι Λανγκ, Ράιντερς, έξω οι Χάκπο, Ντε Ρόουν για την Ολλανδία. by Γιώργος Τσανάκας
23:15
68' Κάρτα στον Κουρμπέλη τώρα. by Γιώργος Τσανάκας
23:16
69' Μασούρας, Ρότα και Κουρμπέλης έξω, οι Κουλιεράκης, Γιανούλης και Φούντας μέσα. by Γιώργος Τσανάκας
23:17
Δεξί μπακ πάει ο Ρέτσος, αριστερό ο Γιαννούλης και στόπερ οι Κουλιεράκης, Χατζηδιάκος. Στα χαφ οι Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας, εξτρέμ οι Φούντας, Τσιμίκας και κορυφή ο Παυλίδης. Δοκιμάζει πράγματα ο Πογέτ... by Γιώργος Τσανάκας
23:19
73' Γιακουμάκης αντί Παυλίδη για την Ελλάδα. by Γιώργος Τσανάκας
23:21
23:21
75' Κάρτα στον Μάνταλο. by Γιώργος Τσανάκας
23:23
77' Ντε Γιονγκ έξω, Φίρμαν μέσα για την Ολλανδία. by Γιώργος Τσανάκας
23:23
77' Μέσα ο Μπουχαλάκης, έξω ο Μπακασέτας για την Ελλάδα. by Γιώργος Τσανάκας
23:24
23:24
23:27
Δέκα λεπτά για το φινάλε, διαδικαστικού χαρακτήρα προφανώς. by Γιώργος Τσανάκας
23:30
82' Σουτ του Ράιντερς, μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος. by Γιώργος Τσανάκας
23:31
84' Μέσα ο Ντε Λιχτ, έξω ο Ντάμφρις για την Ολλανδία. by Γιώργος Τσανάκας
23:31
Πέντε λεπτά ακόμη... by Γιώργος Τσανάκας
23:37
Συμπληρώσαμε τα 90'. Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
23:37
90'+1' Κάρτα στον Φαν Ντάικ. by Γιώργος Τσανάκας
23:39
Τελευταίο λεπτό... by Γιώργος Τσανάκας
23:40
ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! Η Ολλανδία επικράτησε... σβηστά με 3-0 της Ελλάδας, έχοντας καθαρίσει το ματς από το ημίχρονο όταν και διαμορφώθηκε το σκορ. by Γιώργος Τσανάκας
23:40
Ντε Ρόουν (17'), Χάκπο (31') και Βέγκχορστ (39') τα γκολ από τρεις ασίστ ο Ντάμφρις. by Γιώργος Τσανάκας
23:41
Κατώτερη των περιστάσεων η Ελλάδα που δεν έφτιαξε καθαρή φάση σε 90 λεπτά αγώνα. by Γιώργος Τσανάκας
23:42
Πλέον έχει μπροστά της την αναμέτρηση με το Γιβραλτάρ εντός έδρας όπου θέλει τη νίκη για να παραμείνει σε τροχιά δεύτερης θέσης, ενώ η Ολλανδία δοκιμάζεται στο Δουβλίνο απέναντι στην Ιρλανδία. by Γιώργος Τσανάκας