Euroleague

Λύγισε τη Ρεάλ και επέστρεψε στις νίκες η Ζαλγκίρις!

Η Ζαλγκίρις μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες έβγαλε την καλύτερη δυνατή αντίδραση, πετυχαίνοντας σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 81-72, για τη 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Επέστρεψε στις νίκες με... αρχοντικό τρόπο η Ζαλγκίρις!

Η ομάδα του Μακσβίτις μετρούσε τρεις σερί ευρωπαϊκές ήττες, ωστόσο με εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης 81-72, ανεβαίνοντας στο 7-7 και ρίχνοντας τους Ισπανούς στο 9-5.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, και κρίθηκε όταν ένα σερί 8-0 των Λιθουανών στα τελευταία λεπτά μετέτρεψε το 66-66 σε 74-66 υπέρ τους.

Κορυφαίος του αγώνα για τους νικητές ήταν και πάλι ο Κίναν Έβανς, που πέτυχε 20 πόντους, είχε όμως σπουδαία βοήθεια από τον αρχηγό Εντγκάρας Ουλάνοβας, που πρόσθεσε 19, και τον Τρέι Κάβανο, που είχε 15. Από τη Ρεάλ, εξαιρετικοί ήταν Ντζάναν Μούσα και Μάριο Χεζόνια, με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα, όμως δεν έφτασαν.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά παρά την πίεση του «καυτού» Κάουνας και πολύ γρήγορα προηγήθηκε με +5 (10-15), με πρωταγωνιστές τους Ταβάρες και Μούσα. Η Ζαλγκίρις σταδιακά άρχισε να βρίσκει κάποιες λύσεις με Ντίμσα και Έβανς, και με αυτόν τον τρόπο διαμορφώθηκε το 18-21 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις βελτίωσε ραγδαία την εικόνα της, παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα με πρωτοστάτη τον Μπουτκεβίτσιους, ενώ ένα τρίποντο του Κάβανο έφερε τους Λιθουανούς για πρώτη φορά στο +5 (30-25). Μετά το τάιμ άουτ του Ματέο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, και με Γιαμπουσέλε και Μούσα ανέκτησαν το προβάδισμα (30-32). Οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα 7-0 για το 37-32 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χεζόνια για το 37-35.

Στην τρίτη περίοδο, η Ζαλγκίρις συνέχισε το καλό της διάστημα στο παιχνίδι, και με πρωταγωνιστές Έβανς και Σμιτς έφτασε μέχρι το +7 (45-38). H Ρεάλ απάντησε με ένα δικό της 10-2, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 47-48. Το παιχνίδι από εκεί και πέρα πήρε τη μορφή ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-55.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τέταρτη περίοδο, με τη Ζαλγκίρις χάρη σε Κάβανο και Μπουτκεβίτσιους να παίρνει ένα προβάδισμα τριών πόντων (66-63), το οποίο έσβησε αμέσως με τρίποντο ο Χεζόνια. Οι παίκτες του Μακσβίτις έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 8-0 με εξαιρετική άμυνα, έκαναν το 74-66, και έθεσαν τις βάσεις της τελικής νίκης τους με σκορ 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-35, 56-55, 81-72