Αγγλία-ΗΠΑ

Παρακολουθήστε ζωντανά από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα Αγγλία-ΗΠΑ για τον 2ο όμιλο του Μουντιάλ 2022.

20:24
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης ανάμεσα στην Αγγλία και τις ΗΠΑ για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου. Στο Al Bayt Stadium διεξάγεται το ματς! by Γιώργος Τσανάκας
20:25
Μετά τη νίκη του Ιράν (2-0) επί της Ουαλίας, εφόσον η Αγγλία νικήσει σήμερα εξασφαλίζει την πρόκριση και την πρωτιά, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου. Οι ΗΠΑ ψάχνουν βαθμό ή βαθμούς, ενώ αν δεν νικήσουν σήμερα, θα πρέπει να επικρατήσουν κόντρα στο Ιράν την τελευταία αγωνιστική για να προκριθούν. by Γιώργος Τσανάκας
20:26
Τελευταία αγωνιστική για τον 2ο όμιλο υπάρχουν τα ματς Ιράν-ΗΠΑ και Ουαλία-Αγγλία. by Γιώργος Τσανάκας
20:27
Για 3η φορά θα τεθούν αντιμέτωπες σε επίπεδο Παγκοσμίου Κυπέλλου: το 1950 νίκησαν οι ΗΠΑ (με 1-0) και το 2010 οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1. Ανεξαρτήτως διοργάνωσης, η Αγγλία μετράει 8 νίκες σε 11 αναμετρήσεις με τις ΗΠΑ (8-1-2), ενώ παραμένει αήττητη με τους Αμερικανούς από το 1993 (4-1-0 έκτοτε). by Γιώργος Τσανάκας
20:27
Οι ΗΠΑ δεν κράτησαν το μηδέν στην άμυνα σε 18 αγώνες κόντρα στις ευρωπαϊκές ομάδες, από εκείνη την περίφημη νίκη 1-0 επί της Αγγλίας στη Βραζιλία το 1950. Σε αυτούς τους αγώνες μάζεψαν 32 φορές την μπάλα από τα δίχτυα! by Γιώργος Τσανάκας
20:27
Οι ΗΠΑ δεν έχουν φέρει 0-0 σε 34 παιχνίδια Μουντιάλ, ενώ η Αγγλία έχει τα περισσότερα 0-0 στη διοργάνωση, συνολικά 11. by Γιώργος Τσανάκας
20:36
by Γιώργος Τσανάκας
20:40
Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ – Τρίπιερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Σο – Ράις, Μάουντ, Μπέλινγκχαμ – Σάκα, Κέιν, Στέρλινγκ. ΗΠΑ (Γκρεγκ Μπεράλτερ): Τέρνερ – Ντεστ, Τζίμερμαν, Ριμ, Ρόμπινσον – Άνταμς, ΜακΚένι, Μούσα – Γουεά, Ράιτ, Πούλισικ. by Γιώργος Τσανάκας
20:42
20:44
Σε ένα τέταρτο θα ξεκινήσει το παιχνίδι... by Γιώργος Τσανάκας
20:53
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες, παρέα με τους διαιτητές. by Γιώργος Τσανάκας
20:54
Τώρα η ανάκρουση των ύμνων των δύο χωρών και σε πολύ λίγο θα ξεκινήσει το ματς... by Γιώργος Τσανάκας
20:55
20:56
Έχουμε κι άλλα ωραία πραγματάκια από τις κερκίδες... Εικόνα live 21973096/101733.jpg Εικόνα live 21973096/54109.jpg by Γιώργος Τσανάκας
20:57
Όλα έτοιμα για το ματς. Δύο λαοί που μοιάζουν υπερβολικά πολύ κοντράρονται! by Γιώργος Τσανάκας
21:00
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
21:01
Αρκετοί Άγγλοι είναι εκτός γηπέδου ως τώρα, καθώς υπάρχουν τεράστιες ουρές στον έλεγχο των εισιτηρίων... by Γιώργος Τσανάκας
