Γιάννης Κυφωνίδης

Κάθε χαρά και δύο πίκρες

Είναι αλήθεια ότι χθες το απόγευμα κόντρα στην Λάρισα, η ΑΕΚ έκανε –έστω και μικρά- βήματα προόδου στο παιχνίδι της. Απόδειξη της βελτίωσης της είναι ότι ενώ είχε τα δοκάρια της κι άλλες χαμένες ευκαιρίες κατάφερε να σκοράρει κιόλας. Τρεις φορές. Αρκετές για να πάρει μία εύκολη νίκη. Ναι, ήταν άτυχη. Ναι, την είχαν… μουντζώσει. Αλλά, ναι, ήταν και ανίκανη.

Αυτό αποδείχθηκε από το τελικό 3-1 επί της Λάρισας. Το καλύτερο όλων κατά την προσωπική μου άποψη ήταν ότι δεν εγκλωβίστηκε στην αγωνία, την πίεση και τα αρνητικά συναισθήματα που προκάλεσε η ισοφάριση των φιλοξενούμενων στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου.

Αυτή την φορά διαχειρίστηκε πολύ καλύτερα την κατάσταση και μέσα σε 19΄ στο δεύτερο 45λεπτο κατάφερε να φτάσει στο 3-1 και να δώσει την εικόνα μίας ομάδας που μπορεί να αντεπεξέλθει στα δυσάρεστα απρόοπτα ενός αγώνα. Να αντεπιτεθεί και να δώσει στον αντίπαλο να καταλάβει ότι αυτή είναι το αφεντικό του αγώνα. Σ’ ένα ματς λοιπόν που ο κόσμος έπρεπε να φύγει ικανοποιημένος από το γήπεδο και να σκεφτεί ότι έρχονται καλύτερες μέρες, αυτό δεν έγινε. Ο προβληματισμός για το μέλλον της ομάδας αυξήθηκε.

Στα επίσημα η διοίκηση και η ιδιοκτησία ήταν επιδεικτικά απούσα. Στα προηγούμενα ματς ο πρόεδρος της ομάδας προτιμούσε να φύγει από το γήπεδο πριν το σφύριγμα της λήξης. Αυτή την φορά δεν πήγε καν. «Έχει ραντεβού στα γραφεία της ομάδας», ήταν η επίσημη ενημέρωση, αλλά αλήθεια ποια δουλειά σε μία ομάδα είναι πιο σημαντική από έναν αγώνα πρωταθλήματος;

Δεν νομίζω ότι υπάρχει. Χωρίς κανέναν από τους διοικητικούς ηγέτες της ομάδας στις κερκίδες, λοιπόν, οι οργανωμένοι ζητούσαν την αποχώρησή τους από τα κοινά. Και στο σφύριγμα της λήξης κανείς δεν είχε όρεξη να ασχοληθεί με το αποτέλεσμα. Όλοι αγωνιούν για την επόμενη μέρα. Στα ραδιόφωνα και το διαδίκτυο, όπου ο κόσμος έχει άμεση πρόσβαση μετά την λήξη ενός αγώνα, το αποτέλεσμα του αγώνα γρήγορα πέρασε σε δεύτερη μοίρα.

Ελάχιστα λεπτά μετά, τα διοικητικά θέματα πέρασαν ξανά στην κορυφή της επικαιρότητας. Στις σημερινές εφημερίδες τα ίδια. Η κριτική του αγώνα και η νίκη της ΑΕΚ «παρέα» με την παραχώρηση των μετοχών Παππά στον Νοτιά, την εγγυητική που δεν δίνεται στον Κοζώνη και την αγωνία για την επόμενη μέρα. Μία χαρά και δύο πίκρες, δηλαδή.

Επικοινωνία με τον συντάκτη: yanniskifon@hotmail.com