Βόλεϊ

Τρομερός ΠΑΟΚ «τούμπαρε» την ΑΕΚ και προκρίθηκε στα ημιτελικά!

Με επική ανατροπή, ο ΠΑΟΚ λύγισε 3-1 σετ την ΑΕΚ (20-18 στο χρυσό σετ) και πήρε τρομερή πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Η ΑΕΚ πάλεψε μέχρι τέλους, όμως ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε με 3-1 σετ και πήρε επική πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν ισχυρό προβάδισμα μετά το 3-1 σετ του πρώτου ματς, όμως ο «δικέφαλος του βορρά» το «έσβησε» ισοφαρίζοντας το σκορ και έστειλε την πρόκριση στο «χρυσό σετ». Εκεί, οι δύο ομάδες έδωσαν τρομερή μάχη, πηγαίνοντας πόντο-πόντο. Στο φινάλε ο ΠΑΟΚ έκανε τη διαφορά και πανηγύρισε την πρόκριση με 20-18.

Στα ημιτελικά του πρωταθλήματος θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έκανε το 2-0 στις νίκες επί του ΑΟ Θήρας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε άνετα το πρώτο σετ (25-19), ενώ πήρε προβάδισμα με 20-17 και 24-21, όμως η ΑΕΚ έμεινε ζωντανή στο παιχνίδι κάνοντας το 1-1 σετ με 27-25.

Ο «δικέφαλος του βορρά» αντέδρασε, με τη σειρά του, και έκανε το 2-1 σετ σε ένα τρομερό σετ που ολοκληρώθηκε με 29-27, ενώ έκανε ακόμα πιο εύκολα το 3-1 σετ με 25-21.

Το ματς πήρε ξανά φωτιά στο «χρυσό σετ», όπου οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο ως το 9-9 και την ΑΕΚ να παίρνει για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων με 11-9. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αμέσως στο 12-12 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ξανά μαζί ως το 17-17. Η Λϊντσεϊ έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ, με μικροτραυματισμό της Κοσμά να χαλάει τον ρυθμό της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχες το εκμεταλλεύτηκαν και πήραν τη νίκη με 20-18.