Το ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League ανάμεσα σε Άρη και Ολυμπιακό στο Κλεάνθης Βικελίδης.

19:55
Καλησπέρα σας! Μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League ανάμεσα σε Άρη και Ολυμπιακό στο «Κλεάνθης Βικελίδης». by Γιώργος Τσανάκας
19:58
Πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Ο Άρης θέλει το τρίποντο για να βρεθεί στο -2 από την 4η θέση και να κάνει άλλη μια... δήλωση τη φετινή σεζόν πως δεν πρέπει να υποτιμηθεί. Ο Ολυμπιακός από την άλλη αναζητά την πρώτη του νίκη φέτος σε ντέρμπι, θέλοντας να δείξει πως είναι εδώ και δεν πρέπει να βγαίνει από την κουβέντα για τον τίτλο! by Γιώργος Τσανάκας
20:00
Στην 4η θέση και στους 35 βαθμούς ο Ολυμπιακός, στην 5η με 30 ο Άρης. by Γιώργος Τσανάκας
20:00
Διαφορετική η ψυχολογία των δύο ομάδων, πάντως. Στα ύψη αυτή του Άρη μετά την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου απέναντι στην ΑΕΚ στα πέναλτι. Στα… τάρταρα αυτή του Ολυμπιακού μετά τον αποκλεισμό από τον Παναθηναϊκό στην ίδια διοργάνωση, επίσης στα πέναλτι. by Γιώργος Τσανάκας
20:01
Δύο νίκες σημείωσε ο Άρης την περσινή περίοδο στις δύο αναμετρήσεις που υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και τα Stoiximan Playoffs. Οι Κίτρινοι επικράτησαν με 2-1 και τις δύο φορές, ενώ και η αμέσως προηγούμενη επικράτηση τους ήταν πάλι με 2-1 για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος 2021-22. by Γιώργος Τσανάκας
20:02
Μόλις σε ένα από τα δέκα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια και στις δύο έδρες υπάρχει νίκη φιλοξενούμενου και αυτή την έχει σημειώσει ο Ολυμπιακός για τα Playoffs της σεζόν 2021-22 με 1-0 χάρη στο γκολ του Τικίνιο στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης. by Γιώργος Τσανάκας
20:03
Ο Άρης θα υποδεχθεί για 64η φορά τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής και στις προηγούμενες 63 αναμετρήσεις ο Ολυμπιακός έχει μια μικρή υπεροχή, αφού έχει επικρατήσει στα 22 ματς, ο Άρης έχει 19 νίκες και 22 αναμετρήσεις τους έχουν τελειώσει ισόπαλες. by Γιώργος Τσανάκας
20:03
Δύο σερί έχει καταφέρει να δημιουργήσει ο Άρης με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, αφού παρέμεινε για εννέα διαδοχικά ματς αήττητος. Την πρώτη φορά ήταν από το 0-0 της 9ης Φεβρουαρίου 1975, μέχρι και τις 18 Μαρτίου 1984 που ηττήθηκε με 3-2. Σε αυτό το διάστημα είχε 4 νίκες – 5 ισοπαλίες. Το δεύτερο ήταν από τις 3 Ιανουαρίου 1988 που ηττήθηκε 2-1 μέχρι τις 8 Μαΐου 2000 πάλι με ήττα 1-0. Πάλι ο απολογισμός ήταν 4 νίκες – 5 ισοπαλίες. by Γιώργος Τσανάκας
20:03
Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός δημιούργησε το δικό του σερί στην αρχή των αναμετρήσεων, αφού επικράτησε με 3-1 στην πρώτη τους συνάντηση για την Α’ Εθνική και ο Άρης έκανε την παρθενική του νίκη στις 7 Ιανουαρίου 1968. Σε αυτά τα οκτώ ματς που κράτησε το αήττητο του Ολυμπιακού, είχε πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. by Γιώργος Τσανάκας