21:01
2' Πρώτη προσπάθεια των ΗΠΑ να βγουν στην επίθεση, δυνατή η κάθετη του ΜακΚένι. by Γιώργος Τσανάκας
21:03
Επειδή το παραλείψαμε, να πούμε πως διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Χεσούς Βαλενσουέλα (Βενεζουέλα). by Γιώργος Τσανάκας
21:04
21:04
Ψηλά οι γραμμές των Αμερικανών στο γήπεδο, προσπαθούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στους Άγγλους στην κυκλοφορία της μπάλας. by Γιώργος Τσανάκας
21:05
Δυσκολεύονται αρκετά οι Άγγλοι στο ξεκίνημα, αρκετές λανθασμένες ή παρακινδυνευμένες πάσες. by Γιώργος Τσανάκας
21:08
Χαμηλό το τέμπο του αγώνα ως τώρα, ενώ σε λίγο θα συμπληρώσουμε το πρώτο δεκάλεπτο. by Γιώργος Τσανάκας
21:09
10' Μεγάλη φάση για την Αγγλία! Ταχύτατη κόντρα με τον Μπέλινγκχαμ να περιμένει το overlap του Σάκα, αυτός σπάει υποδειγματικά στον Κέιν αλλά το πλασέ του τελευταίου κοντράρει στο τάκλιν του Ριμ με την μπάλα να περνά κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
21:10
11' Ο Μαγκουάιρ έκανε ένα τρομερό σόλο, περιέργως... Η φάση έληξε με το σουτ του Μάουντ που κατέληξε στην κερκίδα! by Γιώργος Τσανάκας
21:13
61%-26% η κατοχή της μπάλας. Το 13% ανήκει στις μονομαχίες των δύο ομάδων, όπου η μπάλα είναι διεκδικήσιμη. by Γιώργος Τσανάκας
21:13
14' Ο ΜακΚένι απομακρύνει με το κεφάλι πριν ο Κέιν πιάσει το ανάποδο ψαλίδι. by Γιώργος Τσανάκας
21:14
Ανεβαίνει στο γήπεδο η Αγγλία, που προσπαθεί να κοντρολάρει το τέμπο και να δώσει πιο γρήγορο ρυθμο. by Γιώργος Τσανάκας
21:16
17' Πρώτη τελική για τις ΗΠΑ. Σέντρα του ΜακΚένι, ο Ράιτ βγαίνει μπροστά από τον Μαγκουάιρ και παίρνει την κεφαλιά που περνάει άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
21:17
Το transition των Αμερικανών είναι εξαιρετικό στο παιχνίδι, κάτι που είχαμε διαπιστώσει και στο ματς της πρεμιέρας απέναντι στην Ουαλία. by Γιώργος Τσανάκας
21:20
20' Κυκλοφορούν ξανά με ταχύτητα την μπάλα οι ΗΠΑ, ο Ντεστ κάνει κακή σέντρα. by Γιώργος Τσανάκας
21:20
21:22
Εξαιρετικός με την μπάλα στα πόδια ο Μαγκουάιρ... Μπορεί και όχι! Εικόνα live 21973096/40385.jpg by Γιώργος Τσανάκας
21:23
Στα μισά του πρώτου μέρους παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Αγγλία και ΗΠΑ. by Γιώργος Τσανάκας
21:25
26' Μεγάλη φάση για τις ΗΠΑ! Ο Μούσα έκανε τη σέντρα που πέρασε από την... ακούνητη άμυνα της Αγγλίας που μάρκαρε με τα μάτια, ο ΜακΚένι δεν μπορεί να βρει εστία από πλεονεκτική θέση! by Γιώργος Τσανάκας
21:27
27' Πήγαν να φύγουν στην κόντρα οι Αμερικανοί, δεν αφήνει κακώς το πλεονέκτημα ο διαιτητής... by Γιώργος Τσανάκας
21:28
