Γερμανία

Η Μπάγερν δεν χαρίζει (videos)

Τις ελπίδες της Ντάρμασταντ για… θαύμα στην «Allianz Arena» έσβησε μέσα σε ένα ημίχρονο η Μπάγερν. Οι Βαυαροί γύρισαν το ματς, 3-1, και διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας τους από την Ντόρτμουντ.

Το μυαλό της λίγο περισσότερο απ’ ότι έπρεπε στο παιχνίδι που ακολουθεί για το Champions League με την Γιουβέντους είχε για ένα ημίχρονο απέναντι στην Ντάρμσταντ η Μπάγερν. Οι Βαυαροί, βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέσα στην έδρα τους, όμως πάτησαν γκάζι στο δεύτερο 45λεπτο και πήραν τη νίκη με σκορ 3-1.

Το γκολ του Βάγκνερ με κεφαλιά στο 26ο λεπτό, πείσμωσε τους παίκτες του Γκουαρντιόλα, που με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκαν απάντηση με τον Μίλερ (49’). Ο Γερμανός επιθετικός ήταν… on fire και με υπέροχο γκολ στο 71’ ανέτρεψε την κατάσταση. Το τελικό σκορ στο Μόναχο έγραψε ο Λεβαντόφσκι στο 84ο λεπτό.

«Μοιρασιά» στο Βερολίνο. Αν και η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε και ήταν καλύτερη απέναντι στην Χέρτα έχασε την ευκαιρία να πάρει μια μεγάλη νίκη, 1-1. Πήρε το ντέρμπι του Ρήνου η Γκλάντμπαχ «λυγίζοντας» 1-0 την Κολωνία στο «Μπορούσια Παρκ».

Τεράστια επικράτηση και βαθμολογική ανάσα για την Χοφενχάιμ, που επικράτησε 3-2 απέναντι στη Μάιντς. Μεγάλη νίκη και για την Ίνγκολσταντ, που πανηγύρισε στην έδρα της το 2-0 κόντρα στην Βέρντερ Βρέμης.