20:03
63 ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ 19 ΝΙΚΕΣ ΑΡΗΣ 22 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ 22 ΝΙΚΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΓΚΟΛ: 64-75 by Γιώργος Τσανάκας
20:05
Νωρίτερα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 5-1 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό, ενώ η ΑΕΚ πέρασε με το εμφατικό 5-0 από το Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο. Αυτή την ώρα στη Λεωφόρο στο 37ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός είναι στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης. by Γιώργος Τσανάκας
20:06
Πάμε να δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων και ενώ απομένουν λιγότερο από 25 λεπτά για τη σέντρα. by Γιώργος Τσανάκας
20:08
Άρης (Άκης Μάντζιος): Χουτεσιώτης - Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Ροζ, Φεράρι - Βερστράτε, Πάρντο, Νταρίντα - Σουλεϊμάνοφ, Μορόν, Παναγίδης. by Γιώργος Τσανάκας
20:09
Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης - Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Κίνι - Αλεξανδρόπουλος, Έσε, Καρβάλιο - Μασούρας, Μαρτίνς, Ναβάρο. by Γιώργος Τσανάκας
20:09
Στον πάγκο των «κίτρινων» βρίσκονται οι: Κουέστα, Φετφατζίδης, Γκαρθία, Σαμόρα, Βέλεθ, Ντουκουρέ, Σαβέριο, Μοντόγια, Μενέντες. Στον πάγκο των «ερυθρόλευκων» βρίσκονται οι: Τζολάκης, Ορτέγκα, Καμαρά, Όρτα, Τσικίνιο, Φορτούνης, Γιόβετιτς, Μπιανκόν, Ποντένσε. by Γιώργος Τσανάκας
20:10
Διαιτητής: Κροχ Χάνσεν Μόρτεν (Δανίας) Βοηθοί: Ντένις Βόλεμπεργκ Ράσμουσεν (Δανίας), Βίκτορ Σκίτε (Δανίας) Τέταρτος: Βασίλειος Φωτιάς (Πέλλας) VAR: Χάνσεν Γιόνας (Δανίας), AVAR: Ράινχαρτ Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής) by Γιώργος Τσανάκας
20:10
Στο ματς του πρώτο γύρου στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει με 4-1 του Άρη. by Γιώργος Τσανάκας
20:11
Στην παρέα μας για τον σχολιασμό του αγώνα θα είναι και ο Αποστόλης Λιβάνιος. by Γιώργος Τσανάκας
20:17
Ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους οι δύο ομάδες, αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες και σε λίγο θα επιστρέψουν για τη σέντρα. by Γιώργος Τσανάκας
20:19
Από το Novasports Prime η τηλεοπτική μετάδοση του αγώνα, από τον bwinΣΠΟΡ FM στους 94,6 η ραδιοφωνική. by Γιώργος Τσανάκας
20:25
Στο 0-0 ο Παναθηναϊκός με τον Αστέρα Τρίπολης στο ημίχρονο, εν τω μεταξύ. by Γιώργος Τσανάκας
20:26
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες παρέα με το διαιτητικό τρίο. by Γιώργος Τσανάκας
20:32
1' Σέντρα στην αναμέτρηση! by Γιώργος Τσανάκας
20:35
3' Σουτ του Αλεξανδρόπουλου από τα όρια της περιοχής, πάνω στον Ροζ η μπάλα. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ροντινέι σεντράρει προς τον Ναβάρο, διώχνει ο Φαμπιάνο. by Γιώργος Τσανάκας
