Ξέσπασε με κατοστάρα στον Απόλλωνα και τερμάτισε το αρνητικό σερί ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στην Basket League βρήκε τον… ιδανικό αντίπαλο για να ξεσπάσει, καθώς διέλυσε τον Απόλλωνα Πάτρας με πληθωρικό πρόσωπο και σκορ 108-77!

Τρεις ήττες ήταν… πολλές για τον Παναθηναϊκό!

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στην Basket League καθώς διέλυσαν με σκορ 108-77 τον Απόλλωνα Πάτρας, ανεβαίνοντας στο 15-5! Στο 5-16 οι Πατρινοί, οι οποίοι πάντως εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Ο Παναθηναϊκός μετά την πρώτη περίοδο όπου ο Απόλλων έδειξε ανταγωνιστικό πρόσωπο ήταν κυρίαρχος, έδειξε ορεξάτος και έπαιξε καλό μπάσκετ, φτάνοντας σε μία πολύ άνετη νίκη την οποία… χρειαζόταν μετά τις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα. Πολύ εύστοχοι οι «πράσινοι» από τα 6.75, αφού ευστόχησαν σε 15 από τα 31 τρίποντα που εκτέλεσαν, ενώ μοίρασαν 22 ασίστ.

Πολύ πληθωρικό πρόσωπο έδειξαν στην επίθεση οι γηπεδούχοι, που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων! 14 πόντους είχαν οι Γ. Καλαϊτζάκης, Γκουντάιτις και Αγραβάνης, ενώ 13 πρόσθεσαν οι Παπαγιάννης , Γκριγκόνις και 10 ο Μαντζούκας. Πολύ θετικός στα 5 λεπτά που αγωνίστηκε ο Σαμοντούροφ, που πρόλαβε να πετύχει 4 πόντους και να μαζέψει 2 ριμπάουντ.

Από τον Απόλλωνα, 19 πόντους είχε ο Τέβιν Μακ, ενώ φοβερή εμφάνιση με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ έκανε ο Αλόνζο Βερτζ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστή τον… σουτέρ Παπαγιάννη και τον Π. Καλαϊτζάκη ξέφυγε γρήγορα με 14-7. Ο Απόλλων έβγαλε αντίδραση με τον Μακ να μειώνει με τρίποντο στο 14-12, όμως ο Γκριγκόνις έβαλε τρίποντο για το 17-13. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και πάλι με 7, όταν ο Αγραβάνης έβαλε τρίποντο για το 24-17, όμως Μακ και Μπόγρης μείωσαν σε 26-24, με τον Βερτζ να μοιράζει 7 ασίστ στην πρώτη περίοδο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 29-24, χάρη σε τρίποντο του Γκριγκόνις.

Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα γρήγορο 7-0 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +12 (36-24) χάρη σε Γουίλιαμς και Μαντζούκα. Μπέικον και Λι έβαλαν κι αυτοί μακρινά σουτ, στέλνοντας το ματς στο +16 (43-27), με τον Γκουντάιτις να γράφει το 48-29. Ο Λιθουανός λίγο αργότερα έστειλε το ματς για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους, βάζοντας δύο βολές για το 50-29, ενώ με γκολ φάουλ έγραψε το 55-33. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με απίθανο τρίποντο του Μπέικον για το 58-33.

Πολύ γρήγορα στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός με Παπαγιάννη και Αγραβάνη ανέβασε τη διαφορά στους 30 (63-33). Ο Απόλλων δεν τα παράτησε και έτρεξε ένα επιμέρους 9-0 με πρωταγωνιστές Βερτζ και Φιλιππάκο, μειώνοντας στους 21 (63-42), όμως ο Παναθηναϊκός έφυγε ξανά στο +25 με Αγραβάνη και Καλαϊτζάκη (71-46), με τον Γκριγκόνις να σκοράρει 4 σερί πόντους για το 78-52. Μακ και Παπαγιάννης αντάλλαξαν τρίποντα για το 81-56. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με νέο +30 του Παναθηναϊκού (86-56) χάρη σε τρίποντο του Γκριγκόνις.

Ο Παναθηναϊκός με Καλαϊτζάκη και Γκουντάιτις ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη της διαφοράς, αφού ξέφυγε με σκορ 93-58 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Το μόνο ενδιαφέρον που υπήρχε πλέον στο ματς ήταν το αν ο Παναθηναϊκός θα φτάσει στην κατοστάρα, κάτι που έγινε πολύ νωρίς με φόλοου του Μαντζούκα για το 100-70. Ο Σαμοντούροφ μπήκε στο ματς και αμέσως έβγαλε την ποιότητά του στο παρκέ, πετυχαίνοντας 4 σερί πόντους για το 104-71. Το ματς ολοκληρώθηκε με 4 σερί του Βερτζ για το 108-77.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 58-33, 86-56, 108-77