Το μεγάλο συν για τις ΗΠΑ ως τώρα είναι πως δεν «μασάνε» από το πρέσινγκ των Άγγλων. Έχουν μεγάλη υπομονή και ηρεμία με την μπάλα στα πόδια, χτίζοντας το παιχνίδι με εξαιρετικό build-up. by Γιώργος Τσανάκας
21:28
29' Σουτ του Μούσα έξω από την περιοχή, κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Πίκφορντ η μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
21:29
Στα χρώματα των... ΗΠΑ το μαλλί του ΜακΚένι και πάλι! Εικόνα live 21973096/54719.jpg by Γιώργος Τσανάκας
21:32
33' Δοκάρι για τις ΗΠΑ! Αγγίζουν το γκολ οι Αμερικανοί με τον Πούλισικ, ο οποίος πιάνει τρομερό σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι! by Γιώργος Τσανάκας
21:33
21:34
21:35
Και ο Ντέιβιντ Μπέκαμ στο γήπεδο. Πάντα στιλάτος! Εικόνα live 21973096/85128.jpg by Γιώργος Τσανάκας
21:36
Στο τελευταίο δεκάλεπτο έχουμε μπει, παραμένει το 0-0 ανάμεσα σε Αγγλία και ΗΠΑ. by Γιώργος Τσανάκας
21:38
Αν ο Μπέλινγκχαμ δεν ανεβάσει την απόδοσή του, τότε η Αγγλία θα έχει πρόβλημα. Άφαντος ως τώρα ο χαφ της Ντόρτμουντ, όπως και ο Στέρλινγκ. by Γιώργος Τσανάκας
21:38
39' Κόρνερ για τις ΗΠΑ. Ανεκμετάλλευτο πέρασε... by Γιώργος Τσανάκας
21:40
21:41
41' Απειλούν ξανά οι ΗΠΑ! Ο Ντεστ πηγαίνει κατά μέτωπο στον Μαγκουάιρ, κάνει και το σουτ που κοντράρει στον Άγγλο στόπερ και απομακρύνει ουσιαστικά σε κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
21:42
43' Σέντρα του Ντεστ, η κεφαλιά του Πούλισικ περνά άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
21:42
Περισσότερο με τον ώμο βρήκε την μπάλα ο Αμερικανός μεσοεπιθετικός παρά με το κεφάλι. by Γιώργος Τσανάκας
21:43
3-6 οι τελικές υπέρ των Αμερικανών. by Γιώργος Τσανάκας
21:44
45' ΑΠΙΘΑΝΗ ντρίμπλα-ποδιά με τακουνάκι του Σο στον Γουεά, σπάει στον Σάκα που έχει κακή ισορροπία στο σώμα του και σουτάρει ψηλά άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
21:45
45'+1' Απειλεί η Αγγλία. Κάθετη προς τον Μάουντ, ο οποίος κάνει το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά ο Τέρνερ έδιωξε σε κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
21:46
Φινάλε στο πρώτο μέρος! Αγγλία και ΗΠΑ πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0) μετά από ένα καλό πρώτο 45λεπτο, στο οποίο οι Αμερικανοί ήταν ανώτεροι στα σημεία. by Γιώργος Τσανάκας
21:46
Η Αγγλία έφτιαξε μια μεγάλη φάση, χτυπώντας στην κόντρα, στο 10ο λεπτό και απείλησε εκ νέου στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου. Εξαιρετικό παιχνίδι τακτικά από τους Αμερικανούς, έχουν περιορίσει Μπέλινγκχαμ, Στέρλινγκ, ενώ συνολικά δεν επιτρέπουν με πρέσινγκ ψηλά στο γήπεδο στους Άγγλους να κυκλοφορήσουν με ορθολογικό τρόπο την μπάλα. Εξαιρετικό το transition από τις ΗΠΑ! by Γιώργος Τσανάκας
