Παραολυμπιακοί Αγώνες

«Χάλκινος» ο Στεφανουδάκης

Το χάλκινο μετάλλιο στον ακοντισμό (κατηγορία F54/55/56) στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου κατέκτησε ο Μανώλης Στεφανουδάκης. Ο Έλληνας αθλητής με βολή στα 27.37μ. (F54) που αποτελεί και την καλύτερη του φετινή επίδοση κατάφερε να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Το χάλκινο μετάλλιο στον ακοντισμό (κατηγορία F54/55/56) στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου κατέκτησε ο Μανώλης Στεφανουδάκης.

Ο Έλληνας αθλητής με βολή στα 27.37μ. (F54) που αποτελεί και την καλύτερη του φετινή επίδοση κατάφερε να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μεξικανός Λουίς Αλμπέρτο Σεπέδα Φέλιξ με 28.07μ. (F54), ενώ το αργυρό μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Αλεξέι Κουζνέτσοφ με 27.87μ. (F54).

Αυτό είναι το 12ο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Ο Στεφανουδάκης είχε λάβει μέρος και στον τελικό της σφαιροβολίας, στην ίδια κατηγορία, όπου και κατετάγη 17ος.