Μπρα ντε φερ Μέικον-Κλαβέλ αλά... NBA και νικήτρια η ΑΕΚ!

Ο Κλαβέλ (45π.) βγήκε νικητής στη μοναδική μονομαχία με τον Μέικον (42π.), ωστόσο η ΑΕΚ επικράτησε 113-101 του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε (1-1) στη σειρά των μικρών τελικών.

Το 1-1 στη σειρά των μικρών τελικών της Stoiximan Basket League με τον Προμηθέα έκανε την Παρασκευή (4/6) η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 113-101 στο ΟΑΚΑ.

Σε ένα παιχνίδι, το οποίο από την αρχή της αναμέτρησης -αλλά ιδίως στο 4ο δεκάλεπτο- πήρε τον χαρακτήρα «1 vs 1» μεταξύ των Κλαβέλ και Μέικον (ο οποίος επέστρεψε, ύστερα από την απουσία του στον προηγούμενο αγώνα). Με τον πρώτο να σταματά στους 45 πόντους (12/20 δίπ., 6/11 τρίπ., 3/3 β., 4ρ., 1κλ.) και τον δεύτερο στους 42 (5/5 δίπ., 9/11 τρίπ., 5/6 β., 2ρ., 4 ασ.), κάνοντας αμφότεροι ρεκόρ καριέρας (ξεπερνώντας τους 40 πόντους).

Οι γηπεδούχοι πήραν το «πάνω χέρι» στο ματς από τα μέσα της πρώτης περιόδου, έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με 21 πόντους στην τελευταία και εντέλει εξασφάλισαν το ροζ φύλλο έχοντας πέντε διψήφιους, στο σκοράρισμα, παίκτες.

Η επόμενη συνάντηση των δύο ομάδων θα πραγματοποιηθεί στο «Δημήτρης Τόφαλος» την Κυριακή (6/6, 18:00).

Το ματς:

Ο Βαγγέλης Αγγέλου επέλεξε για την αρχική πεντάδα των γηπεδούχων τους Μέικον, Κατσίβελη, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλο και Γόντικα, ενώ ο Μάκης Γιατράς τους Τζέριαν Γκραντ, Κλαβέλ, Φορντ, Χριστοδούλου και Αγκμπελίς.

Η αναμέτρηση αποτέλεσε έναν άτυπο διαγωνισμό τριπόντων στα πρώτα της λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν νικητές (6-12) αυτού. Ωστόσο, η ΑΕΚ απάντησε στο σερί 6-0 του Προμηθέα με ένα δικό της 9-0 για το 15-12, ύστερα από έξι λεπτά αγώνα. Με τους Μέικον και Μορέιρα να οδηγούν την ομάδα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (27-22).

Η «Ένωση» ξεκίνησε δυνατά τη δεύτερη περίοδο φτάνοντας για πρώτη φορά στο +9 στα 22'' μετά την έναρξή της. Αυτή τη διαφορά συντηρούσε στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου. Με τον Προμηθέα να μένει κοντά χάρη στις ενέργειες των Κλαβέλ και Τζέριαν Γκραντ (13 και 11 πόντους, αντίστοιχα, στα δύο πρώτα δεκάλεπτα). Ένα πρώτο ημίχρονο, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες αρκετά δημιουργικές (12 ασίστ αμφότερες), εύστοχες έξω από τα 6,75μ. (8/15 και 6/12, αντίστοιχα) και χωρίς ιδιαίτερη ενέργεια στην άμυνα. Κάτι που αντικατοπτρίστηκε και στο σκορ, καθώς η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 56-51.

Ακόμα ένα δυνατό μπάσιμο της ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο και ένα σερί 12-0 στα πρώτα λεπτά -έχοντας ως μπροστάρηδες τους Μορέιρα και Γιάνκοβιτς- την οδήγησαν στο +15 (68-53), στη μεγαλύτερη διαφορά της μέχρι εκείνη τη στιγμή στο ματς. Οι Μέικον και Κλαβέλ συνέχιζαν να τα βάζουν, με τον δεύτερο να οδηγεί τους Πατρινούς στο να μειώσουν στους οκτώ πόντους (72-64). Όμως, ο Χρυσικόπουλος απάντησε, για να στείλει την «Ένωση» στο +10 (74-64) στην τελευταία περίοδο.

Το 4ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μια μονομαχία αλά... NBA μεταξύ του Μέικον και του Κλαβέλ. Οι δύο γκαρντ είχαν πάρει... φωτιά ευστοχώντας από κάθε σημείο. Ο ένας κυνηγούσε τον άλλον στους πόντους, έπαιρναν ΟΛΕΣ τις προσπάθειες των ομάδων τους, δίνοντας στο ματς χαρακτήρα «1 vs 1». Με την ΑΕΚ να έχει χτίσει διαφορά που της έδινε ασφάλεια, το ενδιαφέρον είχε επικεντρωθεί στο ποιος θα κερδίσει τη μάχη του πρώτου σκόρερ. Ωστόσο, ο κόουτς Αγγέλου απέσυρε τον παίκτη του στο τελευταίο δίλεπτο, δίνοντας ουσιαστικά τη δυνατότητα στον Κλαβέλ να πάρει τον άτυπο αυτόν τίτλο. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν χωρίς άγχος μέχρι και το +21, για να κερδίσουν εν τέλει 113-101.

ΑΕΚ-Προμηθέας: 113-101

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 56-51, 74-64, 113-101.