Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την πρεμιέρα των playoffs της Stoiximan Super League.

Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Λαμία-ΑΕΚ, η οποία ανοίγει το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League. by Μανώλης Μουσουράκης
16:41
Σέντρα στο «Αθανάσιος Διάκος» στις 17:00. by Μανώλης Μουσουράκης
16:42
Ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 1 HD και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή των Δημήτρη Λάιου και Γιώργου Μαραθιανού. by Μανώλης Μουσουράκης
16:43
Ας δούμε αρχικά τις συνθέσεις των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
16:43
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς – Ρότα, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος – Ελίασον, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα – Πόνσε, Μάνταλος. by Μανώλης Μουσουράκης
16:43
Στον πάγκο για τους «κιτρινόμαυρους»: Αθανασιάδης, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιντιμπέ, Λιούμπισιτς, Γαλανόπουλος, Γκαρσία, Αραούχο, Πισάρο. by Μανώλης Μουσουράκης
16:44
Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ – Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Αμαράλ – Νούνιες, Στάνκο, Τζανδάρης, Σίντκλεϊ – Μάλτσι, Σλίβκα. by Μανώλης Μουσουράκης
16:44
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Χατζηεμμανουήλ, Λέικ, Βασιλαντωνόπουλος, Σαντάνα, Λαμπρόπουλος, Γιαννούτσος, Τσούκαλος, Τερεζίου, Κοντονίκος. by Μανώλης Μουσουράκης
16:45
Εκτός για την ΑΕΚ ο τιμωρημένος Τσούμπερ και οι τραυματίες Άμραμπατ, Φερνάντες, Γκατσίνοβιτς και Ζίνι. Έχουν επιστρέψει και βρίσκονται στον πάγκο οι Λιβάι και Μουκουντί. by Μανώλης Μουσουράκης
16:48
Από την πλευρά του, ο Λεωνίδας Βόκολος μετρά τις σημαντικές επιστροφές των Σιμόν, Σίντκλεϊ και Σαντάνα που εξέτισαν κόντρα στον ΠΑΟΚ. Ωστόσο, ο Έλληνας τεχνικός δεν υπολογίζει στον τιμωρημένο Παπαδόπουλο, ενώ εκτός έμειναν και οι τραυματίες Μαρτίνεθ και Τόσιτς. Επίσης, όπως ανακοίνωσε η ομάδα της Φθιώτιδας, ο Σωτήρης Τσιλούλης δεν θα αγωνιστεί στα δύο παιχνίδια των playoffs κόντρα στην ΑΕΚ (λόγω της καταρχήν προφορικής συμφωνίας του με την «Ένωση»), τόσο για την προστασία της ομάδας όσο και του ίδιου του ποδοσφαιριστή. by Μανώλης Μουσουράκης
16:49
Σ' ένα παιχνίδι που θα διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών. Υπενθυμίζεται ότι, μέσω ενός μπαράζ ανακοινώσεν, η ΔΕΑΒ γνωστοποίησε πως οι κάμερες στο «Αθανάσιος Διάκος» δεν λειτουργούν πλήρως όπως αρμόζει ο νέος νόμος. Από την πλευρά της, βέβαια, η ομάδα της Φθιώτιδας υποστήριξε ότι η Αστυνομία δεν ανταποκρίθηκε στις επανειλημμένες κλήσεις της για να μεταβεί στο γήπεδό της και να επιβεβαιώσει την τοποθέτηση των καμερών. Μάλιστα, η ΑΕΚ μέσω δικής της ανακοίνωσης, αφού εξήγησε ότι είχε εξασφαλίσει το άνοιγμα κερκίδας για την κάλυψη των αναγκών του κόσμου της, τόνισε στους φίλους της να σεβαστούν την τελική απόφαση και να μείνουν μακριά από το «Αθανάσιος Διάκος». by Μανώλης Μουσουράκης
16:49
