Ολυμπιακοί Αγώνες 2024

«Βρυχήθηκε» η Team USA, πάτησε την Αυστραλία και φουλ για χρυσό

Παρότι βρέθηκε και στο -15 στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα των ΗΠΑ συνέτριψε την Αυστραλία με 97-78 κυριαρχώντας στα τελευταία 25 λεπτά του αγώνα.

Αντιμετωπίζοντας μεγάλες δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κυριαρχώντας απόλυτα στο δεύτερο, η ομάδα των ΗΠΑ συνέτριψε με 97-78 την Αυστραλία στον πρώτο ημιτελικό του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ Ανδρών και προκρίθηκε στον τελικό του Σαββάτου, όπου θα αντιμετωπίσει Σλοβενία ή Γαλλία (14:00).

Οι «μπούμερς» έκαναν καταπληκτική εμφάνιση στα πρώτα 15 λεπτά και στα μισά της δεύτερης περιόδου έφτασαν και στο +15 (26-41). Ωστόσο από εκεί κι έπειτα υπήρχε... κατηφόρα. Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς έσφιξε την άμυνά της, έκλεισε με επό μέρους 16-2 το ημίχρονο πλησιάζοντας στον πόντο και έκανε... πάρτι στο τρίτο δεκάλεπτο με 32-10 χτίζοντας διαφορά 21 πόντων (74-53), με τον Ντουράντ σε μεγάλα κέφια.

Στην τέταρτη περίοδο η Αυστραλία συμβιβάστηκε με τη μοίρα της σκεφτόμενη ήδη τον μικρό τελικό, όπου θα αναζητήσει το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της, ενώ η Team USA δείχνει έτοιμη να φτάσει στο τέταρτο σερί χρυσό και συνολικά 16ο.

Ο Κέβιν Ντουράντ με 23 πόντους (10/19 σουτ) και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για το σύνολο του Γκρεγκ Πόποβιτς. Ο Ντέβιν Μπούκερ με 20 ακολούθησε, ενώ το δίδυμο των Μπακς, Τζρου Χόλιντεϊ και Κρις Μίντλετον, είχαν από 11 πόντους, με τον πρώτο να μετρά επίσης 8 ριμπάουντ κι 8 ασίστ.

Ο Πάτι Μιλς είχε 15 πόντους (αλλά με μόλις 5/14 σουτ), 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ για την Αυστραλία, ενώ 11 πόντους και 6 ριμπάουντ είχε ο Τζοκ Λαντέιλ.

Δεκάλεπτα: 18-24, 42-43, 74-53, 97-78