Πόλο

Έπιασε… λιμάνι το Κύπελλο Ελλάδος

Κυπελλούχος Ελλάδας για τέταρτη συνεχόμενη φορά και 12η στην ιστορία του αναδείχθηκε σήμερα ο Ολυμπιακός, που νίκησε τον Πανιώνιο στον τελικό του Final 4 της Πτολεμαΐδας με 9-6. «Εδώ και καιρό είναι αυτοκράτορας ο Ολυμπιακός», ο αρχηγός των νικητών, Θοδωρής Χατζηθεοδώρου.

Κυπελλούχος Ελλάδας για τέταρτη συνεχόμενη φορά και 12η στην ιστορία του αναδείχθηκε σήμερα ο Ολυμπιακός, που νίκησε τον Πανιώνιο στον τελικό του Final 4 της Πτολεμαΐδας με 9-6. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν από την αρχή το προβάδισμα με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να μην μπορεί να περάσει ποτέ μπροστά στο σκορ και έτσι ισοφάρισε τον Εθνικό που μέχρι σήμερα μέτραγε 12 τρόπαια στο συγκεκριμένο θεσμό. Καλό παιχνίδι και από τον Πανιώνιο αλλά ο Ολυμπιακός είχε πιο πολλές λύσεις. «Εδώ και καιρό είναι αυτοκράτορας ο Ολυμπιακός», δήλωσε ο αρχηγός των νικητών, Θοδωρής Χατζηθεοδώρου.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα, παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στην πισίνα και προηγήθηκε με 2-0. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος βελτίωσε πολύ το παιχνίδι του και μείωσε σε 2-1 και δύο περίπου λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου έκανε το 2-2 δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στον τελικό. Όμως ο Ντόσκας με σουτ ένα λεπτό πριν το τέλος έκανε το 3-2 για τους «ερυθρόλευκους».

Το δεύτερο οκτάλεπτο ήταν αυτό που οι Πειραιώτες έβαλαν και τις βάσεις για να πανηγυρίσουν το Κύπελλο. Ο Νίκιτς έκανε το 4-2, ενώ οι «κόκκινοι» ευτύχησαν να πετύχουν κι’ άλλο τέρμα λίγο αργότερα, γράφοντας το 5-2, αποκτώντας διαφορά τριών γκολ, για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ωστόσο οι «κυανέρυθροι» αντέδρασαν γρήγορα κάνοντας το 5-3 και λίγα λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου μείωσε στον πόντο κάνοντας το 5-4.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η ομάδα του Πειραιά ανέβασε και πάλι στο ρυθμό της πετυχαίνοντας δύο ακόμα γκολ φτάνοντας το δείκτη του σκορ στο 7-4, παίρνοντας προβάδισμα τριών τερμάτων για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Ο Πανιώνιος σ’ αυτό το οκτάλεπτο πέτυχε μόνο ένα γκολ κάνοντας το 7-5 και ίσως σ’ εκείνο το σημείο να χάθηκε ο τίτλος για την ομάδα της Νέας Σμύρνης. Έτσι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την τέταρτη και τελευταία περίοδο με προβάδισμα δύο τερμάτων. Οι παίκτες του Βαγγέλη Πάτερου στην τέταρτη περίοδο αν και θα μπορούσαν, δεν έκοψαν ρυθμό για να περιοριστούν στην άμυνα και θέλησαν να σιγουρέψουν την κατάκτηση του Κυπέλλου. Έτσι, μετά το τέρμα του Πανιωνίου που μείωσε σε 7-6, κατάφεραν να πετύχουν άλλα δύο γκολ, γράφοντας το 9-6, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 5-4, 7-5, 9-6

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βαγγέλης Πάτερος): Δεληγιάννης, Κόχειλας Νικ., Μυλωνάκης 1, Δελακάς Βαγγ., Χατζηθεοδώρου 1, Θεοδωρόπουλος, Αφρουδάκης Χρ. 1, Ντόσκας 1, Αφρουδάκης Γ. 1, Νίκιτς 3, Κομάντινα 1, Σχίζας, Φλώρος Χρ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Λούδης): Ρέππας, Μιράλης 1, Μάζης 1, Κοκκινάκης, Θωμάκος, Τζαμαντάκης, Λιοτσάκης 1, Παπαδόγκωνας 3, Μουρίκης Κ., Μπεριστιάνος, Βλοντάκης, Καπότσης, Φλέγκας, Κουκής.

(3) Το 1994 δεν έγινε η διοργάνωση

(4) Από το 1999, ισχύει το Final-4 με εξαίρεση το 2004 που έγινε Final-8 ως test event για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.