Παρακολουθήστε live από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη Stoiximan Super League.

20:16
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του Ολυμπιακός-ΑΕΚ για την 17η αγωνιστική της Stoiximan Super League. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:17
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 21:00, θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmotesport1 και ασφαλώς ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Νίκου Σταματέλου. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:19
Πάμε αρχικά να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων για τις οποίες ενημερωθήκατε νωρίτερα μέσω του sport-fm.gr. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:19
Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης - Ροντινέι, Μπιανκόν, Ρέτσος, Ορτέγκα - Καμαρά, Έσε - Μασούρας, Φορτούνης, Ποντένσε - Ναβάρο. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:19
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς - Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Σιντιμπέ - Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς - Γκαρσία, Τσούμπερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:19
Στον πάγκο για τους Πειραιώτες οι Τζολάκης, Ζέλσον Μαρτίνς, Αλγκασίμ Μπα, Αλεξανδρόπουλος, Κίνι, Καρβάλιο, Βρουσάι, Ρίτσαρντς, Ντόη. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:19
Στον πάγκο για τους «κιτρινόμαυρους»: Αθανασιάδης, Πήλιος, Μήτογλου, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Πόνσε, Ελίασον, Φερνάντες, Πισάρο. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:21
Σε ό,τι αφορά τους Πειραιώτες πρόκειται για τις αναμενόμενες επιλογές σε γενικές γραμμές, με τον Καρβαλιάλ να βάζει τον Μπιανκόν αντί Ντόη στο πλευρό του Ρέτσου. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:22
Η είδηση έχει να κάνει με την παρουσία του Ζέλσον Μαρτίνς στην αποστολή, αν και ο Πορτογάλος εξτρέμ έχει λίγες προπονήσεις στα πόδια του. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:23
Σε ό,τι αφορά την ΑΕΚ, ο Αλμέιδα επέλεξε τον Σιντιμπέ για το αριστερό άκρο της άμυνας και όχι τον Πήλιο, ενώ ο Άμραμπατ βρίσκεται στο δεξί άκρο στα χαφ και όχι ο Ελίασον. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:24
Διαιτητής: Μαρχέφκα (Σλοβακία) Βοηθοί: Χρμο, Ζέμκο (Σλοβακία) Τέταρτος: Βεργέτης (Αρκαδίας) VAR: Μίκελ (Σλοβακία), Μεϊντάνας (Αχαϊας) by Αποστόλης Λιβάνιος
20:25
Από τη μία, οι Πειραιώτες καλούνται να βγάλουν αντίδραση μετά την ήττα από τη Λαμία και τις διαδοχικές κακές εμφανίσεις, γνωρίζοντας ότι σε περίπτωση ήττας θα μείνουν πολύ πίσω. Προφανώς θέλουν να κερδίσουν και σε γόητρο. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:28
Από την άλλη, η Ένωση ξέρει ότι σε περίπτωση νίκης θα κερδίσει αφενός σε γόητρο, αλλά βρεθεί και στο +6 από τον Ολυμπιακό, ενώ θα παραμείνει στο -2 από τον Παναθηναϊκό. Περιμένει να δει το αποτέλεσμα του Άρης-ΠΑΟΚ για να δει σε τι απόσταση θα βρίσκεται από τον δικέφαλο του Βορρά. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:30
