Βέλγιο

Ο Αλ Τάμαρι τραβάει τη Λέουβεν στην οκτάδα

Ένα γκολ του Αλ Τάμαρι ήταν αρκετό ώστε η Λέουβεν να αποδράσει από την έδρα της Σαρλερουά (0-1) και να πλησιάσει στον πόντο την οκτάδα.

Η Λέουβεν βλέπει οκτάδα! Η ομάδα του Μαρκ Μπρις πέρασε από την έδρα της Σαρλερουά (0-1) και μείωσε στον πόντο την απόστασή της από την 8η θέση που δίνει μια… δεύτερη ευκαιρία για να διεκδικήσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφήνοντας την ίδια ώρα ακριβώς από κάτω της (39 με 38 βαθμούς) τη σημερινή της αντίπαλο.

Το ματς ξεκίνησε με δοκάρι για τους γηπεδούχους με την κεφαλιά του Μπατζί στο 2’, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν γκολ στην πρώτη τους μεγάλη φάση στο 16ο λεπτό με τον Αλ Τάμαρι για το 1-0. Ο Μπατζί απείλησε ξανά στο 23’ αλλά είδε τον αντίπαλο κίπερ να τον σταματά, με το πρώτο μέρος να έχει εξαιρετικό ρυθμό και φάσεις. Το σκορ, όμως, δεν άλλαξε ούτε ως το τέλος του ημιχρόνου, αλλά και ως το τελευταίο λεπτό του αγώνα με τη Λέουβεν να παίρνει σπουδαία εκτός έδρας νίκη!