20:35
Ψηλά στο γήπεδο μένει ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα, με σκοπό να εμποδίσει την κυκλοφορία της μπάλας στους αντιπάλους του. by Γιώργος Τσανάκας
20:37
5' Σέντρα του Φεράρι, βγήκε και μπλόκαρε ο Πασχαλάκης. by Γιώργος Τσανάκας
20:38
6' Ωραία διαγώνιο μπαλιά του Ζέλσον στον Μασούρα, αυτός οριακά προλαβαίνει αλλά γυρνάει αδύναμα και ο Χουτεσιώτης μπλοκάρει. by Γιώργος Τσανάκας
20:39
7' Ωραία προσπάθεια και σέντρα του Οντουμπάτζο, δυνατή ήταν όμως και πέρασε απ' όλους. by Γιώργος Τσανάκας
20:43
Πρώτο δεκάλεπτο στο ματς, δεν υπάρχει κάτι το σπουδαίο. Το 0-0 παραμένει ανάμεσα σε Άρη και Ολυμπιακό. by Γιώργος Τσανάκας
20:45
Έχει αρχίσει να παίρνει μέτρα στο γήπεδο ο Άρης, προσπαθώντας κυρίως με πλαγιοκοπήσεις να φέρει την μπάλα στα καρέ του Πασχαλάκη. by Γιώργος Τσανάκας
20:46
Καλησπέρα και από εμένα. Δεν υπάρχει κάποια μεγάλη φάση σε αυτό το πρώτο διάστημα του αγώνα. Αναμενόμενη η προσέγγιση των δύο ομάδων, με τον γηπεδούχο Άρη να παίζει σφιχτά, αφήνοντας την μπάλα στους φιλοξενούμενους. Ο Ολυμπιακός έχει την μπάλα, αλλά όχι και κάποια ευκαιρία. Πήγε να βγάλει λίγο πριν κάτι καλό με τη σέντρα του Ροντινέι, αλλά δεν βρήκε στο κατάλληλο σημείο ο Ναβάρο. Θα χρειστεί να γίνει πιο επικίνδυνος ο Ισπανός σε αυτό το ματς. Έχει ενδιαφέρον το πόσο θα αντέξει ο Ζέλσον, ο οποίος αγωνίζεται για πρώτη φορά ως βασικός. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:47
15' Σε θέση τετ-α-τετ ο Μασούρας μετά την εξαιρετική κάθετη του Καρβάλιο, θα νικηθεί από τον Χουτεσιώτη. Ως μη γενόμενη η φάση, ήταν οφσάιντ ο Έλληνας εξτρέμ. by Γιώργος Τσανάκας
20:48
17' Γκοοολ για τον Ολυμπιακό! Ο Ροντινέι κάνει τη σέντρα, ο Χουτεσιώτης κάνει την έξοδο αλλά δεν βρίσκει την μπάλα και ο Ναβάρο ουσιαστικά σε κενή εστία ανοίγει το σκορ με κεφαλιά (0-1). by Γιώργος Τσανάκας
20:49
Προβάδισμα για τους Πειραιώτες με το δεύτερο γκολ του Ναβάρο από τη στιγμή που ήρθε στην Ελλάδα. by Γιώργος Τσανάκας
20:50
19' Σέντρα-σουτ του Ροντινέι, έδιωξε δύσκολα ο Χουτεσιώτης. by Γιώργος Τσανάκας
20:50
19' Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Ναβάρο πέφτει μετά τη μονομαχία με τον Φαμπιάνο και πιάνει το κεφάλι του, με τον διαιτητή να θεωρεί πως ο Βραζιλιάνος στόπερ έβαλε τον αγκώνα του. by Γιώργος Τσανάκας
20:52
Πάει ο Ροντινέι στην εκτέλεση του πέναλτι... by Γιώργος Τσανάκας
20:52
21' Γκοοολ για τον Ολυμπιακό! Εξαιρετική η εκτέλεση του Ροντινέι, στη δεξιά πλευρά η μπάλα, στην αριστερή ο Χουτεσιώτης και 2-0. by Γιώργος Τσανάκας
20:53
Μεγάλο προβάδισμα από νωρίς για τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη. by Γιώργος Τσανάκας
20:55
Ο Ολυμπιακός παίρνει ισχυρό προβάδισμα από πολύ νωρίς. Αξιοποιεί δύο σχεδόν ανύποπτες φάσεις η ομάδα του Καρβαλιάλ και γράφει το 2-0 με Ναβάρο και Ροντινέι. Ο Άρης αναγκαστικά πρέπει να αλλάξει το πλάνο του και να παίξει πιο ανοιχτά. by Αποστόλης Λιβάνιος