Υπενθυμίζεται ότι ο Καρβαλιάλ δεν υπολογίζει τον Ελ Κααμπί, ο οποίος βρίσκεται στο Κόπα Άφρικα, ενώ και οι Ελ Αραμπί, Μπιέλ τεθεί νοκ άουτ. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:31
Από την πλευρά της Ένωσης, συμπεριλήφθηκε για πρώτη φορά στην αποστολή ο Φερνάντες. Αντίθετα, εκτός έμεινε τόσο ο Μάνταλος λόγω αδιαθεσίας, όσο και ο Αραούχο, ο οποίος πριν από δύο μέρες επέστρεψε στις προπονήσεις. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:32
20:33
Στο σχόλιο του αγώνα θα είναι Γιώργος Τσανάκας και Μανώλης Μουσουράκης. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:57
Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης - Ροντινέι, Μπιανκόν, Ρέτσος, Ορτέγκα - Καμαρά, Έσε - Μασούρας, Φορτούνης, Ποντένσε - Ναβάρο. Στον πάγκο: Τζολάκης, Ζ. Μαρτίνς, Αλεξανδρόπουλος, Μπα, Κίνι, Καρβάλιο, Βρουσάι, Ρίτσαρντς, Ντόη by Αποστόλης Λιβάνιος
20:57
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς - Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Σιντιμπέ - Άμραμπατ, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς - Γκαρσία, Τσούμπερ Στον πάγκο: Αθανασιάδης, Πήλιος, Μήτογλου, Γιόνσον, Γαλανόπουλος, Πόνσε, Ελίασον, Φερνάντες, Πισάρο by Αποστόλης Λιβάνιος

21:02
2' Άστοχη κεφαλιά του Καμαρά από καλή θέση, αλλά δίχως καλή ισορροπία. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:03
Ο Ρότα αριστερό μπακ και ο Σιντιμπέ δεξί για την ΑΕΚ εν τέλει. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:03
Επικίνδυνη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, αλλά σταματάει με φάουλ στον Ρότα. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:04
3' Καλή συνεργασία Λιβάι και Τσούμπερ, με τον Ελβετό να κάνει συρτό σουτ που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:06
Σκληρό φάουλ του Έσε στον Ρότα. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:08
Καλησπέρα και από μένα. Σε ό, τι αφορά τα της ΑΕΚ, ενδιαφέρουσα αν μη τι άλλο η χρησιμοποίηση του Ρότα στο αριστερό άκρο της άμυνας. Πρώτη φορά που τον βλέπουμε σ’ αυτήν τη θέση επί Ματίας Αλμέιδα, ο οποίος επιλέγει την εμπειρία του έναντι του Πήλιου. Γρήγορο τέμπο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Κάτι που βολεύει την «Ένωση» που είχε και την πρώτη της φάση, στο 3' με συνδυαστική προσπάθεια. by Μανώλης Μουσουράκης
21:10
Με καλό ρυθμό και δυνατές μονομαχίες το ματς έως τώρα by Αποστόλης Λιβάνιος
21:11
11' Επικίνδυνη αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Ποντένσε να βγαίνει από τα αριστερά, αλλά καθυστέρησε πολύ, κλείστηκε και έχασε την μπάλα. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:11
Κόρνερ για την ΑΕΚ έπειτα από αντεπίθεση. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:13
Προσεκτική εκκίνηση και από τους δύο, με τον Ολυμπιακό να ψάχνεται αρκετά από τα δεξιά με Ροντινέι, Μασούρα. Παρόλα αυτά, η καλύτερη στιγμή του ως τώρα βγήκε με Ορτέγκα, Ποντένσε από τα αριστερά, αλλά ο Πορτογάλος το παράκανε μέσα στην περιοχή και ενώ περίμεναν δύο συμπαίκτες του. by Γιώργος Τσανάκας
