Ισπανία

«Μπουκωμένος» ο Καβάνι, αλλά έχει… Κλάιφερτ η Βαλένθια!

Τι κι αν ο Έντινσον Καβάνι δεν μπόρεσε ούτε με πέναλτι ν’ ανοίξει λογαριασμό στη Βαλένθια; Με οδηγό τον… υιό Κλάιφερτ, οι «νυχτερίδες» δάγκωσαν την Οσασούνα κι έφυγαν με το 2-1 από την Παμπλόνα.

Το πιο βαρύ της όνομα παραμένει μπλοκαρισμένο, μα έναβαρύ… επίθετο καθοδήγησε τη Βαλένθια στην Παμπλόνα. Με τον Τζάστιν Κλάιφερτ ν’ ανοίγει τον δρόμο (και παρόλο που έπειτα ο Καβάνι έχασε πέναλτι στη συνέχεια), οι «νυχτερίδες» πανηγύρισαν σπουδαίο διπλό επί της Οσασούνα με 2-1.

Ο γιος του σπουδαίου Ολλανδού στράικερ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με άψογο πλασέ στο 28’ και έγραψε ιστορία ως ο μοναδικός παίκτης που σκοράρει για τη Βαλένθια, ενώ το έχει πετύχει και ο πατέρας του.

Αφού λοιπόν ο Ντιακαμπί σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη (με πλασέ έπειτα από αναμπουμπούλα στο 54’) και ο Καβάνι απέτυχε κι από τη βούλα ν’ ανοίξει λογαριασμό (σε μια φάση που αποβλήθηκε ο Γκαρσία για τους γηπεδούχους) το φινάλε ήταν επεισοδιακό:

Ο Ντιακαμπί δέχθηκε επίσης κόκκινη κάρτα στο 90’, ο Μπρασάνατς μείωσε για την Οσασούνα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο δεν μπόρεσε ν’ αποτρέψει το σπουδαίο διπλό της Βαλένθια, με το οποίο σκαρφάλωσε (έστω και με ματς παραπάνω) στην πέμπτη θέση.