20:55
Το τρίτο γκολ του Ροντινέι με τον Ολυμπιακό είναι το σημερινό, έχει σκοράρει ένα με τον ΠΑΣ Γιάννινα και ένα με τη Γουέστ Χαμ. by Γιώργος Τσανάκας
20:57
0-4 οι τελικές στο 25ο λεπτό του αγώνα. by Γιώργος Τσανάκας
21:00
28' Απειλεί ξανά ο Ολυμπιακός. Μετά από εξαιρετική κυκλοφορία και γύρισμα του Ροντινέι, ο Αλεξανδρόπουλος έρχεται σαν τρέιλερ έξω από την περιοχή και κάνει το πλασέ στην κίνηση, με τον Χουτεσιώτη να έχει καλή θέση και να μπλοκάρει. by Γιώργος Τσανάκας
21:01
29' Νέα τελική για τον Ολυμπιακό. Ο Ναβάρο σπάσει στον Ζέλσον, αυτός δοκιμάζει τα πόδια του εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα περνά μακριά από το αριστερό δοκάρι της εστίας. by Γιώργος Τσανάκας
21:03
Συμπληρώθηκε το μισάωρο, ο Ολυμπιακός κυριαρχεί και προηγείται με 2-0 του Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης. by Γιώργος Τσανάκας
21:05
Ιδιαίτερα δραστήριος ο Ζέλσον, όπως και οι Μασούρας, Ναβάρο. Στο παιχνίδι μπαίνει και ο Καρβάλιο, βοηθώντας στην κυκλοφορία. by Γιώργος Τσανάκας
21:07
35' Γέμισμα του Άρη, ο Μασούρας που είχε γυρίσει απομάκρυνε. by Γιώργος Τσανάκας
21:08
37' Καλοζυγισμένη σέντρα του Φεράρι, είχε κλείσει και έκοψε ο Έσε. by Γιώργος Τσανάκας
21:08
37' Κάρτα στον Ροζ τώρα, του τσίμπησε την μπάλα ο Ναβάρο και τον ανέτρεψε. by Γιώργος Τσανάκας
21:10
Τελείως ακίνδυνος ο Άρης, δεν έχει τελική στα πρώτα 38 λεπτά! by Γιώργος Τσανάκας
21:13
Τελευταία πεντάλεπτο στο πρώτο μέρος. by Γιώργος Τσανάκας
21:14
42' Στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Ζέλσον μπήκε από τα αριστερά και έκανε το διαγώνιο σουτ, αντί να κάνει το γύρισμα, με την μπάλα να περνάει άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
21:16
Τελευταίο λεπτό για τα 45'. by Γιώργος Τσανάκας
21:17
2 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
21:19
Ημίχρονο στο Κλεάνθης Βικελίδης: Ο Ολυμπιακός προηγείται... σβηστά με 2-0 του Άρη χάρη στα τέρματα των Ναβάρο (17') και Ροντινέι (21') σε ένα εκρηκτικό τετράλεπτο. by Γιώργος Τσανάκας
21:22
Ο Ολυμπιακός έχει βάλει από τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης με τον Άρη ισχυρές βάσεις για τη νίκη, την οποία έχει μεγάλη ανάγκη. Οι Πειραιώτες εμφανίστηκαν πιο αποφασισμένοι για το «τρίποντο» και το εξαργύρωσαν με δύο γκολ από νωρίς. Τους έκατσαν βέβαια και οι φάσεις. Ο Άρης χρειάστηκε λίγο χρόνο για να βρει τα πατήματά του μετά το 0-2, προσπάθησε να αντιδράσει στην τελική ευθεία και έπαιξε πιο ανοιχτά, με αποτέλεσμα να γίνει μεν πιο επικίνδυνος, αλλά και πιο ευάλωτος αμυντικά, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν χώρους για ένα τρίτο τέρμα. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:38
46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες. by Γιώργος Τσανάκας
21:38
Να δούμε έτσι όπως πάει το παιχνίδι, αν θα πάρουν το... βάπτισμα του πυρός οι Τσικίνιο, Όρτα που βρίσκονται στον πάγκο. by Γιώργος Τσανάκας