21:14
14' Απειλεί η ΑΕΚ. Ο Άμραμπατ κέρδισε τη μάχη με τον Ορτέγκα, έκανε το γύρισμα και ο Έσε παραχώρησε κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:14
Νέο κόρνερ για την ΑΕΚ. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:15
15' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ! Σουτ του Πινέδα στην κίνηση έπειτα από το κόρνερ του Γκατσίνοβιτς, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:18
18' Καλή αντεπίθεση για την ΑΕΚ, με τον Πινέδα, τον οποίο έκοψε ο Ρέτσος και στη συνέχεια από κεφαλιά του Λιβάι η Ένωση παίρνει το κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:18
Δεύτερη φορά που ο Ολυμπιακός βγαίνει με εξαιρετικές προϋποθέσεις στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, δεύτερη φορά που ένας ποδοσφαιριστής του αργεί να πάρει την σωστή απόφαση. Πριν ο Ποντένσε, τώρα ο Φορτούνης και ιδιαίτερα στην τελευταία στιγμή, οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να φτάσουν σε καλή τελική και ενδεχομένως σε γκολ! by Γιώργος Τσανάκας
21:19
19' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Έπειτα από "δώρο" του Μασούρα με λάθος γύρισμα προς τα πίσω, ο Ρότα βρέθηκε φάτσα με τον Πασχαλάκη, αλλά του έμεινε η μπάλα πίσω έπειτα από το μαρκάρισμα Ρέτσου και Μπιανκόν. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:19
Εξαιρετικό μπάσιμο στην αναμέτρηση από την ΑΕΚ, κάτι που συνηθίζει η «Ένωση» στο «Γ. Καραϊσκάκης» με τον Ματίας Αλμέιδα στον πάγκο της: Με σαφές επιθετικό πλάνο (ως συνήθως), πίεση ψηλά και φάσεις. Φαίνεται πόσο σημαντική είναι η παρουσία του Λιβάι, τόσο λόγω των μπαλιών που δέχεται και αξιοποιεί στον χώρο, όσο και μέσω της συμμετοχής του στις συνδυαστικές προσπάθειες. Θα μπορούσε να είχε εκμεταλλευτεί λίγο καλύτερα τις στατικές φάσεις που έχει πάρει ο «δικέφαλος». Τέσσερα κόρνερ συνολικά για τους «κιτρινόμαυρους». by Μανώλης Μουσουράκης
21:26
Το δίδυμο στα στόπερ του Ολυμπιακού δεν έχει θέματα αντιμετώπισης του αντίστοιχου δίδυμου των φορ της ΑΕΚ μέχρι στιγμής. Αν διορθωθούν τα λάθη που γίνονται στον χώρο της μεσαίας γραμμής, όπου δίνουν την ευκαιρία στον αντίπαλο να κλέψει μπάλες και να βγει επικίνδυνα στην επίθεση, τότε θα έχει ακόμη λιγότερα θέματα η ομάδα του Καρβαλιάλ. Σιγά-σιγά αναμένω και τις γραμμές να ανέβουν ψηλότερα στο γήπεδο... by Γιώργος Τσανάκας
21:27
27' Επικίνδυνη αντεπίθεση της ΑΕΚ, με τον Άμραμπατ να κάνει σέντρα και τον Μπιανκόν να παραχωρεί κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:28
27' Φάση για την ΑΕΚ! Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, με τον Βίντα να κάνει κεφαλιά αμαρκάριστος από το ύψος του πέναλτι, ενώ ο Μασούρας είχε βρεθεί στο έδαφος και την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:31
Κερδισμένο κόρνερ για την ΑΕΚ με τον Σιντιμπέ. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:31

32' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ, 0-1!

Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Λιβάι έκανε τρομερό άλμα και κέρδισε στον αέρα τον Μπιανκόν, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Πασχαλάκη. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:32
Έκτο γκολ στο πρωτάθλημα για τον Λιβάι. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:35
Ο Ολυμπιακός έδωσε πολλά εύκολα κόρνερ και το πλήρωσε, όπως αυτό με το οποίο προήλθε το γκολ της ΑΕΚ (εύκολη κατοχή του Ορτέγκα που έγινε κακό κοντρόλ και οδήγησε σε στατική φάση). Ολιγωρία μέσα στην καρδιά της ερυθρόλευκης άμυνας, αλλά ίσως αυτό το γκολ να κάνει καλό στην ομάδα του Καρβαλιάλ για να ανεβάσει τις γραμμές της και να πάρει περισσότερο την μπάλα στα πόδια της. by Γιώργος Τσανάκας
21:36
Δίκαιο το προβάδισμα για την ΑΕΚ, η οποία αξιοποίησε το 6ο κόρνερ που πήρε στο ματς (είχε προειδοποιήσει και στο προηγούμενο με τον Βίντα). Τομέας παιχνιδιού άλλωστε, οι στατικές φάσεις, που είναι στο ρεπερτόριο της «Ένωσης». Σε κάθε περίπτωση, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν εμφανώς ανώτεροι σ' αυτό το πρώτο μισάωρο και το εξαργυρώνουν. Ακόμα ένα γκολ από τον Λιβάι, ο οποίος έχει επιστρέψει «καυτός» μετά τον τραυματισμό του δίνοντας και... απαντήσεις περί «αφλογιστίας των φορ της ΑΕΚ». Επιβλητική κεφαλιά από τον 26χρονο φορ, εξαιρετική η εκτέλεση κόρνερ από τον Άμραμπατ. Από εκεί και πέρα, να σημειώσουμε ότι εάν και ο Γκατσίνοβιτς ξεκίνησε αρκετά δραστήριος, η ΑΕΚ εδώ και ώρα επιτίθεται κυρίως από τα δεξιά. Φαίνεται να υπάρχει και «στόχευση» στον Ορτέγκα, με τον Άμραμπατ να τον έχει εκθέσει αρκετές φορές στις πλαγιοκοπήσεις του. Και στο ματς της OPAP Arena, ο «δικέφαλος» είχε κάνει... πάρτι στην αρχή από τη δεξιά πλευρά, με τον Ελίασον τότε πάνω στον Κίνι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:37
37' Νέα επικίνδυνη φάση από την ΑΕΚ. Ο Πινέδα βρήκε τον Άμραμπατ, ο οποίος συνέκλινε από τα δεξιά, αλλά το συρτό σουτ του βρήκε σε σώματα. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:38
38' Η ΑΕΚ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με τον Τσούμπερ να εκτελεί από κοντά, μετά από κεφαλιά-πάσα του Λιβάι έπειτα από κόρνερ, αλλά δόθηκε οφσάιντ by Αποστόλης Λιβάνιος
21:38
Θα γίνει έλεγχος μέσω VAR, αλλά από το replay φάνηκε ότι δεν είναι. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:40
Μετράει το γκολ, 2-0 η ΑΕΚ! by Αποστόλης Λιβάνιος
21:41
41' Αδύναμο σουτ του Έσε, μπλοκάρει εύκολα ο Στάνκοβιτς. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:43
Και πάλι από στατική φάση το 2-0 για την ΑΕΚ και πάλι με πρωταγωνιστή τον Λιβάι. Εν πολλοίς, μας καλύπτει και το προηγούμενο σχόλιο, αφού πρόκειται για παρόμοια φάση και ίδια δεδομένα. Η «Ένωση» για ακόμα ένα παιχνίδι επί Ματίας Αλμέιδα μπαίνει εξαιρετικά στο φαληρικό γήπεδο, αυτή τη φορά όμως το εξαργυρώνει και στο σκορ (ή το εύρος του). by Μανώλης Μουσουράκης
21:44

44' ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός, μειώνει σε 1-2!

Με την άμυνα της ΑΕΚ ψηλά, ο Φορτούνης έκανε κάθετη και έβγαλε τον Μασούρα φάτσα με τον Στάνκοβιτς, τον οποίο εκτέλεσε. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:45
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:49

Ημίχρονο στο ματς: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2!