Σε ό, τι αφορά τα του ματς τώρα, οι «κιτρινόμαυροι» έχουν διπλό στόχο. Αφενός να πάρουν τους τρεις βαθμούς, αφετέρου να αξιοποιήσουν τις όποιες απώλειες προκύψουν από τα δύο ντέρμπι που θα διεξαχθούν αργότερα μέσα στη μέρα (Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ-Άρης). Εξάλλου, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας, η «Ένωση» ήρθε ισόπαλη 3-3 με τον Άρη στο «Κλ. Βικελίδης», δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης στο 90'+7' με το πέναλτι του Μορόν, αφού πρώτα είχε κάνει η ίδια ανατροπή στην ανατροπή. Έτσι, έπεσε από την κορυφή που διατηρούταν για τρεις αγωνιστικές, ούσα πλέον στο -1 από τον «δικέφαλο του Βορρά», στο +2 από τους Πειραιώτες και στο +3 από το «τριφύλλι». by Μανώλης Μουσουράκης
16:50
Από την άλλη, οι γηπεδούχοι ετοιμάζονται να δώσουν το πρώτο παιχνίδι στην ιστορία τους στα playoffs. Την περασμένη αγωνιστική η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ στο «Αθανάσιος Διάκος», ωστόσο εντέλει λύγισε στο 71', για να χάσει τελικά με 2-0. Μια ήττα, η τρίτη της συννεχόμενη, που δεν της κόστισε, καθώς είχε εξασφαλίσει από την προτελευταία «στροφή» τη συμμετοχή της στο μίνι πρωτάθλημα. Φυσικά, στόχος των Φθιωτών -που βρίσκονται στο -8 από τον 5ο Άρη- είναι να παρουσιάσουν όσο το δυνατόν πιο καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο. by Μανώλης Μουσουράκης
16:50
Διαιτητής: Ευάγγελος Μανούχος Α' Βοηθός: Κωνσταντίνος Νικολαΐδης Β' Βοηθός: Κωνσταντίνος Ψάρρης 4ος διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης VAR: Σπυρίδων Ζαμπαλάς by Μανώλης Μουσουράκης
16:50
Οι δύο ομάδες τέθηκαν αντιμέτωπες στο ίδιο γήπεδο πριν από δύο εβδομάδες, για την 24η αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, με την ΑΕΚ να επικρατεί 3-1. Στο πλαίσιο του πρώτου γύρου, ο «δικέφαλος» είχε νικήσει 3-0 στην OPAP Arena. by Μανώλης Μουσουράκης
16:50
Σε 7 συναντήσεις των δύο ομάδων με γηπεδούχο τη Λαμία: - νίκες Λαμία 2 ισοπαλίες 5 νίκες ΑΕΚ Γκολ: 3-12 by Μανώλης Μουσουράκης
16:52
16:59
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
16:59
Πολύ καλές οι καιρικές συνθήκες. by Μανώλης Μουσουράκης
17:02
Όλα έτοιμα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:02
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
17:04
2' Πρώτη ευκαιρία, είναι για την ΑΕΚ. Σέντρα του Ελίασον από δεξιά, κεφαλιά του Γιόνσον προς τα πίσω, με την μπάλα να περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:05
Φωνές και συνθήματα των φίλων της ΑΕΚ που βρίσκονται σε μπαλκόνι σπιτιού κοντά στο γήπεδο! by Μανώλης Μουσουράκης
17:07
Στο όριο της σέντρας η πρώτη γραμμή άμυνας της Λαμίας. Αρκετά συχνά και κάτω από αυτήν. by Μανώλης Μουσουράκης
17:07
Κυκλοφορούν την μπάλα οι «κιτρινόμαυροι». by Μανώλης Μουσουράκης
17:09
Κερδισμένα κόρνερ της ΑΕΚ από αριστερά. by Μανώλης Μουσουράκης
17:10
8' Πολύ ωραία προσποίηση του Μάνταλου στην περιοχή της Λαμίας, αποφεύγει τον αντίπαλό του, αλλά το σουτ του κόντραρε. by Μανώλης Μουσουράκης
17:13
10' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Εξαιρετική κυκλοφορία, η μπάλα μετά από κόντρα φτάνει στον προωθημένο Πήλιο, ο οποίος χωρίς πίεση πιάνει πολύ κακό τελείωμα από θέση μέσα αριστερά στην περιοχή της Λαμίας. Άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:14
12' Φάουλ για την ΑΕΚ σε πολύ καλό σημείο (στα 5-6 μέτρα από τη γραμμή της περιοχής) και κίτρινη στον Στάνκο για μαρκάρισμα από πίσω στον Μάνταλο. by Μανώλης Μουσουράκης
17:16
14' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μάνταλο, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:17
15' Γύρισμα του Μάνταλου από αριστερά μέσα στην περιοχή της μπάλας, απομακρύνει η άμυνα της Λαμίας. by Μανώλης Μουσουράκης
17:17
Πολλές πρωτοβουλίες από τον Πέτρο Μάνταλο μέχρι στιγμής. by Μανώλης Μουσουράκης
17:18
16' Φάουλ σε καλό σημείο για την ΑΕΚ, περιμετρικά της περιοχής της Λαμίας. by Μανώλης Μουσουράκης
17:19
16' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε πλασαριστά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ο Ελίασον έπιασε μονοκόματο φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:19
18' Ακόμα ένα σουτ από τον Πήλιο, φεύγει άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:20
Έχει μπει πολύ καλά η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:21
19' Επικίνδυνη αντεπίθεση για τη Λαμία, όμως ο Σιμόν κλείστηκε και εντέλει δεν μπόρεσε να εκτελέσει. by Μανώλης Μουσουράκης
17:22
Οι φίλοι της ΑΕΚ δεν άφησαν μόνη την αγαπημένη τους ομάδα: Εικόνα live 21979399/81570.jpg by Μανώλης Μουσουράκης
17:24
17:26
Ο Νούνιες εδώ και αρκετά λεπτά έχει αλλάξει θέση με τον Σλίβκα, ερχόμενος στο πλάι του Μάλτσι. by Μανώλης Μουσουράκης
17:28
25' Επικίνδυνο γύρισμα του Ελίασον από δεξιά, απομακρύνει ασταθώς ο Κοσέλεφ, με τη φάση να σταματά για φάουλ του Πόνσε πάνω στον πορτιέρε της Λαμίας. by Μανώλης Μουσουράκης
17:29
Σαφείς οι ανασταλτικοί προσανατολισμοί της Λαμίας, όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι της με τον ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:30
28' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Ελίασον απελευθερώνεται και εκτελεί από πλεονεκτικό σημείο, με τον Σιμόν να κάνει καταλυτικό τάκλιν. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Πήλιος σέντραρε, ο Μάνταλος έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:32
by Μανώλης Μουσουράκης
17:34
31' Κι άλλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Γέμισμα του Μάνταλου, κεφαλιά του Πόνσε, απομακρύνει σε κόρνερ ο Κοσέλεφ. by Μανώλης Μουσουράκης
17:37
33' Στιγμή για τη Λαμία. Καίρια έξοδος του Στάνκοβιτς που βγαίνει, πέφτει και ακουμπά την μπάλα πριν την προλάβει ο επερχόμενος Σίντκλεϊ. Η ΑΕΚ έτρεξε γρήγορα στην κόντρα, χωρίς όμως να βγάλει κάτι από τη φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
17:37
35' Άστοχο σουτ του Πινέδα εκτός περιοχής. by Μανώλης Μουσουράκης
17:38
17:41
38' Ευκαιρία σε δύο χρόνους για την ΑΕΚ. Ωραίο κατέβασμα και γύρισμα από τον Πήλιο, βρίσκει τον Πόνσε, ο οποίος κάνει σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Από την εκτέλεση αυτού, ο Κάλενς έπιασε την κεφαλιά, με τον Κοσέλεφ να μπλοκάρει. by Μανώλης Μουσουράκης
