Oλλανδία

Ιστορικός διασυρμός για τον Άγιαξ στο Ρότερνταμ με 6άρα από τη μαγική Φέγενορντ!

Η Φέγενορντ συνέτριψε το... συνονθύλευμα που παρουσίασε ο Άγιαξ στο Ρότερνταμ, με την ομάδα του Άρνε Σλοτ να επικρατεί με το απίθανο 6-0 στο μεγάλο ντέρμπι της Eredivisie!

Φέγενορντ από άλλον... πλανήτη, ισοπέδωσε τον αποκαρδιωτικό Άγιαξ στο Ρότερνταμ!

Πραγματοποιώντας μια ιστορική εμφάνιση, η ομάδα του Άρνε Σλοτ συνέτριψε με το απίθανο 6-0 τον «Αίαντα» στο μεγάλο ντέρμπι που διεξήχθη στο «Ντε Κάιπ» για την 29η αγωνιστική της Eredivisie, παραμένοντας - έστω και μαθηματικά - στη διεκδίκηση του τίτλου!

Μετά το επιβλητικό 4-0 του πρώτου γύροτ στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», η Φέγενορντ διπλασίασε τις φετινές της νίκες επί του Άγιαξ με ακόμα πιο εντυπωσιακό τρόπο, παραμένοντας έτσι στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 69 βαθμούς και στο -9 από την πρωτοπόρο, Αϊντχόφεν!

Στα αγωνιστικά, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν πλήρως από το πρώτο λεπτό του αγώνα, καθαρίζοντας το ντέρμπι από το πρώτο κιόλας 45λεπτο, χάρη στα τέρματα των Παϊσάο (34'), Μιντέι (35') και Χάνκο (45+2'). Στην επανάληψη, η Φέγενορντ όχι μόνο δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, αλλά βρήκε ακόμα τρία τέρματα στο 56' με τον Μιντέι, στο 62' με τον Τίμπερ και στο 66' με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Παϊσάο για το 6-0, μέσα σε μια απίθανη ατμόσφαιρα από τους εκστασιασμένος φίλους των γηπεδούχων!

Ενδεικτικό της αποκαρδιωτικής εμφάνισης από την ομάδα του Τζον φαν'τ Σχιπ ήταν πως σε όλο το 90λεπτο είχε μόλις μία τελική, η οποία μάλιστα ήρθε στο 83ο λεπτό!