Oλλανδία

Εμφατικό πέρασμα του Άγιαξ από το Άλκμααρ!

Ο Άγιαξ έφυγε με το εντυπωσιακό 3-0 από την έδρα της Άλκμααρ, και πλέον ξέφυγε στο +7 από τη δεύτερη Αϊντχόφεν, παίρνοντας το πάνω χέρι για τον τίτλο.

Στα καλύτερά του βρίσκεται ο Άγιαξ! Ο «Αίαντας» πέρασε με το επιβλητικό 3-0 από την έδρα της Άλκμααρ στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Eredivisie.

Έτσι, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ εκμεταλλεύτηκε πλήρως την γκέλα της Αϊντχόφεν (3-1 ήττα), αυξάνοντας τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στο +7, παίρνοντας το πάνω «χέρι» στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 14' με τον Άντονι, ενώ είχε και άλλες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο να «κλειδώσει» το τρίποντο. Ωστόσο, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Κλάασεν με εντυπωσιακό σουτ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους με τον Νέρες στις καθυστερήσεις του ματς (90+4') να βάζει το «κερασάκι» στην τούρτα για το τελικό 3-0.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς, Ντε Χάαγκ και Σπάρτα Ρότερναμ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, μένοντας στο 1-1 «Cars Jeans Stadion». Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αγνοούν τη νίκη στις 5 τελευταίες αγωνιστικές και παραμένουν στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, άνοιξαν το σκορ στο 45' με τον Γκομέλτ, με την Σπάρτα να ισοφαρίζει στο 68'.