17:42
17:43
Εντέκατο κόρνερ για την ΑΕΚ! by Μανώλης Μουσουράκης
17:43
Στο 42'. by Μανώλης Μουσουράκης
17:45
Ασφυκτική η πίεση της ΑΕΚ, έχει κλείσει τη Λαμία στα καρέ της. Βέβαια, μέχρι στιγμής δεν έχει βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ δεν έχει αξιοποιήσει ούτε ένα από τα μεγάλα της όπλα, τις επιθετικές στατικές φάσεις. Εξάλλου, οι τελευταίες έπαιξαν μεγάλο ρόλο στο πρόσφατο νικηφόρο πέρασμα (1-3) του «δικεφάλου» από την πόλη της Φθιώτιδας. by Μανώλης Μουσουράκης
17:47
17:47
Ένα λεπτό ο έξτρα χρόνος, μόλις μπήκαμε. by Μανώλης Μουσουράκης
17:48
45'+1' Νέα ευκαιρία για την ΑΕΚ με σουτ του Πινέδα εντός περιοχής, το οποίο κοντράρει. by Μανώλης Μουσουράκης
17:49
45'+2' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 0-1! Σκόρερ ο Κάλενς! Γλυκιά εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Πόνσε πιάνει με υπερένταση την προβολή, με τον Κοσέλεφ να αποκρούει ασταθώς και τον Κάλενς, που ακολούθησε, να παίρνει το «ριμπάουντ» και να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
17:51
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, με την ΑΕΚ να προηγείται 1-0 χάρη στο... buzzer beater του Κάλενς. Δίκαιο προβάδισμα για την «Ένωση». Την αδικεί το εύρος αυτού, αφού μπορούσε να είχε σημειώσει κι άλλα γκολ. Πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι βρίσκουν για ακόμα μία φορά λύση από τις... αγαπημένες τους στατικές φάσεις. Δεύτερο γκολ του Περουβιανού στόπερ με τη φανέλα του «δικεφάλου». by Μανώλης Μουσουράκης
17:54
17:55
18:07
Ο Αλμέιδα επιστρέφει από τα αποδυτήρια και λαμβάνει την αποθέωση από τους φίλους της ΑΕΚ στο μπαλκόνι του σπιτιού απέναντι από το γήπεδο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:08
18:08
Έχουν επιστρέψει οι δύο ομάδες, χωρίς αλλαγές. by Μανώλης Μουσουράκης
18:09
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. by Μανώλης Μουσουράκης
18:09
18:10
Στο φινάλε του πρώτου μέρους δέχθηκε κίτρινη κάρτα ο Μάλτσι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:11
48' Ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σουτ του Πινέδα από το όριο της περιοχής, κόντρα και κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:13
51' Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο για ένα γέμισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:14
Περνά ανεκμετάλλευτο για την «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
18:15
53' Φάουλ για τη Λαμία σε καλό σημείο περιμετρικά της περιοχής της ΑΕΚ και κίτρινη στον Ρότα, ο οποίος το παραχώρησε. by Μανώλης Μουσουράκης
18:16
Δεν βγαίνει κάτι ούτε για τη Λαμία σε αυτήν τη φάση. by Μανώλης Μουσουράκης
18:19
55' Στο έδαφος ο Τζανδάρης. by Μανώλης Μουσουράκης
18:19
Τώρα θα σηκωθεί ο Τζανδάρης, ο οποίος φαίνεται να ζαλίζεται πολύ μετά από προηγούμενη εναέρια μονομαχία. by Μανώλης Μουσουράκης
18:21
58' Δεν θα καταφέρει να συνεχίσει ο Τζανδάρης. Ο ίδιος ζήτησε να παραμείνει στο παιχνίδι, αλλά για προληπτικούς λόγους πέρασε στη θέση του ο Τσούκαλος. by Μανώλης Μουσουράκης