Η Ένωση χτύπησε από... αέρος, με τους Λιβάι (32') και Τσούμπερ (38') να χρίζονται σκόρερ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 44' με τον Μασούρα να εκτελεί τον Στάνκοβιτς από κάθετη του Φορτούνη. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:54
Τρομερή συνεργασία των «ερυθρόλευκων» που με τρεις πάσες κόβουν στα δύο την αντίπαλη άμυνα, ενώ το πλασέ του Μασούρα κάτω από τα πόδια του Στάνκοβιτς είναι υποδειγματικό. Σούπερ κίνηση και σπάσιμο του Ναβάρο, τέτοιες κάθετες για τον Φορτούνη είναι μια... μέρα στη δουλειά, ενώ ο Έλληνας εξτρέμ επέστρεψε στα γκολ. Ο Ολυμπιακός φυσικά και δεν ήταν καλύτερος στο πρώτο 45λεπτο, αλλά καταφέρνει να βρει το γκολ που μπορεί να αλλάξει πολλά στο παιχνίδι. Καθαρές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ελάχιστες εκατέρωθεν, παρότι η ΑΕΚ ήταν πιο επικίνδυνη (με καλύτερη του Ρότα που δεν έγινε καν τελική). Το μεγαλύτερο πρόβλημα των γηπεδούχων, πάντως, προέρχεται από τις μεγάλες αποστάσεις που έχουν, κάτι που αν διορθώσουν θα αλλάξουν και τη ροή του αγώνα. Ο Αλεξανδρόπουλος αντί του Καμαρά θα ήταν μια καλή επιλογή για τους Πειραιώτες στο ημίχρονο, αφού ο Αφρικανός χαφ δεν πατάει καλά για ένα ακόμη ματς, ενώ και ενδεχομένως ο Κίνι αντί του Ορτέγκα που έχει ταλαιπωρηθεί απ' τον Άμραμπατ. Πρέπει να κρατήσει περισσότερο μπάλα η ομάδα του Καρβαλιάλ αλλά και να στοχεύσει τον Σιντιμπέ που δείχνει ο αδύναμος κρίκος από πλευράς των φιλοξενούμενων. by Γιώργος Τσανάκας
21:55
Δίκαιο το προβάδισμα για την ΑΕΚ, ίσως να την αδικεί το εύρος του σκορ αφού ουσιαστικά «πληγώθηκε» στην πρώτη τελική των Πειραιωτών. Φάση βέβαια που πρέπει να τα έχει με τον εαυτό της λόγω της ανισορροπίας στην αριστερή πλευρά της άμυνάς της. Σε κάθε περίπτωση, οι «κιτρινόμαυροι» έχουν μπει με σχέδιο, ποδοσφαιρικό τσαμπουκά και με φουλ επιθετικές πρωτοβουλίες. Έχουν βρει, δε, δύο γκολ από -τις «αγαπημένες» τους εδώ και μήνες (προϊόν δουλειάς)- στατικές φάσεις. Δεν πρέπει να τους πάρει από κάτω το τέρμα των «ερυθρολεύκων», στην προσπάθειά τους για τη νίκη. by Μανώλης Μουσουράκης
22:04

Έναρξη στο β' μέρος!

