Άρης-Γκόμελ

Παρακολουθήστε μέσω του sport-fm.gr την αναμέτρηση για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

20:43
Καλησπέρα σας! by Μανώλης Μουσουράκης
20:45
Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης Άρης-Γκόμελ, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa Conference League. by Μανώλης Μουσουράκης
20:45
Σέντρα στο «Κλ. Βικελίδης» στις 21:00. by Μανώλης Μουσουράκης
20:46
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Novasports Prime και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Αλέξη Σαββόπουλου. by Μανώλης Μουσουράκης
20:46
Ας δούμε αρχικά τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Μανώλης Μουσουράκης
20:47
Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα – Οντουμπάγιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν – Ιτούρμπε, Ντουκουρέ, Νταμπό, Καμάτσο – Πάλμα, Γκρέι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:47
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Καρακασίδης, Σιαμπάνης, Μανσίνι, Μαζικού, Χατζηιωάννου, Ντιόπ, Μαρμαρίδης, Ζερβινιό, Τανούλης, Παναγίδης, Σγούρος. by Μανώλης Μουσουράκης
20:47
Γκόμελ (Βλάντιμιρ Νιβένσκι): Σαντόφσκι – Κουχίνσκι, Ματβέιτσικ, Αφί, Γιούρι – Μπάγκα, Κοστρόφ – Αντεόλα, Αλεξίεβιτς, Σέντκο – Μάκας. by Μανώλης Μουσουράκης
20:48
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Ναούμοβιτς, Καβάλεφ, Καζλούσκι, Γκογκολασβίλι, Ανουφρίεφ, Σοτσένσκα, Ποταπένκο, Σόβπελ, Κουζμένοκ, Γερμάκοβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:52
Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για τον Άρη με τον Μανσίνι, ο οποίος λόγω ενός ξαφνικού προβλήματος δεν μπορεί να αρχίσει (η UEFA τον δίνει δηλωμένο για τον πάγκο). Εκτός και ο τιμωρημένος Ματέο Γκαρσία. Υπενθυμίζεται ότι την Τετάρτη (20/7) οι Θεσσαλονικείς ανακοίνωσαν τρία κρούσματα κορωνοϊού, χωρίς να τα κατονομάσουν. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα οι Λευκορώσοι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:53
Διαιτητής: Βάλτερ Άλτμαν Βοηθοί: Αντρέας Στάουντινγκερ, Σαντίνο Σρέινερ 4ος διαιτητής: Αντρέας Χέις by Μανώλης Μουσουράκης
20:54
Υπενθυμίζεται ότι δεν υπάρχει VAR, ενώ δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Η ρεβάνς θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη (27/7) εκ νέου στο «Κλ. Βικελίδης» και κεκλεισμένων των θυρών λόγω των κυρώσεων που έχουν επιβληθεί στις ομάδες της Λευκορωσίας για τον πόλεμο στην Ουκρανία, με τα παιχνίδια τους να διεξάγονται σε ουδέτερο έδαφος και χωρίς θεατές. by Μανώλης Μουσουράκης
20:55
Ο Άρης έρχεται με ψυχολογία από τις δύο back to back φιλικές νίκες επί του Ολυμπιακού (2-1) και Ιωνικού (2-0). Συνολικά μέτρησε τρεις νίκες και δύο ήττες στα φιλικά προετοιμασίας του. by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
Ταυτόχρονα, συνεχίζει τις εντυπωσιακές μεταγραφικές του κινήσεις. Την ώρα που είναι σε επαφές με τον Όσκαρ Μινγκέθα της Μπαρτσελόνα, απομένουν τα τυπικά για την απόκτηση του Μάνου Γκαρθία! by Μανώλης Μουσουράκης
20:58
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο. Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους φίλους του Άρη, οι οποίοι έχουν κατακλύσει το «Κλ. Βικελίδης»! by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