21:55
22:02
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο! Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. by Γιώργος Τσανάκας
22:03
Οι ΗΠΑ έκαναν ένα πρώτο ημίχρονο... καρμπόν σε σχέση με αυτό του αγώνα με την Ουαλία. Βέβαια σε εκείνο το παιχνίδι, η απόδοσή τους έπεσε κατακόρυφα στο δεύτερο μέρος. by Γιώργος Τσανάκας
22:04
Προσπαθεί να πιέσει ψηλά η Αγγλία ώστε να υποχρεώσει τους Αμερικανούς σε κάποιο λάθος. by Γιώργος Τσανάκας
22:06
49' Απειλούν ξανά οι Αμερικανοί! Νέα γρήγορη κόντρα, ο Ράιτ κλείνει προς τα μέσα και σουτάρει πάνω στον Στόουνς. Ο ΜακΚένι πήρε το ριμπάουντ αλλά σούταρε ψηλά άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
22:09
52' Ο Άνταμς κάνει απίθανο σπριντ και παίρνει το... πορτοφόλι του Στέρλινγκ που προσπάθησε να μπουκάρει στην περιοχή! by Γιώργος Τσανάκας
22:10
53' Πολύ δυνατό μαρκάρισμα με τις τάπες του Σο στον Γουεά, ούτε φάουλ δεν δόθηκε... by Γιώργος Τσανάκας
22:12
Ο ΜακΚένι... σκουπίστηκε πάνω σε φωτογράφο! Τι τύπος... by Γιώργος Τσανάκας
22:14
Δεν έχει ένταση στο παιχνίδι της η Αγγλία. Χωρίς φαντασία και με τα χαφ της σε κακό βράδυ, ο Σάουθγκεϊτ κάτι πρέπει να αλλάξει! Ίσως να χρειάζεται ο Φόντεν, ιδανικά θα λέγαμε ο Μάντισον αλλά δεν είναι έτοιμος! by Γιώργος Τσανάκας
22:14
57' Γύρισμα του Γουεά μέσα στην περιοχή, προλαβαίνει ο Ράις και απομακρύνει. by Γιώργος Τσανάκας
22:15
58' Σόλο του Πούλισικ και σουτ, κόντραρε και πέρασε κόρνερ η μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
22:16
59' Ωραία η εκτέλεση του Πούλισικ, ο Μαγκουάιρ τελευταία στιγμή πριν καρφώσει την μπάλα στα δίχτυα ο Τσίμερμαν θα διώξει με το κεφάλι. by Γιώργος Τσανάκας
22:16
60' Νέο κόρνερ για τους Αμερικανούς. by Γιώργος Τσανάκας
22:17
Στα... καπάκια κερδίζουν ένα ακόμα. Πολιορκία! by Γιώργος Τσανάκας
22:18
Ανεκμετάλλευτο και αυτό, αλλά διατηρούν την κατοχή οι Αμερικανοί που στέκονται εξαιρετικά στο γήπεδο. by Γιώργος Τσανάκας
22:19
Τρομερή πίεση των Αμερικανών, να δούμε αν μπορούν να αντέξουν ως το φινάλε σε αυτόν τον ρυθμό! Οι Άγγλοι τα έχουν χαμένα, δεν κρατάνε μπάλα και δυσκολεύονται πάρα πολύ στα πρώτα 17 λεπτά του δευτέρου μέρους! by Γιώργος Τσανάκας
22:20
63' Νέο κόρνερ... Μπροστά ξανά οι Τσίμερμαν και Ριμ, τα ψηλά παιδιά των Αμερικανών. by Γιώργος Τσανάκας
22:21
64' Εκτέλεση του Πούλισικ στο δεύτερο δοκάρι, κακή έξοδος του Πίκφορντ που διώχνει τελικά σε νέο κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
22:22
Ετοιμάζει τον Χέντερσον ο Σάουθγκεϊτ... Και τον Γκρίλις... by Γιώργος Τσανάκας
