Σκωτία

Δεν το βάζει κάτω η Ρέιντζερς

Νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Ρος Κάουντι και διατήρησε όσες ελπίδες έχει για τίτλο.

Το ταξίδι στα «Χάιλαντς» για την Ρέιντζερς ήταν δύσκολο, αλλά τελικά όχι και μοιραίο. Απέναντι στη Ρος Κάουντι επικράτησε 2-1, περισσότερο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ και έτσι διατήρησε όσες ελπίδες έχει για να κατακτήσει αυτή τον τίτλο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι αγωνιστικά σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά μόνο σε δύο από αυτές μπόρεσαν οι παίκτες της Ρέιντζερς να σκοράρουν.

Στο 21ο λεπτό ο Καντέιας έκανε το 1-0 και ο Κάμινγκς στο 82ο διπλασίασε τα τέρματα της Ρέιντζερς. Στο 90ο λεπτό με πέναλτι ο ΕνΓκόνγκ έκανε το τελικό 2-1.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Σάββατο 27/1
Αμπερντίν - Κιλμάρνοκ 3-1
(49' και 52' ΜακΚένα, 72' ΜακΓκιν / 28' Μπόιντ)

Σέλτικ - Χιμπέρνιαν 1-0
(27' Γκρίφιθς)

Χάμιλτον - Νταντί 1-2
(2' αυτ. Ο'Χάρα / 77' Χένβι, 98' Λάιτς-Σμιθ)

Χαρτς - Μάδεργουελ 1-1
80' Μιλίνκοβιτς / 96' Μέιν)

Σεντ Τζόνστον - Πάρτικ Θισλ 1-3
(74' πεν. Κρεγκ / 13' Λόλες, 64' Σάμον, 94' Έντουαρντς)