Γερμανία

Άλωσε το Βερολίνο η Άιντραχτ, δάγκωσαν την Γκλάντμπαχ οι «Λύκοι»

Μεγάλη νίκη για την Άιντραχτ στο Βερολίνο και κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Σκόρπισε η Βόλφσμπουργκ την Γκλάντμπαχ με 3-0.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης απέναντι στην Χέρτα με 2-1. Οι παίκτες του Νίκο Κόβατς έκαναν πολύ άσχημη εκκίνηση στο ματς και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Ζέλκε στο 16ο λεπτό, αλλά ο Βολφ κατάφερε ν’ απαντήσει στο 26ο λεπτό. Τελικά ο Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ σε ένα ματς που παίχτηκε στο όριο στο δεύτερο μέρος ξεκλείδωσε τη νίκη κι έστειλε την Άιντραχτ στους 22 πόντους.

Παράσταση για έναν ρόλο ήταν ο αγώνας της Βόλφσμπουργκ με την Γκλάντμπαχ, αφού οι «Λύκοι» βρέθηκαν στο 2-0 από πολύ νωρίς και δεν άφησαν κανένα περιθώριο. Ο Γιουνούς Μάλι άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, ενώ έδωσε την ασίστ στον Ντινταβί για το 2-0 στο 26ο λεπτό. Το σκορ έκλεισε ο Γκιλαβογκί στο 71’ με δεξί σουτ.