18:26
Η Λαμία προσπαθεί να φανεί απειλητική. by Μανώλης Μουσουράκης
18:27
Έχει πέσει πάντως ο ρυθμός. by Μανώλης Μουσουράκης
18:31
68' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 0-2! Σκόρερ ο Πόνσε! Ο Ρότα εκτέλεσε πλάγιο από δεξιά, μεταφέροντας την μπάλα στην περιοχή. Εκεί ο Πόνσε με ωραία σεντερφορίσια κίνηση την άφησε για να έρθει μπροστά του και εν συνεχεία να εκτελέσει με σκαστό σουτ για το 0-2! by Μανώλης Μουσουράκης
18:36
Ο Αργεντινός φορ φτάνει τα 13 τέρματα στη σεζόν, τα δώδεκα εξ αυτών στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, σκοράρει για τρίτο σερί ματς, ενώ έχει πετύχει έντεκα γκολ στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της ομάδας του! by Μανώλης Μουσουράκης
18:38
73' Αλλαγές για τη Λαμία. Οι Λέικ, Σαντάνα και Κοντονίκος αντί των Μάλτσι, Σίντκλεϊ και Στάνκο, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:40
Ελέγχει το τέμπο η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
18:42
79' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Οι Γκαρσία και Λιούμπισιτς πέρασαν στις θέσεις των Μάνταλου και Ρότα, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
18:43
Ο Πινέδα θα μεταφερθεί στη θέση του δεξιού μπακ, με τον Γκαρσία να παίζει στη δεξιά πλευρά και τον Λιούμπισιτς λίγο πιο πίσω από τον και Πόνσε (μπροστά από Γιόνσον και Σιμάνσκι). by Μανώλης Μουσουράκης
18:43
18:44
81' Ευκαιρία για τη Λαμία. Γύρισμα από τα δεξιά, ο Κοντονίκος κάνει την προβολή, όμως η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
18:46
83' Τρεις αλλαγές για την ΑΕΚ. Αραούχο αντί Πόνσε, Σιντιμπέ αντί Πινέδα και Χατζισαφί αντί Ελίασον. by Μανώλης Μουσουράκης
18:47
85' Kίτρινη στον Κοντονίκο για μαρκάρισμα στον Γιόνσον. by Μανώλης Μουσουράκης
18:50
87' Αλλαγή για τη Λαμία. Γιαννούτσος αντί Τζανετόπουλου. by Μανώλης Μουσουράκης
18:51
88' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 0-3! Σκόρερ ο Γκαρσία! ΓΚΟΛΑΡΑ! Ο νεοεισλεθών φορ δέχθηκε το γέμισμα από τον Στάνκοβιτς και κατέβασε εξαιρετικά λίγα μέτρα μπροστά από τη μεσαία γραμμή. Αφού, λοιπόν, συνέκλινε από δεξιά προς τον άξονα και κουβάλησε την μπάλα χωρίς να μπορέσει να του την αποσπάσει κανείς, εξαπόλυσε σουτάρα στα 7-8 μέτρα εκτός περιοχής καρφώνοντάς την στο αριστερό παραθυράκι! by Μανώλης Μουσουράκης
18:53
90' Τρία λεπτά θα είναι οι καθυστερήσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
18:56
90'+3' ΓΚΟΛ η ΑΕΚ! 0-4! Σκόρερ και πάλι ο Γκαρσία! Ακόμα ένα... κομψοτέχνημα του 26χρονου φορ, ο οποίος έχοντας μπει αλλαγή σκοράρει για δεύτερη φορά μέσα σε πέντε λεπτά. Ο Λιβάι δέχτηκε τρομερή μπαλιά από τον Λιούμπισιτς και αφού... ζάλισε τον Αμαράλ, πλάσαρε ιδανικά για το 0-4. by Μανώλης Μουσουράκης
18:57
90'+4' Λήξη του αγώνα, με την ΑΕΚ να περνάει... εμφατικά από τη Λαμία, νικώντας με 4-0 την ομώνυμη ομάδα! by Μανώλης Μουσουράκης
18:58
Κάλενς, Πόνσε και Λιβάι Γκαρσία δις, τα γκολ της «Ένωσης», η οποία ξεκινάει με το... δεξί την προσπάθειά της στα φετινά playoffs. by Μανώλης Μουσουράκης