Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της μάχης του Παναθηναϊκού με τη Μακάμπι Χάιφα για την έκτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

19:10
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. by Σπύρος Σιαμπλής
19:11
Μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση του Παναθηναϊκού με τη Μακάμπι Χάιφα, στο «Απόστολος Νικολαΐδης», για την 6η αγωνιστική του 6ου ομίλου του φετινού Europa League. by Σπύρος Σιαμπλής
19:12
Πριν από οτιδήποτε άλλο, θυμηθείτε εδώ την αρχική 11άδα του «τριφυλλιού». by Σπύρος Σιαμπλής
19:13
Και εδώ το βασικό σχήμα των φιλοξενούμενων. by Σπύρος Σιαμπλής
19:14
Να πούμε, επίσης, ότι η ΠΑΕ Παναθηναϊκός έχει ζητήσει από τους φίλους της ομάδας να έχουν κόσμια συμπεριφορά, υπενθυμίζοντας τα ιδιαίτερα αυξημένα μέτρα ασφαλείας, σήμερα, αλλά και τον κίνδυνο τιμωρίας. by Σπύρος Σιαμπλής
19:15
Σε ό,τι αφορά στους απόντες, ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να υπολογίζει στην βοήθεια των Τζούριτσιτς, Πάλμερ-Μπράουν και Μάγκνουσον, όλοι τους τραυματίες. by Σπύρος Σιαμπλής
19:16
Από την άλλη πλευρά, δεν είναι διαθέσιμοι για τη Μακάμπι Χάιφα οι επίσης τραυματίες Γκόλντμπεργκ, Χαζίζα, Σαμπά και Καντίλ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:17
Ενώ εδώ μπορείτε να δείτε πότε είχε αγωνιστεί ο Λοντίγκιν για τελευταία φορά σε παιχνίδι ευρωπαϊκής διοργάνωσης, με τη φανέλα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης! by Σπύρος Σιαμπλής
19:19
Επιστρέφοντας στα αγωνιστικά, στον πάγκο των «πράσινων» θα καθίσουν οι Μπρινιόλι, Ξενόπουλος, Ρούμπεν, Σπόραρ, Τσέριν, Μαντσίνι, Σιδεράς, Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας και Κυριόπουλος. by Σπύρος Σιαμπλής
19:20
Ενώ στον πάγκο της ισραηλινής ομάδας θα βρίσκονται οι Νίτζαν, Φουκς, Ρεφαέλοφ, Ποντγκορεάνου, Νάορ, Φάινγκολντ, Χαλαϊλί, Τζαμπέρ, Σιμπλί και Σίμιτς. by Σπύρος Σιαμπλής
19:21
Διαιτητής της αναμέτρησης έχει οριστεί ο Γκιόργκι Καμπάκοφ από την Βουλγαρία, ενώ χρέη διαιτητή VAR θα εκτελέσει ο συμπατριώτης του Ντράγκομιρ Ντραγκάνοφ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:23
Αρκετός ο κόσμος που βρίσκεται στο γήπεδο, χωρίς πάντως το «Απόστολος Νικολαΐδης» να είναι... κατάμεστο, προς το παρόν. by Σπύρος Σιαμπλής
19:27
Τωρα πηγαίνει στα αποδυτήρια η Μακάμπι Χάιφα, με τους παίκτες της να περνούν απαρατήρητοι... by Σπύρος Σιαμπλής
19:28
Αντιθέτως, αρχίζει να... ζεσταίνεται η Λεωφόρος, με το «πέταλο» να δίνει τον ρυθμό! by Σπύρος Σιαμπλής
19:29
Αποχωρούν μέσα σε χειροκροτήματα, για τις τελευταίες οδηγίες, τώρα και οι παίκτες του Παναθηναϊκού. by Σπύρος Σιαμπλής
19:32
Βασικός για πρώτη φορά μετά το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και τον τραυματισμό του ο Χουάνκαρ! Εικόνα live 21977983/105147.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
19:34
Η Μακάμπι Χάιφα είναι από τις λίγες ομάδες που έχουν... γλιτώσει από τον Ιωαννίδη, έως τώρα! Εικόνα live 21977983/69457.jpg by Σπύρος Σιαμπλής
19:36
Ετοιμαζόμαστε για το... τελετουργικό της UEFA, σιγά σιγά. by Σπύρος Σιαμπλής
19:38
