Stories

Όταν ο Ολυμπιακός… έχανε από τα Τέμπη: Το αήττητο 21 ετών του ΠΑΟΚ!

Ντέρμπι ΠΑΟΚ Ολυμπιακού στην Τούμπα και το sport-fm.gr γυρίζει τον χρόνο πίσω και θυμάται το εντυπωσιακό εντός έδρας αήττητο σερί 21 ετών του «Δικεφάλου» κόντρα στους Πειραιώτες.

ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός διασταυρώνουν τα «ξίφη» τους το βράδυ της Κυριακής (05/02, 20:30) στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Στον αγωνιστικό χώρο της κατάμεστης Τούμπας, θα «μονομαχήσουν»... δύο διαφορετικοί κόσμοι, οι οποίοι ωστόσο έχουν έναν και μοναδικό κοινό στόχο. Η μοίρα τα έφερε έτσι, που οι δύο ομάδες βρίσκονται ισόβαθμες στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 42 πόντους, στο -5 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ και στο -3 από τον Παναθηναϊκό.

Όπως είναι εύκολα κατανοητό, το ντέρμπι αυτό, αναμένεται να παίξει κομβικό ρόλο στην έκβαση της σεζόν, τόσο για βαθμολογικούς, όσο και ψυχολογικούς λόγους.

Άλλωστε, πρόκειται για ένα ζευγάρι που έχει προσφέρει απλόχερα πλούσιο θέαμα, δυνατές και μεγάλες συγκινήσεις, με τις μεταξύ τους συναντήσεις να κεντρίζουν τα «φώτα» του ελληνικού ποδοσφαίρου, με την ένταση και το πάθος που τα διακρίνουν.

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός: Το αήττητο 21 ετών του ΠΑΟΚ

Τα τελευταία χρόνια, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν θετικό πρόσημο στις επισκέψεις τους στην Τούμπα, έχοντας το πάνω χέρι – έστω και οριακά – κόντρα στον ΠΑΟΚ, μετρώντας έξι νίκες στους 14 τελευταίους αγώνες για το πρωτάθλημα (4 ήττες, 4 ισοπαλίες).

Παρ’ όλα αυτά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» είναι η ομάδα που έχει «υποχρεώσει» τον Ολυμπιακό στις περισσότερες εκτός έδρας ήττες και μάλιστα με μεγάλη απόσταση από Παναθηναϊκό και ΑΕΚ. Συγκεκριμένα, οι Θεσσαλονικείς μετρούν 32 νίκες, 17 ισοπαλίες και 18 ήττες σε συνολικά 67 συναντήσεις τους σε επίπεδο πρωταθλήματος!

Μεγάλο ρόλο σε αυτή το θετικό ρεκόρ έχει παίξει το σπουδαίο εντός έδρας αήττητο σερί που κρατούσε ο ΠΑΟΚ για 21 χρόνια, από τις 3 Ιανουαρίου του 1971 μέχρι και τον Μάιο του 1992, όταν και ηττήθηκε 2-1 από τους «ερυθρόλευκους» στη Θεσσαλονίκη!

Σε αυτό το διάστημα και σε σύνολο 21 αγώνων (τα δύο εξ αυτών διεξήχθησαν στις Σέρρες), οι «ασπρόμαυροι» κατέγραψαν 19 νίκες και δύο ισοπαλίες. Μερικά από αυτά τα αποτελέσματα έχουν χαραχτεί ανεξίτηλα στην ιστορία των μεταξύ τους ντέρμπι, με το... εκκωφαντικό 6-1 στις Σέρρες τον Δεκέμβρη του 1987 να βρίσκεται σε περίοπτη θέση και να μνημονεύεται μέχρι και σήμερα.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 4-3: Η πρώτη νίκη του αήττητου

Η πρώτη νίκη του ΠΑΟΚ κόντρα στον Ολυμπιακό σε αυτό το ιστορικό αήττητο σερί ήρθε στις 25 Ιουνίου του 1972. Έναν χρόνο μετά τη «λευκή» ισοπαλία στην Τούμπα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» φιλοξένησε τους Πειραιώτες στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της σεζόν 1971/72.

Στην πρώτη του χρονιά – από τις τρεις συνολικά – του Λες Σάνον στην άκρη του πάγκου, οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με το χορταστικό 4-3 του Ολυμπιακού. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Αποστολίδης στο 6ο λεπτό, με τους «ερυθρόλευκους» να γυρίζουν το ματς χάρη στα τέρματα των Γιούτσο (24’) και Καραβίτη (24’).

Ο ΠΑΟΚ με ανατροπή στην ανατροπή πήρε ξανά το προβάδισμα με τους Ματζουράκη και Σαράφη πριν βγει το ημίχρονο, με τον Παμπουλή να ισοφαρίζει εκ νέου στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (47’). Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σαράφης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ ένα λεπτό αργότερα.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 3-1: Το πρώτο πρωτάθλημα του «Δικεφάλου»

Τέσσερα χρόνια αργότερα, ο ΠΑΟΚ θα βιώσει μια ιστορική σεζόν, γράφοντας το όνομά του με «χρυσά» γράμματα στην ιστορία της Α’ Εθνικής. Τη σεζόν 1975/76, οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας τους, αφήνοντας πίσω τους την ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό στο +5 και +8 αντίστοιχα. Μάλιστα, ολοκλήρωσαν το πρωτάθλημα με τις λιγότερες ήττες στη σεζόν (δύο στο σύνολο), ενώ παράλληλα είχαν την καλύτερη επίθεση και άμυνα της κατηγορίας (60-17).

