Νικήτρια η ΑΕΚ στο ντέρμπι των Νέων

Μεγάλη νίκη με 2-1 πέτυχε η ομάδα Νέων της ΑΕΚ επί της αντίστοιχης του Ολυμπιακού, μέσα στου Ρέντη. Η Ένωση, που μέχρι πρότινος βρισκόταν στην ένατη θέση της βαθμολογίας, κατάφερε να πάρει τη νίκη γοήτρου απέναντι στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του εντός έδρας ήττα. «Χρυσός» σκόρερ, ο Αμπντουραχνάμι που σκόραρε 25’ μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο (70’). Νωρίτερα, είχαν βρει δίχτυα οι Παυλής (36’) και Νικλητσιώτης (39’).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πιο θεαματικό και τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα ισόπαλες, με το δείκτη του σκορ να είναι στο 1-1. Αρχικώς, ο Μιχάλης Παυλής είχε δώσει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους από το 36ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό αργότερα, λίγο έλειψε η Ένωση να διπλασιάσει τα τέρματα της αλλά το σουτ του Γιαχάγια πέρασε λίγο άουτ.
Έτσι, ήρθε ο Γιώργος Νικλητσιώτης στο 39’ να ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1, με ωραίο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Ωστόσο, η κίνηση του Κόλα να περάσει στο γήπεδο τον Αμπντουραχμάνι αποδείχθηκε λυτρωτική για την ΑΕΚ, μια και ο νεαρός βρήκε δίχτυα με τη συμπλήρωση 70λεπτών αγώνα, έπειτα από όμορφη κάθετη πάσα του Ρίκα.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Αλέκος Αλεξανδρής): Παπαδόπουλος, Παπαδήμας, Νικλιτσιώτης, Φετφατζίδης, Σοϊλέδης, Σταμόγιαννος(61' Σιώπης), Βαλεριάνος, Κρητικός, Ποτουρίδης, Βάντερσον

ΑΕΚ (Χριστόφορος Κόλα): Τσουκάλας, Αχείμαστος, Εγκλέζου, Σταματέας, Μανωλάς, Ρίκκα, Γιαχάγια, Τσαμουρλίδης(90' Ντούμος), Φροξυλιάς(46' Πουρνός), Νικόλτσης(46' Αμπντουραχμάνι), Παυλής
Διαιτητής: Χατζής Γ. (Δυτ. Αττικής) Βοηθοί: Παστρωμάς Ν. , Τζωρτζάκος Α. (Δυτ. Αττικής)

Επιμέλεια: Βαγγέλης Αυγουστής