Να πούμε επίσης ότι στο γήπεδο βρίσκονται τελικά και περίπου 300 φίλοι της Μακάμπι Χάιφα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:40
Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο μαζί με τους διαιτητές... by Σπύρος Σιαμπλής
19:41
Τώρα μπαίνουν στο γήπεδο οι αναπληρωματικοί των δύο ομάδων. by Σπύρος Σιαμπλής
19:42
Ενώ ακολουθούν οι καθιερωμένες φωτογραφίες και χειραψίες ανάμεσα στους πρωταγωνιστές. by Σπύρος Σιαμπλής
19:43
«Σ' αγαπώ και για σένα μόνο ζω», αναφέρει το πανό που έχουν κρεμασει οι οργανωμένοι οπαδοί του Παναθηναικού. by Σπύρος Σιαμπλής
19:43
Όλα είναι έτοιμα πλέον για την έναρξη της αναμέτρησης! by Σπύρος Σιαμπλής
19:45
1’ Αρχίζει ο αγώνας, με τον Παναθηναϊκό στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:46
1' Πρωτο κόρνερ στο ματς, για την Μακάμπι Χάιφα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:46
2' Εκτέλεση από δεξιά, η μπάλα απομακρύνεται, τελικά... by Σπύρος Σιαμπλής
19:48
3' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Χουάνκαρ να βρίσκει τον Αϊτόρ με πλάγιο, εκείνον να κάνει ωραία ενέργεια, να σουτάρει από θέση με΄σα αριστερά, αλλά τη μπάλα να περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
19:51
6' Βαθιά μπαλιά για τον Νταβίντ, διαβάζει τη φάση και βγαίνει για να διώξει ο Λοντίγκιν. by Σπύρος Σιαμπλής
19:53
8' Κόρνερ για τους γηπεδούχους, από την προσπάθεια του Χουάνκαρ από αριστερά. by Σπύρος Σιαμπλής
19:55
10' Εκτέλεση του κόρνερ από τον Μπερνάρ, από αριστερά, μετά από... διαβουλευσεις με τον Καμπάκοφ, καταλογίζεται «θέατρο» στον Χουάνκαρ, που παρατηρείται και με κίτρινη κάρτα. by Σπύρος Σιαμπλής
19:58
13' Σουτ του αμαρκάριστου Σερί έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Λοντίγκιν. by Σπύρος Σιαμπλής
20:00
16' Ο Βιλένα γίνεται κάτοχος της μπάλας, φτάνει στο όριο της περιοχής και σουτάρει, για να αστοχήσει... by Σπύρος Σιαμπλής
20:03
19' Πέφτει στο έδαφος ο Αϊτόρ, διακοπή στο ματς. by Σπύρος Σιαμπλής
20:04
Όλα καλά με τον Ισπανό εξτρέμ, αρχίζει ξανά το παιχνίδι by Σπύρος Σιαμπλής
20:06
20' Γκολ! 1-0 η Μακάμπι Χάιφα, μετά τη σεντρα από αριστερά του Κορνού και την κεφαλιά του Νταβίντ, που ήταν πίσω από Λοντίγκιν και Σένκεφελντ, αμαρκάριστος. by Σπύρος Σιαμπλής
20:06
22' Κόρνερ τώρα για τους Ισραηλινούς, από τα αριστερά, υπάρχει οφσάιντ μετά την εκτέλεσή του. by Σπύρος Σιαμπλής
20:08
«Τσάμπα» γκολ αυτό που δέχεται ο Παναθηναϊκός, αφού η Μακάμπι Χάιφα δεν είχε απειλήσει, έδειχνε ωστόστο να ελέγχει περισσότερο το παιχνίδι, βγάζοντας μεγαλύτερη αποφασιστικότητα! Ευθύνη βέβαια για το 0-1 έχουν τόσο ο Λοντίγκιν όσο και ο Σένκεφελντ και πλέον πρέπει άμεσα η ομάδα του Γιοβάνοβιτς να βρει τρόπο να δημιουργήσει κινδύνους -όπως... δεν έχει κάνει έως τώρα- και να φτάσει στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο... by Σπύρος Σιαμπλής
20:11
26' Σκοράρει η Μακάμπι, με τον Πιερό, αλλά υπάρχει υπόδειξη για φάουλ στον Σένκεφελντ. Με την χρήση VAR ακυρώνεται το γκολ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:16
30' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει, με τον Βαγιαννίδη να σεντράρει από δεξιά, τον Ιωαννίδη να κάνει το «τακουνάκι» και τον Κέουφ να διώχνει ενστικτωδώς, ενώ στην επαναφορά πρόλαβε με νέα επέμβαση τον Αϊτόρ που... καραδοκούσε για το 1-1, διώχνοντας με το χέρι! by Σπύρος Σιαμπλής
20:18
32' Αναγκαστική αλλαγή για τη Μακάμπι. Μέσα ο Μοχάμεντ, έξω ο Τζάμπερ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:21
35' Εκτέλεση φάσουλ του Μπερνάρ, ο Γεντβάι έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ ήταν οφσάιντ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:26
36' Κίτρινη κάρτα στον Κορνού, για φάουλ πάνω στον Βαγιαννίδη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:26
40' Σουτ του Ιωαννίδη, πολύ ψηλά η μπάλα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:27
43' Διακοπή στο ματς, λόγω τραυματισμού του Σούντγκρεν τώρα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:30
45' Καλή στιγμή για τη Μακάμπι, με την κεφαλιά του Νταβίντ να περνάει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:30
45' Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις. by Σπύρος Σιαμπλής
20:32
45'+2' Ευκαιρία για τους «πράσινους», με τον Χουάνκαρ να γεμίζει στο δεύτερο δοκάρι από αριστερά, αλλά τον επερχόμενο Παλάσιος να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ... by Σπύρος Σιαμπλής
20:33
45'+3' Κίτρινη κάρτα στον Σούντγκρεν, για φάουλ στον... επελαύνοντα Ιωαννίδη. by Σπύρος Σιαμπλής
20:34
45'+5' Εκτέλεση του φάουλ από τον Μπερνάρ, η μπάλα βρίσκεισ το τείχος και καταλήγει κόρνερ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:35
45'+5' Εκτέλεση του κόρνερ από τον Βραζιλιάνο, στο δεύετρο δοκάρι, ο Βαγιαννίδης δεν μπορεί να σουτάρει. by Σπύρος Σιαμπλής
20:35
45'+6' Νέο κόρνερ, από αριστερά πάλι, με τον Αϊτόρ, ο Αράο παίρνει την κεφαλιά, αλλά αστοχεί. by Σπύρος Σιαμπλής
20:36
45'+6' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την Μακάμπι Χάιφα να προηγείται του Παναθηναϊκού με 1-0. by Σπύρος Σιαμπλής
20:49
Η Μακάμπι έχει αυτοπεποίθηση πριν ακόμα προηγηθεί, η οποία έγινε ακόμα μεγαλύτερη μετά το 0-1. Προσηλωμένη στο πλάνο της, δεν αφήνει χώρους και μπαίνει δυνατά σε όλες τις φάσεις. Την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκός έδειξε να «μασάει» μετά το... δώρο που έδωσε στον αντίπαλο το προβάδισμα. Είχε βέβαια, την κλασικότερη διπλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αλλά μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, έφτιαξε μόνο μια ακόμα φάση... Πρέπει άπαντες να καθαρίσουν το μυαλό τους και να μπουν στο δεύτερο ημίχρονο με περισσότερη ψυχραιμία και αποφασιστικότητα! by Σπύρος Σιαμπλής
20:51
20:51
20:51
20:52
Αλλαγή για την Μακάμπι Χάιφα, Φάινγκολντ αντί Σούντγκρεν. Με την ίδια 11άδα ξεκινάει στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός. by Σπύρος Σιαμπλής
20:52
46’ Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με την Μακάμπι Χάιφα στη σέντρα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:52
46' Κίτρινη κάρτα στον Πιερό, για μαρκάρισμα πάνω στον Σένκεφελντ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:54
by Σπύρος Σιαμπλής
20:55
48' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με τον Παλάσιος να μπαίνει στην περιοχή από δεξιά και να σουτάρει από διαγώνια θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
20:57
49' Ο Μπερνάρ κερδίζει φάουλ από τα δεξιά, αλλά μένει ανεκμετάλλευτο. by Σπύρος Σιαμπλής
20:57
50' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από δεξιά, μετά από προσπάθεια του Αϊτόρ, περνάει κι αυτό δίχως αντίκρισμα. by Σπύρος Σιαμπλής
20:58
52' Νέο κόρνερ από δεξιά για τους γηπεδούχους. by Σπύρος Σιαμπλής
20:59
52' Νέα χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με την κεφαλιά του Γεντβάι στο δεύτερο δοκάρι να περνάει ελάχιστα άουτ! by Σπύρος Σιαμπλής
21:02
55' Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Παναθηναϊκό, το κερδίζει ο Μπερνάρ, λίγο έξω από την περιοχή. by Σπύρος Σιαμπλής
21:03
56' Φοβερή εκτέλεση από τον Αϊτορ, ο Κέουφ πέφτει εντυπωσιακά στην δεξια του γωνία και διώχνει σε κόρνερ! by Σπύρος Σιαμπλής
21:06
60' Κίτρινη κάρτα στον Χαγκάγκ για φάουλ στον Χουάνκαρ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:07
61' Νέο κόρνερ για τους γηπεδούχους, από τα δεξιά, το κερδίζει ο Παλάσιος, περνάει ανεκμετάλλευτο κι αυτό. by Σπύρος Σιαμπλής
21:08
Ο Παναθηναϊκός έχει μπει με το... μαχαίρι στα δόντια και πιέζει ασφυκτικά την Μακάμπι Χάιφα, ψάχνοντας την ισοφάριση, παίζοντας μάλιστα ορθολογικά! Αν διατηρήσει την υπομονή του και βρει μια καλύτερη τελική ενεργεια στο τελευταίο μισό του γηπεδου, θα έρθει και το 1-1... by Σπύρος Σιαμπλής
21:09
63' Δέκατο κόρνερ για τον Πνααθηναϊκό! by Σπύρος Σιαμπλής
21:10
64' Απίστευτη φάση και πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναικό, με την κεφαλιά του Ιωαννίδη να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και τον Αράο να μην μπορεί να σκοράρει μπροστά από την γραμμή του άδειου τέρματος. by Σπύρος Σιαμπλής
21:11
65' Ένα ακόμα κόρνερ υπέρ του «τριφυλλιού», σταματάει η φάση για επιθετικό φάουλ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:12
66' Κίτρινη κάρτα στον Σερί, για μαρκάρισμα στον Μπερνάρ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:13
67' Αλλαγή για την Μακάμπι Χάιφα. Ο Ρεφαέλοφ αντικαθιστά τον Νταβίντ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:15
69' Σουτ του Ιωαννίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει. by Σπύρος Σιαμπλής
21:15
69' Τσέριν και Μαντσίνι, αντί Βιλενα και Παλασιος. by Σπύρος Σιαμπλής
21:17
70' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Μαντσίνι να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά τον Κεουφ να αποκρούει! by Σπύρος Σιαμπλής
21:19
73' Κόρνερ από τα δεξιά για τον ΠΑΟ, με τον Μαντσίνι, η μπάλα περνάει από όλους και καταληγει άουτ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:21
74' Γκολ! 2-0 η Μακάμπι Χάιφα, με τον Βαγιαννίδη να γλιστράει σε φάση άμυνας, τον Κορνού να κάνει την παράλληλη πάσα και τον Σερί να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν. by Σπύρος Σιαμπλής
21:22
Υπάρχει έλεγχος του γκολ μέσω VAR. by Σπύρος Σιαμπλής
21:23
Κανονικό το τέρμα των Ισραηλινών! by Σπύρος Σιαμπλής
21:24
78' Εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ, διώχνουν οι Ισραηλινοί. by Σπύρος Σιαμπλής
21:25
79' Φάση για τη Μακάμπι. Γρήγορη αντεπίθεση, ο Πιερό σηκώνεται αμαρκάριστος αλλά πιάνει αδύναμη κεφαλιά. by Σπύρος Σιαμπλής
21:27
81' Καλίλι και Ποντγκορενό μέσα, έξω οι Σερί, Κορνόντ για την Μακάμπι. Μέσα και ο Μλαντένοβιτς αντί του Χουάνκαρ για τον Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
21:29
82' Πιέζει ασφυκτικά ο Παναθηναϊκός, αλλά δεν μπορεί κανείς να σπρώξει την μπάλα προς τα δίχτυα. Αμύνονται με νύχια και δόντια οι Ισραηλινοί. by Σπύρος Σιαμπλής
21:31
85' Φάουλ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα για τον Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
21:31
Κερδισμένο κόρνερ, για να δούμε. by Σπύρος Σιαμπλής
21:32
86' Τεράστια επέμβαση του Καϊούφ σε κεφαλιά του Γεντβάι, ως μη γενόμενη η φάση αφού έχει βγει άουτ η μπάλα! by Σπύρος Σιαμπλής
21:35
89' Γκολ! 2-1 μειώνει ο Παναθηναϊκός κόντρα στην Μακάμπι! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ιωαννίδης παίρνει την κεφαλιά από κοντά και βάζει τους πράσινους στο κόλπο της πρόκρισης. by Σπύρος Σιαμπλής
21:36
90' Έξω ο Αϊτόρ, μέσα ο Σπόραρ για τον Παναθηναϊκό. by Σπύρος Σιαμπλής
21:36
Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις! by Σπύρος Σιαμπλής
21:37
90'+1' Φάση για τον Παναθηναϊκό! Γεμάτο σουτ του Ιωαννίδη έξω από την περιοχή, έχει καλή θέση και μπλοκάρει ο κίπερ των Ισραηλινών. by Σπύρος Σιαμπλής
21:39
Παίξαμε τα δύο πρώτα λεπτά, άλλα τέσσερα στη Λεωφόρο. Αυτοθυσία από τους "πράσινους", παλεύουν κάθε μπάλα! by Σπύρος Σιαμπλής
21:40
90'+3' Απειλεί ο Παναθηναϊκός! Κεφαλιά-πάσα του Ιωαννίδη μέσα στην περιοχή, προλαβαίνουν και διώχνουν οι φιλοξενούμενοι. by Σπύρος Σιαμπλής
21:40
Άλλα δύο λεπτά στη Λεωφόρο! by Σπύρος Σιαμπλής
21:41
90'+5' Σέντρα του Μαντσίνι, με διπλή προσπάθεια ο Καϊούφ. by Σπύρος Σιαμπλής
21:42
90'+6' Κερδισμένο φάουλ του Πιερό και πολύτιμος χρόνος για τους φιλοξενούμενους. by Σπύρος Σιαμπλής
21:43
ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 στη Λεωφόρο από τη Μακάμπι Χάιφα και κάπου εδώ ολοκληρώνεται το ευρωπαϊκό του ταξίδι, με τους Ισραηλινούς να "κλέβουν" την τελευταία αγωνιστική την 3η θέση και το εισιτήριο για τα νοκ-άουτ του Conference League. by Σπύρος Σιαμπλής
21:44
Το γκολ του Ιωαννίδη στο 90ο λεπτό δεν έφτανε, με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να σπαταλάει ένα τσουβάλι ευκαιρίες και να μην καταφέρνει να αποφύγει την ήττα και τον αποκλεισμό. by Σπύρος Σιαμπλής
21:45
Στρέφονται, αναγκαστικά, πλέον στις εγχώριες υποχρεώσεις τους οι "πράσινοι". Εκεί όπου την Κυριακή παίζουν με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και θέλουν να πάρουν το τρίποντο για να παραμείνουν στην κορυφή του πρωταθλήματος. by Σπύρος Σιαμπλής
21:48
«Η προσπάθεια ήταν μεγάλη, αλλά το αποτέλεσμα είναι στο τέλος αυτό που μετράει και το σκορ. Πρέπει να βελτιωθούμε σε πολλούς τομείς, έχουμε καλή ομάδα άλλα το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό», είπε μεταξύ άλλων ο Φώτης Ιωαννίδης στην Cosmote TV. by Σπύρος Σιαμπλής