22:08
48' Πρώτη τελική στο β' μέρος. Ο Ποντένσε ελίχθηκε πολύ ωραία από τα δεξιά και έστρωσε στον Έσε που έστειλε πολύ ψηλά την μπάλα. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:11
52' Εκτός περιοχής σουτ του Μασούρα, μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:15
Επικίνδυνη κόντρα της ΑΕΚ με τον Άμραμπατ, ο οποίος πέφτει κάτω στο μαρκάρισμα του Μπιανκόν. Ο διαιτητής άφησε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Δεν υπάρχει replay ακόμα. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:16
55' Κίτρινη στον Ρέτσο. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:16
Ας αφήσουν τις πτώσεις και τις φωνές οι παίκτες και των δύο ομάδων, ο ρέφερι δεν σφυρίζει συχνά και αφήνει το σκληρό παιχνίδι, θέλοντας να βοηθήσει ώστε ο ρυθμός να είναι γρήγορος... Ο Ολυμπιακός έχει μπει πιο δυνατά και δεν αφήνει την ΑΕΚ να πάρει δεύτερες μπάλες, με αποτέλεσμα να είναι ασφαλώς πιο απειλητικός. by Γιώργος Τσανάκας
22:16
57' Κίτρινη στον Ποντένσε για φάουλ στον Βίντα. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:18
59' Ωραία κίνηση του Φορτούνη, εκτός περιοχής σουτ, κόντρα και κόρνερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:18
Έδιωξε ο Λιβάι μετά την εκτέλεση του Φορτούνη. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:19
59' Κίτρινη στον Φορτούνη που σταμάτησε αντεπίθεση της ΑΕΚ με φάουλ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:20
Πρώτο τέταρτο συμπληρωμένο στο δεύτερο μέρος. Η ΑΕΚ έχει δώσει δικαιώματα στους γηπεδούχους. Βέβαια, παράλληλα συνεχίζει να φτιάχνει προϋποθέσεις, όχι όμως της ίδιας ποιότητας με τις φάσεις της στο πρώτο ημίχρονο. Εξάλλου, δεν παίζει και στο ίδιο τέμπο. Πολύ καλό ματς από τον Κάλενς παρεμπιπτόντως. by Μανώλης Μουσουράκης
22:22
63' Απειλεί ο Ολυμπιακός. Γέμισμα Φορτούνη, διώχνει σε κόρνερ ο Κάλενς. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:22
Κάνει πολύ καλό παιχνίδι ο Κάλενς. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:27
68' Η μπάλα στα δίχτυα από τον Μασούρα για το 2-2. Δίνει χέρι ο διαιτητής. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:28
Εμμένει στην απόφασή του ο ρέφερι. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:28
Η μπάλα έχει βρει στον ώμο του Μασούρα. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:29
Έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Ολυμπιακού. Δίνει κάρτα ο Σλοβάκος. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:30
70' Κίτρινη στον Τσούμπερ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:30
Δεν υπάρχει κανένα χέρι στη φάση, ο Μασούρας έχει κατεβάσει νόμιμα την μπάλα και το γκολ κακώς δεν μετράει. Περίεργο ότι συμφώνησε μαζί του το VAR, δεν υπάρχει καμία λογική στο σφύριγμα του ρέφερι. Σε ένα σημείο που θα γινόταν το 2-2 και θα υπήρξε άπλετος χρόνος ακόμα στο ματς... by Γιώργος Τσανάκας
22:31
71' Επικίνδυνη επίθεση του Ολυμπιακού, με τον Ναβάρο, ο οποίος βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:35
Ανατροπή του Ναβάρο από τον Κάλενς! Ούτε τώρα τον κάλεσε ο VARίστας! Σε ένα κατά τα άλλα ντέρμπι χωρίς φωνές, μόνο με μπάλα μέχρι το 65' και στη συνέχεια μέσα σε λίγα λεπτά διαμορφώνεται αποτέλεσμα με δύο απίθανες αποφάσεις... by Γιώργος Τσανάκας
22:36
77' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Γιόνσον αντί Λιβάι. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:39
79' Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό! Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη από τα δεξιά, προβολή του Μπιανκόν, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:39