Η αποχώρηση του Λες Σάνον από την τεχνική ηγεσία του συλλόγου και η έλευση του αείμνηστου Γκιούλα Λόραντ τον Δεκέμβριο του 1974, αποδείχθηκε κομβικής σημασίας στην πορεία του ΠΑΟΚ προς τον τίτλο έναν χρόνο αργότερα.

Στις 26 Μαρτίου του 1976, οι Θεσσαλονικείς φιλοξένησαν τον Ολυμπιακό στην Τούμπα στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, φτάνοντας με εμφατικό τρόπο στο 3-1 και στην πέμπτη διαδοχική νίκη τους κόντρα στους «ερυθρόλευκους». Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γαλάκο στο 11’, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε μια εντυπωσιακή ανατροπή πριν βγει το ημίχρονο. Συγκεκριμένα, ο Κερμανίδης με ένα υπέροχο γυριστό έκανε το 1-1 στο 27’, με τους Σαράφη και Γκουερίνο να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα στο 35’ και 44’ αντίστοιχα.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 1-0: Ο θάνατος του Λόραντ

Το ημερολόγιο έγραφε 31 Μαϊου του 1981, όταν ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της σεζόν 1980/81.

Μια ηλιόλουστη ανοιξιάτικη Κυριακή στη Θεσσαλονίκη με ιδανικές καιρικές συνθήκες, όπως ακριβώς είχαν συστήσει οι γιατροί στον Γκιούλα Λόραντ να ζει, αφού αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα υγείας, κυρίως με την καρδιά του.

Μια «μαύρη» ημέρα στην ιστορία του ΠΑΟΚ αλλά και του ελληνικού ποδοσφαίρου, με τον 58χρονο Ούγγρο προπονητή στη δεύτερη θητεία του στον σύλλογο να αφήνει την τελευταία του πνοή στον πάγκο. Συγκεκεριμένα, στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης κάτι είπε στους συνεργάτες του και εν συνεχεία κατέρρευσε. Ο γιατρός και τα μέλη της ομάδας προσπάθησαν να τον επαναφέρουν, τόσο εντός αγωνιστικού χώρου, όσο και στα αποδυτήρια του γηπέδου, αλλά μάταια. Λίγο αργότερα μεταφέρθηκε στο ΑΧΕΠΑ, εκεί όπου επιβεβαιώθηκε ο θάνατός του από καρδιακή προσβολή.

Το... παιχνίδι της μοίρας τα έφερε έτσι για τον Μαγυάρο τεχνικό, που «έφυγε» από τη ζωή σε παιχνίδι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, κόντρα στον οποίο είχε κάνει το ντεμπούτο του ως τεχνικός του ΠΑΟΚ τον Δεκέμβριο του 1974...

Στο ημίχρονο, οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ δεν έμαθαν την αλήθεια, παρά τους ενημέρωσαν πως ο Λόραντ ένιωσε μια αδιαθεσία και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο. Έτσι, μέσα στην άγνοιά τους, οι «ασπρόμαυροι» βγήκαν στο δεύτερο 45λεπτο και πήραν τη νίκη επί του Ολυμπιακού με 1-0, χάρη στο τέρμα του Βασιλάκου στο 67’ μετά από υπέροχη σκαφτή μπαλιά του Κούδα. Νωρίτερα στο πρώτο μέρος, ο Σαργκάνης είχε αποκρούσει πέναλτι του Κωστίκου.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 6-1: Η «εξάρα» των Σερρών

Ένα παιχνίδι που μνημονεύεται ακόμα και τώρα από τους φίλους του ΠΑΟΚ, είναι εκείνο που διεξήχθη στις 6 Δεκεμβρίου του 1987 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος και η εμφατική «εξάρα» επί του Ολυμπιακού!

Λόγω τιμωρίας της έδρας του «Δικεφάλου», το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο των Σερρών, σε έναν αγώνα που έγινε υπό καταρρακτώδης βροχή. Με τον Ολλανδό Τάις Λίμπρεχτς στην άκρη του πάγκου και μπόλικους πιτσιρικάδες στην ενδεκάδα, ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πιο βαριά εκτός έδρας ήττα του στην ιστορία της Α’ Εθνικής μέχρι και σήμερα.

Ένα τεράστιο πλήγμα για τους «ερυθρόλευκους», καθώς πέραν της έκτασης του σκορ, παρέμειναν για δεύτερη σερί αγωνιστική στον «βυθό» του βαθμολογικού πίνακα. Και όλα αυτά, λίγες ημέρες μετά την αλλαγή ιδιοκτησιακού καθεστώτος, με τον Γιώργο Κοσκωτά να διαδέχεται τον Σταύρο Νταϊφά.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, «φιλοδωρώντας» τους Πειραιώτες με τέσσερα γκολ και τους Μπάνον (6’), Μαυρομμάτης (14’) Σίγγας (18’) και Μπανιώτης (41’) να διαμορφώνουν το 4-0 του πρώτου μέρους. Στις αρχές της επανάληψης, ο Τσαλουχίδης μείωσε προσωρινά για τον Ολυμπιακό (50’), με τον Μπορμπόκη στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα (75’, 89’) να «υπογράφει» τον θρίαμβο του ΠΑΟΚ.