Euroleague

Μπαρτζώκας: «Καθοριστική η τρίτη περίοδος και τα λάθη που κάναμε»

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αναφέρθηκε στους λόγους και τις λεπτομέρειες που έφεραν την ήττα του Ολυμπιακού στο Βελιγράδι, τονίζοντας πάντως πως ο στόχος της πρώτης θέσης παραμένει για τους «ερυθρόλευκους».

Τα πολλά λάθη - 19 στο σύνολο - που έκανε κατά τη διάρκεια του αγώνα «πλήγωσαν» πολύ τον Ολυμπιακό στο Βελιγράδι, με τους «ερυθρόλευκους» να γνωρίζουν την ήττα 87-79 από τον αδιάφορο βαθμολογικά, Ερυθρό Αστέρα.

Ακριβώς σε αυτόν τον τομέα της στατιστικής στάθηκε στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα ο Γιώργος Μπαρτζώκας, τονίζοντας πως τα λάθη, ειδικά της τρίτης περιόδου, στέρησαν τη νίκη στην ομάδα. Ωστόσο, όπως ξεκαθάρισε, υπάρχουν ακόμα ελπίδες για την πρώτη θέση, αρκεί φυσικά, οι Πειραιώτες να παίξουν καλύτερα στο τελευταίο ματς με την Μπασκόνια.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα:

«Δεν ματσάραμε το φυσικό παιχνίδι του Αστέρα στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου κάναμε εννέα λάθη. Ήταν πολύ καθοριστικό αυτό. Ωστόσο, έχουμε ελπίδες για την 1η θέση, παίζουμε με την Μπασκόνια αλλά πρέπει να παίξουμε πολύ καλύτερα από σήμερα».