22:22
Πήρε την κατοχή, επιτέλους, η Αγγλία. Ευκαιρία για ανάσες και να κοντρολάρει το τέμπο. by Γιώργος Τσανάκας
22:25
69' Χέντερσον και Γκρίλις μέσα, έξω οι Στέρλινγκ, Μπέλινγκχαμ για την Αγγλία. by Γιώργος Τσανάκας
22:25
Ενισχύει μεσοεπιθετικά την ομάδα του ο Σάουθγκεϊτ. Με τον Χέντερσον θέλει να κοντρολάρει τον ρυθμό, με τον Γκρίλις να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει. by Γιώργος Τσανάκας
22:27
22:31
Αρχίζει να ανεβαίνει η Αγγλία, κάτι... κινείται με την είσοδο των Γκρίλις, Χέντερσον. by Γιώργος Τσανάκας
22:33
Στο 75ο λεπτό φτάσαμε, παραμένει το 0-0. Δείχνουν να βγάζουν κούραση στα τελευταία λεπτά οι Ηνωμένες Πολιτείες, θέλουν βοήθεια και φρεσκάρισμα από τον πάγκο. by Γιώργος Τσανάκας
22:34
77' Μέσα ο Άαρονσον για τις ΗΠΑ, έξω ο ΜακΚένι. Θα μπει και ο Ράσφορντ για την Αγγλία όπου να ναι... by Γιώργος Τσανάκας
22:35
78' Mέσα και ο Μουρ, έξω ο Ντεστ για τις ΗΠΑ. Αλλαγή και για την Αγγλία: Ράσφορντ αντί Σάκα. by Γιώργος Τσανάκας
22:36
Γκρίλις και Μουρ ψιλοαρπάζονται... by Γιώργος Τσανάκας
22:40
83' Γουέα και Ράιτ έξω, Ρέινα και Σάρζεντ μέσα για τις ΗΠΑ. Ο Μπεράλτερ φρεσκάρει την επιθετική του γραμμή, θέλει να χτυπήσει το ματς. by Γιώργος Τσανάκας
22:40
Στο τελευταίο επτάλεπτο έχουμε μπει. Οι Αμερικανοί βγάζουν μεγαλύτερη κούραση, αλλά η Αγγλία έχει σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία και της λείπει το καθαρό μυαλό. by Γιώργος Τσανάκας
22:43
5-10 οι τελικές υπέρ των ΗΠΑ. by Γιώργος Τσανάκας
22:44
87' Άψυχο πλασέ του Ράσφορντ, μπλόκαρε ο Τέρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
22:45
Άλλη μια εξαιρετική τοποθέτηση του Μαγκουάιρ, ο οποίος κάνει πάρα πολύ καλό ματς σήμερα! by Γιώργος Τσανάκας
22:46
89' Ωραία κυκλοφορία των Αμερικανών, τα χαλάει ο Μουρ που αργεί να σεντράρει και το γύρισμά του είναι κακό τελικά. by Γιώργος Τσανάκας
22:46
Ο Τζορτζ Γουεά πήγε στο γήπεδο για τον γιο του by Γιώργος Τσανάκας
22:47
90' Κόρνερ για την Αγγλία. by Γιώργος Τσανάκας
22:47
Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος. Λίγα για τα όσα έχουμε συνηθίσει σε αυτό το Μουντιάλ... by Γιώργος Τσανάκας
22:48
90'+1' Αδύναμη κεφαλιά του Μαγκουάιρ, μπλόκαρε ο Τέρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
22:50
90'+3' Κοντά στο γκολ η Αγγλία! Εκτέλεση φάουλ του Σο, αμαρκάριστος πηδά ο Κέιν αλλά κάνει κάκιστη κεφαλιά! by Γιώργος Τσανάκας
22:51
90'+4' Φάουλ για τις ΗΠΑ, ευκαιρία για ένα τελευταίο γέμισμα! by Γιώργος Τσανάκας
22:52
Τέλος στο ματς! Αγγλία και ΗΠΑ έμειναν στο 0-0, σε ένα αποτέλεσμα που αδικεί τους Αμερικανούς και κολακεύει τους Βρετανούς. by Γιώργος Τσανάκας