Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

Κολύμβηση: Ο Φίνκε πρώτος Ολυμπιονίκης στα 800μ. ελεύθερο

Ιστορία έγραψε στο Τόκιο ο Ρόμπερτ Φίνκε από τις ΗΠΑ, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο στα 800μ. ελεύθερο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Ρόμπερτ Φίνκε από τις ΗΠΑ ήταν ο μεγάλος νικητής στην πρεμιέρα των 800μ. ελεύθερο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Σε μία συγκλονιστική κούρσα, όπου τέσσερις αθλητές διεκδίκησαν μέχρι τέλους κάποιο μετάλλιο ο Αμερικανός κολυμβητής πήρε τη νίκη με 7:41.87, αφήνοντας δεύτερο τον Ιταλό πρωταθλητή κόσμου Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι με (7:42.11) και τρίτος ήταν ο Ουκρανός Μιχάιλο Ρόμαντσουκ (7:42.33).

Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο σε μεγάλη απόσταση (από 400μ. και πάνω) για τις ΗΠΑ από το 1984.