Δεν φαίνεται να υπάρχει ανατροπή στη φάση που φώναξαν για πέναλτι οι Πειραιώτες. Ο Ναβάρο πατάει τον Κάλενς. Δύσκολη η προηγούμενη φάση με το ακυρωθέν τέρμα των «ερυθρόλευκων». Στο όριο για χέρι, αλλά και πάλι πολύ δύσκολη. Σε κάθε περίπτωση, οι «κιτρινόμαυροι» παίζουν εδώ και πολλή ώρα με τη φωτιά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:39
80' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σέντρα του Γκατσίνοβιτς από τα αριστερά, κεφαλιά του Πινέδα προ του Ορτέγκα και η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:41
82' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Αντεπίθεση της Ένωσης με τον Σιντιμπέ να βρίσκει τον Άμραμπατ, που πήρε το κόρνερ, αφού η μπάλα πέρασε εκτός μετά από κόντρα. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:42
Ο Ολυμπιακός είναι σαφώς καλύτερος στο δεύτερο μέρος, έχει περιορίσει την ΑΕΚ σε 2 τελικές και δικαίως φωνάζει για τις δύο περιπτώσεις νωρίτερα. Τόσο με το γκολ του Μασούρα που έχει κατεβάσει την μπάλα με νόμιμο τρόπο, όσο και για την ανατροπή του Ναβάρο από τον Κάλενς. Η ΑΕΚ σε μια κόντρα απειλεί με τον Πινέδα, ενώ πλέον αλλάζει τακτική με την είσοδο του Γιόνσον για να σφίξει τον άξονά της, αφού βλέπει τους γηπεδούχους να κερδίζουν πολλά μέτρα στο χορτάρι! by Γιώργος Τσανάκας
22:42
22:43
83' τριπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ζ. Μαρτίνς, Ρίτσαρντς και Αλεξανδρόπουλος αντί Ποντένσε, Ορτέγκα και Καμαρά. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:43
84' Αλλαγή για την ΑΕΚ: Ελίασον αντί Άμραμπατ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:47
86' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ που έφυγε γρήγορα στην κόντρα με τον Πινέδα, που πάτησε περιοχή, δεν έψαξε την πάσα και εν τέλει καθυστέρησε να εκτελέσει. Φωνές από τους φιλοξενούμενους για πέναλτι. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:48
87' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, μετά από λάθος Ρέτσου και Ρίτσαρντς, με τον Ελίασον να παίρνει την μπάλα, αλλά δεν πλάσαρε καλά και η άμυνα του Ολυμπιακού απομάκρυνε. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:49
Εκ νέου απειλητική μπροστά η ΑΕΚ στην τελική ευθεία. Άργησε, αλλά προσπαθεί να το τελειώσει. by Μανώλης Μουσουράκης
22:50
Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:51
90'+1' Πόνσε αντί Τσούμπερ, Φερνάντες αντί Γκατσίνοβιτς και Μήτογλου αντί Κάλενς για την ΑΕΚ. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:53
90'+4' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ: Άστοχο σουτ από τον Σιντιμπέ μέσα από την περιοχή. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:56
90'+7' Άστοχο σουτ του Φορτούνη by Αποστόλης Λιβάνιος
22:58

Τέλος στο ματς: Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2!

Η Ένωση χτύπησε από... αέρος, με τους Λιβάι (32') και Τσούμπερ (38') να χρίζονται σκόρερ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 44' με τον Μασούρα να εκτελεί τον Στάνκοβιτς από κάθετη του Φορτούνη. Έντονα παράπονα για τη διαιτησία έχουν οι Πειραιώτες, καθώς ακυρώθηκε γκολ του Μασούρα στο 68' για χέρι, ενώ από το replay φάνηκε ότι βρήκε στον ώμο η μπάλα. Επιπλέον, οι ερυθρόλευκοι ζητούν πέναλτι στο 71' για ανατροπή του Ναβάρο. by Αποστόλης Λιβάνιος
23:01
Μια ΑΕΚ που έπαιξε με τη φωτιά, έδωσε δικαιώματα, αλλά έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση στο «Γ. Καραϊσκάκης» ούσα καθολικά ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και έχοντας τις μεγαλύτερες ευκαιρίες στο δεύτερο, μεταξύ αυτών και δοκάρι, έστω και μαζεμένες στο φινάλε. Ακόμα μία φετινή της νίκη σε ντέρμπι (ούσα αήττητη). Αυτή της η ικανότητα (στα ντέρμπι) αποτελεί τεράστια παρακαταθήκη ενόψει και των Playoffs. by Μανώλης Μουσουράκης