«Σκότωσε» για τρίτη φορά την ΑΕΚ το εκπληκτικό Λαύριο

Το Λαύριο επικράτησε 97-94 στην παράταση της ΑΕΚ στην ματσάρα του ΟΑΚΑ, παίρνοντας προβάδισμα για την 2η θέση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Σε ένα ματς-διαφήμιση του μπάσκετ το Λαύριο επικράτησε στην παράταση 97-94 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για την 20η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έκανε το 3/3 φέτος απέναντι στην Ένωση και πήρε το προβάδισμα για την κατάληψη της 2ης θέσης της κανονικής περιόδου, ανεβαίνοντας στο 15-4 έναντι του 14-5 της αντιπάλου του. Δεύτερο συνεχόμενο «χαστούκι» για τη πληγωμένη ΑΕΚ, που αποκλείστηκε μεσοβδόμαδα από το BCL.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους -10 της τελευταίας περιόδου, αλλά το Λαύριο είχε την ψυχραιμία να αντιδράσει και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, έπειτα από το άστοχο τρίποντο του Νίκου Ζήση με την εκπνοή. Στον έξτρα χρόχο οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε διαδοχικά μεγάλα σουτ και έφτασαν στο ροζ φύλλο, αφού ο Λάνγκφορντ έχασε κι αυτός το τελευταίο σουτ τριών πόντων, που θα έστελνε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Εκπληκτικός για τους νικητές ο Βασίλης Μουράτος στο δεύτερο ημίχρονο κυρίως (18π., 8ασ.), αλλά και ο Τάισον Κάρτερ (24π., 6ρ., 3ασ.), ενώ ακολούθησε ο Κόζι (19π., 6ασ.). Για την ΑΕΚ ο Γιανίκ Μορέιρα (double double με 19π., 10ρ.), έπαιζε σχεδόν μόνος του στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ στο τέλος «αφυπνίστηκαν» και οι Μέικον (17π., 5ασ.), Λάνγκφορντ (15π., 5ασ.) και Ζήσης (14π.).

Η ΑΕΚ πήρε ελαφρύ προβάδισμα στην αρχή του ματς (10-6), επιδιώκοντας να «ταΐσει» τον Μορέιρα στη ρακέτα, αλλά και ευστοχώντας από την περιφέρεια. Το Λαύριο ωστόσο, με πρωταγωνιστές τους Κάρτερ και Γερομιχαλό, δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν.

Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Νίκου Ζήση, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά με +6 (21-15) στην αρχή του β' δεκαλέπτου. Το Λαύριο ήταν αρκετά άστοχο, μένοντας μέχρι εκείνη τη στιγμή χαμηλά στο σκορ. Η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε κι έφτασε στο +9 (26-17), με πρωταγωνιστή τον Μόουζες (5 σερί πόντοι). Ωστόσο η ομάδα του Σερέλη επέστρεψε πολύ γρήγορα και με σερί 7-0 πλησίασε σε 26-24, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε σε 33-33 στο 17', με 5 συνεχόμενους πόντους του Μουράτου.

Με τον Μορέιρα να γίνεται διψήφιος (12π.) και τον Λάνγκφορντ να μπαίνει στο ρυθμό του αγώνα, η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα κι έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 41-36.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους το Λαύριο ισοφάρισε σε 41-41 με πέντε γρήγορους πόντους του Κάρτερ, ωστόσο η ΑΕΚ πέρασε ξανά μπροστά 50-44 με τον Μορέιρα να εξαοκολουθεί να μην έχει αντίπαλο στους «αιθέρες». Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο έβρισκαν πάντα τον τρόπο να επανέλθουν όταν η Ένωση πήγαινε να ξεφύγει και όχι μόνο ισοφάρισαν σε 57-57 στο 28', αλλά έκλεισαν τη τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 64-62.

Η ΑΕΚ έδειχνε βραχυκυκλωμένη και ανίκανη να βρει άλλους τρόπους να επιτεθεί πλην του Μορέιρα, με αποτέλεσμα το Λαύριο να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +10 (64-74) στο 33' με τρίποντο του Κόζι. Κάπου εκεί ανέλαβαν αρχικά ο Μέικον και στη συνέχεια ο Λάνγκφορντ και η ΑΕΚ με σερί 16-3 προηγήθηκε 80-77 στα 2 λεπτά πριν το τέλος.

Ο Κάρτερ έκανε με βολές το 80-79 και ο Ντέιβις το 82-80 υπέρ του Λαυρίου με γκολ-φάουλ στα 48''. Ο Λάνγκφορντ ευστόχησε ξανά (όγδοος σερί πόντος) για το 82-82, αλλά ο Ζήσης αστόχησε σε τρίποντο με τη λήξη του χρόνου, για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Με εύστοχα τρίποντα των Κόζι, Κάρτερ και Ντέιβις το Λαύριο προηγήθηκε 91-85 στον έξτρα χρόνο. Η ΑΕΚ έφτασε στο 90-91 με τρίποντο του Ζήση στο 1'25'' και στο 92-93 με βολές του Μέικον στα 47''. Ο Κάρτερ έγραψε το 95-92 για το Λαύριο και ο Ζήσης το 94-95. Ο Κόζι έκανε με βολές το 97-94 και ο Λάνγκφορντ αστόχησε στην τελευταία επίθεση σε τρίποντο, αδυνατώντας να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82 κ.α., 94-97 παρ.