Βόλεϊ

ΠΑΟΚ… με το ίδιο νόμισμα!

Εκδίκηση και τεράστιο πλεονέκτημα τίτλου συνδύασε ο ΠΑΟΚ! Υποβάλλοντας τον Ολυμπιακό σε ανάλογο «χουνέρι» με αυτό που του είχε κάνει δυο φορές, ο «δικέφαλος» τούμπαρε τον 2ο ημιτελικό στου Ρέντη (3-2)

Όπως σε Σύρο και Γλυφάδα, ο Ολυμπιακός από 0-2 γύρισε το ματς και κέρδισε League Cup και Κύπελλο με 3-2 σετ, έτσι και στο κλειστό του Ρέντη ήρθε η σειρά του ΠΑΟΚ να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, 12-8 και 14-12 στο 5ο κατάφερε να νικήσει με 3-2 (27-25, 25-21, 20-25, 20-25, 14-16) και να κάνει το 2-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πλέον έχει την τύχη στα χέρια της, αφού θέλει μία νίκη για να πάρει το εισητήριο για τον τελικό, έχοντας τα δύο επόμενα παιχνίδια στην έδρα της, Δευτέρα και Τετάρτη.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός καλείται να ανέβει έναν… Γολγοθά, αφού πρέπει να κερδίσει και τα δύο ματς στην Πυλαία και να πάρει πάλι το πλεονέκτημα έδρας, μεταφέροντας την σειρά σε 5ο και τελευταίο ματς στου Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στα δύο πρώτα σετ, αλλά στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ ανέβασε πολύ τα ποσοστά του στην υποδοχή, ενώ από το σερβίς με 7 άσους έκανε σημαντική ζημιά στους «ερυθρόλευκους».

Ο Σεπέδα τελείωσε το ματς με 33 πόντους (49% στην επίθεση), ενώ για την ομάδα του Πειραιά ξεχώρισε ο Έγκλεσκαλνς με 27 πόντους και 51% στην επίθεση.

inner

Τα σετ: 27-25, 25-21, 20-25, 20-25, 14-16

1ο σετ: Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το σετ με τον Ολυμπιακό να είναι σαφώς καλύτερος και τον ΠΑΟΚ να κάνει την αντεπίθεση του προς το φινάλε. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το 4-7 του ΠΑΟΚ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και προηγήθηκαν αρχικά 9-8 με σερί 3-0 και άσσο Σουλτανόπουλου και στην συνέχεια με 17-14 με μπλοκ του Έγκλενσκαλνς. Η διαφορά έφτασε το +4 (20-16), αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 20-19 με μπλοκ του Τακουρίδη. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν και πάλι προβάδισμα 4 πόντων (24-20) και όλα έδειχναν να έχουν κριθεί. Ωστόσο ο «δικέφαλος» με τον Σεπέδα στο σερβίς έκανε την μερική ανατροπή, αφού ισοφάρισε σε 24-24 με άσσο του Κουβανού, αλλά και 25-25 δύο φάσεις αργότερα. Τελικά ο Ολυμπιακός επέδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και πήρε το σετ με 27-25 (άουτ σερβίς Γιαμπλόνσκι και μπλοκ άουτ Έγκλενσκαλνς).

inner

2ο σετ: Ανώτερος ο Ολυμπιακός σε αυτό το σετ, προηγήθηκε 8-5 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με σερί 5-0 και τον Χιμένες στο σερβίς πέρασε μπροστά με 8-10 και στην συνέχεια με 10-12. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν και με δικό τους σερί κατάφεραν να βρεθούν με +2 (16-14) στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ και στην συνέχεια να διευρύνουν το προβάδισμα τους στους 4 πόντους (20-16) με τον Έγκλενσκαλνς και τελικά να πάρουν το σετ με 25-21, χάρις σε μπλοκ του Σπίνου.

inner

3ο σετ: Ο ΠΑΟΚ με Σμαραγδή αντί Τακουρίδη στο κέντρο, μπήκε δυνατά από την αρχή και προηγήθηκε 8-3 στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ, ενώ στο δεύτερο ήταν μπροστά 11-16. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 16-19, αλλά ο «δικέφαλος» δεν έχασε την ψυχραιμία του και κατάφερε να ανακτήσει και πάλι διαφορά ασφαλείας (19-24) και να πάρει το σετ με επίθεση του Χιμένες (20-25).

inner

4ο σετ: Όπως και στο 3ο ο ΠΑΟΚ έλεγχε το σετ από την αρχή. Με δύο άσσους από τον Χιμένες πήρε το προβάδισμα 5-1, ενώ με μπλοκ του Λι έκανε το 9-4. Ο Ολυμπιακός μείωσε στους δύο πόντους (7-9) με άσσο του Φιλίποφ, αλλά ο «δικέφαλος» ξέφυγε ξανά με 12-17. Με τον Όγκουρτσακ στο σερβίς η διαφορά έφτασε στον πόντο (17-18), αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με 3 πόντους (19-22) και να κατακτήσουν το σετ με 20-25 και άσσο του Σεπέδα.

inner

5ο σετ: 0-1 άουτ Σεπέδα, 1-1 επίθεση Χιμένες, 1-2 μπλοκ Γιαμπλόνσκι στον Όγκουρτσακ, 1-3 Σμαραγδής πρώτος χρόνος, 2-3 άουτ σερβίς Χιμένες, 2-4 μπλοκ άουτ Σεπέδα, 3-4 Σουλτανόπουλος πρώτος χρόνος, 3-5 επίθεση Γιαμπλόνσκι, 4-5 σερβίς άουτ Σεπέδα, 5-5 μπλοκ άουτ Έγκλενσκαλνς, 6-5 υπέρβαση Σεπέδα, 6-6 σερβίς άουτ Έγκλενσκαλνς, 7-6 μπλοκ άουτ Τσουκ, 7-7 Χιμένες, 8-7 μπλοκ άουτ Όγκουρτσακ, 9-7 μπλοκ Φιλίποφ σε Χιμένες, 9-8 μπλοκ άουτ Σεπέδα, 10-8 άουτ επίθεση Χιμένες, 11-8 μπλοκ άουτ Έγκλενσκαλνς, 12-8 μπλοκ Σουλτανόπουλου σε Χιμένες, 12-9 Σμαραγδής πρώτος χρόνος, 12-10 επίθεση Γιαμπλόνσκι, 12-11 Χιμένες μπλοκ άουτ, 13-11 Έγκλενσκαλνς, 13-12 Σεπέδα, 14-12 λάθος ΠΑΟΚ, 14-13 μπλοκ άουτ Σεπέδα, 14-14 άουτ επίθεση Τσουκ, 14-15 λάθος Ολυμπιακού, 14-16 επίθεση Σεπέδα.

Τα σετ: 2-3 (27-25, 25-21, 20-25, 20-25, 14-16) σε 143΄.