Euroleague

«Γκάζωσε» για την επιστροφή στις νίκες η Μακάμπι

Η Μακάμπι πάτησε το… γκάζι στην τέταρτη περίοδο, επικράτησε της Βαλένθια με 84-68 και επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες.

Επιστροφή στις νίκες για την Μακάμπι Τελ Αβίβ! Η ομάδα του Όντετ Κάτας πάτησε το… γκάζι στην τελευταία περίοδο και επικράτησε, εν τέλει άνετα, της Βαλένθια με 84-68 για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα μετά από δύο σερί ήττες στην Ευρωλίγκα.

Κάπως έτσι, η Μακάμπι μπήκε σε τροχιά οκτάδας ανεβαίνοντας στο 6-6 και στην 9η θέση, ενώ η Βαλένθια έπεσε στο 5-7 γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα της στα πέντε τελευταία παιχνίδια.

Ο Μπόλτνγουιν έδωσε σκορ στην αναμέτρηση, με τη Βαλένθια να τρέχει μικρό σερί και να προηγείται 8-4 στα μισά της πρώτης περιόδου. Ένα γρήγορο εννιά μηδέν ήταν ικανό για τη Μακάμπι να γυρίσει το ματς (13-8) και να πάρει μικρό προβάδισμα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο +5 για τους Ισραηλινούς (15-10) και με χαμηλό σκορ συνολικά.

Η Βαλένθια αύξησε στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου τη διαφορά της με τον Μπόλντγουιν να αναλαμβάνει το σκοράρισμα (21-13), ενώ έξι λεπτά πριν το ημίχρονο η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +10 για πρώτη φορά (26-16). Κλαβέρ και Ντούμπλιεβιτς σκόραραν για να μειώσουν στο σκορ, αλλά η Βαλένθια συνέχιζε να κυνηγά στο ματς. Η διαφορά έφτασε δις στο +11 (32-21 και 33-22), με το πρώτο καλάθι του Ριβέρο στο παιχνίδι να διαμορφώνει το 35-27 του ημιχρόνου.

Με το πόδι στο γκάζι στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι, έστειλαν εκ νέου τη διαφορά στους 14 (41-27), με τους φιλοξενούμενους να τη ρίχνουν στους οκτώ με μικρό σερί (41-33). Η Βαλένθια είχε βελτιώσει την άμυνά της και τα ποσοστά ευστοχίας της, με αποτέλεσμα να πλησιάσει ακόμη περισσότερο αφού βρέθηκε στο -5 (47-42) με 2:30 να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο και λίγο αργότερα στο… καλάθι (49-47). Παρόλα αυτά, εγκλωβίστηκε στη συνέχεια από τη Μακάμπι η οποία με σερί 4-0 έκλεισε την περίοδο στο +6 (53-47).

Οι Ισραλινοί μπήκαν με μικρό προβάδισμα στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και άρχισαν να το διευρύνουν. Αφού έφτασαν στο +12 στα επτά λεπτά πριν το φινάλε (70-58), στη συνέχεια με επιθετική πολυφωνία, καθάρισαν το ματς αγγίζοντας ακόμη και διαφορά είκοσι πόντων (84-65), με τον Γουέμπ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με τρίποντο στην εκπνοή (84-68).

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 20-17, 18-20, 31-21.

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Βαλένθια 84-68