21:39
46' Πρώτη τελική για τον Άρη. Η μπάλα στρώνεται στον Μορόν που λίγο μέσα από την περιοχή σουτάρει, αλλά ο Ντόη του βάζει την κόντρα και παραχωρεί το κόρνερ. by Γιώργος Τσανάκας
21:43
Πιέζει ψηλά ο Ολυμπιακός και συνεχίζει να δυσκολεύει τη δημιουργία του Άρη. by Γιώργος Τσανάκας
21:43
51' Κάθετα ο Μασούρας στον Ζέλσον, ο οποίος κάνει το σουτ από τα όρια της περιοχής που κοντράρει. by Γιώργος Τσανάκας
21:48
55' Σέντρα του Κίνι, υποδέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή ο Ναβάρο, αλλά βγήκε πολύ από την περιοχή και πέρασε ο κίνδυνος. by Γιώργος Τσανάκας
21:48
56' Δοκιμάζει τα πόδια του ο Ζέλσον, δεν παίρνει το φάλτσο που θα ήθελε και περνάει άουτ. by Γιώργος Τσανάκας
21:49
56' Σαβέριο και Ζαμορα μέσα, Σουλεϊμάνοφ και Πάρδο έξω. by Γιώργος Τσανάκας
21:54
58' Σουτ του Κίνι, άουτ η μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
21:54
61' Εξαιρετική μπούκα από τα αριστερά του Αλεξανδρόπουλου, δεν βρίσκει συμπαίκτη το γύρισμά του. by Γιώργος Τσανάκας
21:56
64' Μέσα ο Ποντένσε, έξω ο εξαιρετικός Ζέλσον. by Γιώργος Τσανάκας
21:59
67' Μανού Γκαρθία αντί Μορόν και Μοντόγια αντί Οντουμπάτζο. by Γιώργος Τσανάκας
22:03
Στο 70ο λεπτό το παιχνίδι, πάει... σβηστά. by Γιώργος Τσανάκας
22:07
22:08
76' Φετφατζίδης αντί Παναγίδη. by Γιώργος Τσανάκας
22:10
78' Μέσα ο Καμαρά, έξω ο Αλεξανδρόπουλος. by Γιώργος Τσανάκας
22:11
Κάρτα ο Αλεξανδρόπουλος γιατί βγήκε από άλλο σημείο από αυτό που του είπε ο διαιτητής. by Γιώργος Τσανάκας
22:12
Ο Ολυμπιακός κρατάει με άνεση το προβάδισμα. Ο Άρης δεν δείχνει να έχει τις ιδέες, τις λύσεις και τα αποθέματα για να μπει στο κόλπο. by Αποστόλης Λιβάνιος
22:13
80' Τρομερό πλασέ του Καρβάλιο, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από την εστία. by Γιώργος Τσανάκας
22:18
84' Ντόη και Ναβάρο έξω, μέσα οι Μπιανκόν, Φορτούνης. by Γιώργος Τσανάκας
22:20
87' Εύκολο πέσιμο του Ζαμόρα σε μονομαχία με τον Κίνι μέσα στην περιοχή. by Γιώργος Τσανάκας
22:21
Τελευταίο λεπτό πριν τα 90'. by Γιώργος Τσανάκας
22:23
90' Γκοοολ για τον Άρη! Μετά από ωραία κυκλοφορία, ο Νταρίντα κάνει το γύρισμα, ο Ζαμόρα δεν βρίσκει καλά την μπάλα και ο Κίνι στην προσπάθειά του να απομακρύνει στέλνει την μπάλα στην εστία της ομάδας του. by Γιώργος Τσανάκας
22:24
5 λεπτά ο έξτρα χρόνος. by Γιώργος Τσανάκας
22:26
90'+3' Κάρτα στον Ροντινέι. by Γιώργος Τσανάκας
22:27
Τελευταίο λεπτό... by Γιώργος Τσανάκας
22:28
ΦΙΝΑΛΕ ΣΤΟ ΜΑΤΣ! Ο Ολυμπιακός πέρασε από το Κλεάνθης Βικελίδης επικρατώντας με 2-1 του Άρη. by Γιώργος Τσανάκας
22:29
Επιστροφή του Ολυμπιακού στα τρίποντα με καλή εμφάνιση, πήγε να το κάνει θρίλερ στο φινάλε αλλά πήρε τελικά μια δίκαιη νίκη. by Γιώργος Τσανάκας
22:30
Ναβάρο και Ροντινέι τα γκολ των ερυθρόλευκων ως το 21ο λεπτό, μείωσε με το αυτογκόλ του Κίνι στο 90' η ομάδα του Άκη Μάντζιου. by Γιώργος Τσανάκας