Μετά το γκολ που δέχθηκε η Μπαρτσελόνα, η ΑΕΚ έχει πλέον την καλύτερη άμυνα σε όλη την Ευρώπη!

Μετά την ισοπαλία της Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι της Καταλονίας με την Εσπανιόλ (1-1), η ΑΕΚ βρίσκεται πλέον μόνη στην κορυφή της λίστας με τις καλύτερες άμυνες στην Ευρώπη!

Την κορυφαία άμυνα αυτή την στιγμή σε ολόκληρη την Ευρώπη διαθέτει η ΑΕΚ!

Μετά και τη σημερινή γκέλα της Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι της Καταλονίας με την Εσπανιόλ (1-1), η «Ένωση» έχει δεχθεί τα λιγότερα γκολ από οποιαδήποτε άλλη ομάδα σε όλα τα πρωταθλήματα της Γηραιάς Ηπείρου!

Συγκεκριμένα, το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα, έχει 5 γκολ παθητικό σε 15 παιχνίδια πρωταθλήματος έως τώρα στη σεζόν, αφήνοντας πίσω του τόσο τον Παναθηναϊκό όσο και τους «μπλαουγκράνα» με 6 γκολ παθητικό σε 15 αγώνες.

Μάλιστα, η ΑΕΚ κατέχει την κορυφή και στην σχετική λίστα με τα περισσότερα λεπτά μέσο όρο απαραβίαστης εστίας!

Οι «κιτρινόμαυροι» δέχονται ένα γκολ ανά 270 αγωνιστικά λεπτά, ενώ στη δεύτερη θέση συναντάμε τη Νιου Σέιντς από την Ουαλία με 1 γκολ ανά 255 λεπτά. Όσον αφορά τον Παναθηναϊκό, δέχεται ένα γκολ σε κάτι παραπάνω από 225 αγωνιστικά λεπτά.