Euroleague

Δεν θα χάσει ποτέ η Ρεάλ, διέσυρε και τη Μακάμπι!

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ασταμάτητη και στο Βελιγράδι, καθώς νίκησε με σκορ 99-70 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε εξ αναβολής αναμέτρηση, μένοντας «απόλυτη» στη Euroleague!

Ασύλληπτη, ασταμάτητη Ρεάλ!

Η «βασίλισσα» δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαλύσει και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι με σκορ 99-70, ανεβαίνοντας στο 10-0 και διατηρώντας το απόλυτό της στην Ευρωλίγκα, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης!

Από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, οι Μαδριλένοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα του Οντέντ Κάτας, η οποία έπεσε στο 5-5 και συνεχίζει να δείχνει μεγάλη αστάθεια στην Ευρωλίγκα. Σαφώς, βέβαια, το γεγονός πως στερείται την έδρα της έχει επιδράσει πολύ αρνητικά.

Kορυφαίος του ματς ήταν ο Έντι Ταβάρες με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 16 πόντους είχε ο Μάριο Χεζόνια, 15 ο Τζάναν Μούσα και 11 με 9 ασίστ ο Φακούντο Καμπάτσο. Από πλευράς Μακάμπι, 16 πόντους και 9 ασίστ μέτρησε ο Λορέντζο Μπράουν, ενώ 14 πόντους και 9 ριμπάουντ είχε ο Τζος Νίμπο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με πρωταγωνιστή τον Έντι Ταβάρες, παίρνοντας προβάδισμα 2-7. Ο Κοέν με τον Μπράουν απάντησαν για το 8-9, ωστόσο οι Μαδριλένοι ήταν «καυτοί» και με τον Καμπάτσο να παίρνει μπρος βρέθηκαν ξαφνικά μπροστά με διψήφια διαφορά (12-23). Η πρώτη περίοδος συνεχίστηκε στους ίδιους ρυθμούς, με τη «βασίλισσα» να είναι ασταμάτητη και να φτάνει στο +15 με μπάζερ μπίτερ του Σέρχι Ροντρίγκεθ (21-36).

0

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους ίδιους ρυθμούς, με τη Ρεάλ να φτάνει στο +19 με συνεχόμενους πόντους του Μούσα (21-40). Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι με τους Ταμίρ Μπλατ και Ριβέρο, μειώνοντας σε 27-40, ωστόσο η Ρεάλ επέστρεψε στα... τρίποντα με τον Ρούντι, ο οποίος υπέγραψε το 29-45. Η Μακάμπι άρχισε να μπαίνει στο πνεύμα του αγώνα με τον Κόλσον να παίρνει μπρος, ρίχνοντας τη διαφορά στους 10 (37-47). Ο Γιουλ έβαλε τρίποντο (39-52), ο Νίμπο απάντησε με δύο βολές και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 41-52.

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ρεάλ Μαδρίτης 70-99

Η Ρεάλ μπήκε με την ίδια... φόρα και στην τρίτη περίοδο, ξεφεύγοντας και πάλι με 17 πόντους χάρη σε Ταβάρες και Χεζόνια (43-60). Κάπου εκεί, η Μακάμπι έκανε ένα μικρό ξέσπασμα και μείωσε στους 6 (54-60), με συνεχόμενα τρίποντα από Μπόλντγουιν, Μπράουν και Γουέμπ. Παρόλα αυτά, η «βασίλισσα» δεν αγχώθηκε, με αποτέλεσμα να βρεθεί και πάλι στο +16 χάρη σε Μούσα και Χεζόνια (54-70). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 56-74 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, ο Πουαριέ διαμόρφωσε το πρώτο +20 της αναμέτρησης (56-76). Η Μακάμπι με ξέσπασμα του Ριβέρο προσπάθησε να πλησιάσει και έριξε τη διαφορά στους 14 (65-79), όμως Ντεκ και Πουαριέ αποκατέστησαν την τάξη για το 65-83. H δραματική κατάσταση συνεχίστηκε για τους Ισραηλινούς, οι οποίοι βρέθηκαν ξαφνικά στο -29, με τη Ρεάλ να τρέχει ένα αδιανόητο σερί χάρη σε Μούσα, Εντιαγέ και Πουαριέ (65-94). Από εκεί και πέρα, τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-36, 41-52, 56-74, 70-99