Σε ό, τι αφορά την Γκόμελ, επιστρέφει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από μία δεκαετία! Εξασφάλισε το εισιτήριο μέσω της κατάκτησης του Κυπέλλου Λευκορωσίας (το τρίτο στην ιστορία της). Πέρυσι τερμάτισε 4η στο πρωτάθλημα, στο φετινό βρίσκεται στην 8η θέση με απολογισμό 6-4-5 (18-17 τα γκολ). by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
21:01
Μπαίνει με φουλ επιθετικές διαθέσεις ο Άρης! by Μανώλης Μουσουράκης
21:03
Να σημειωθεί ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον 3ο προκριματικό γύρο τον αντίστοιχο του Ζίρα (Αζερμπαϊτζάν)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ). Πριν από λίγο η Μακάμπι (του Βλάνταν Ίβιτς) επικράτησε 3-0 εκτός έδρας και αγκάλιασε την πρόκριση. by Μανώλης Μουσουράκης
21:04
5' Σέντρα του Πίρσμαν από αριστερά, κόρνερ για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
21:05
Εξαιρετικός ρυθμός στα πρώτα λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
Έχει κερδίσει μέτρα η Γκόμελ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:10
11' ΓΚΟΛ η Γκόμελ! 0-1! Ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Άφι πιάνει την κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει στον Φαμπιάνο, να αλλάζει τροχιά (μπερδεύοντας τον Κουέστα) και να καταλήγει στα δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:13
13' Στιγμή για τον Άρη. Ο Γκρέι προσπάθησε να πιάσει γυριστό από τη γωνία της μικρής περιοχής, ωστόσο ήταν πολύ δύσκολο να βρει γεμάτα την μπάλα όπως ερχόταν από ψηλά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:13
14' Πέναλτι για τον Άρη! Ο Πάλμα πραγματοποιεί ωραίο μπάσιμο στην περιοχή και κερδίζει το πέναλτι από τον Κουχίνσκι. Εάν και σε πρώτο χρόνο δόθηκε η εντύπωση πως πρόκειται για εντυπωσιακή εκτίναξη του παίκτη του Άρη, από το ριπλέι φάνηκε ότι υπάρχει παράβαση κάτω χαμηλά. by Μανώλης Μουσουράκης
21:15
16' ΓΚΟΛ ο Άρης! 1-1! Σκόρερ ο Γκρέι! Ο φορ των «κιτρίνων» εκτελεί δυνατά, με την μπάλα να προσκρούει στο οριζόντιο δοκάρι και να προσγειώνεται εντός της εστίας. Φάνηκε από το ριπλέι ότι έχει περάσει η μπάλα τη γραμμή, αλλά χρειάστηκε πρώτα και η συνδρομή του βοηθού. by Μανώλης Μουσουράκης
21:20
20' Ο Σαντόφσκι μπλοκάρει την κεφαλιά του Γκρέι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:22
22' Ευκαιρία για την Γκόμελ! Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα του Άρη δεν διώχνει σε πρώτο χρόνο, με τον Άφι να παίρνει το «ριμπάουντ» και να κάνει το σουτ, βλέποντας την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:23
Σημαντικό για τον Άρη το ότι βρήκε την άμεση ισοφάριση. Θα ήταν κρίμα να πάει χαμένο το δυναμικό του ξεκίνημα στο ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:24
24' Μακρινό διαγώνιο σουτ του Καμάστο, άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:24
25' Δεν πέρασε η κάθετη του Πάλμα για τον Γκρέι... by Μανώλης Μουσουράκης
21:26
27' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη! Ο Καμάτσο βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ, όμως καθυστερεί και εντέλει εκτελεί ανεπιτυχώς από δύσκολη γωνία. by Μανώλης Μουσουράκης
21:27
Φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τον Άρη στην εξέλιξη της φάσης! by Μανώλης Μουσουράκης
21:28
28' ΓΚΟΛ για τον Άρη! 2-1! Τρομερή απευθείας εκτέλεση από τον Ιτούρμπε!! ΓΚΟΛΑΡΑ! Η τέλεια εκτέλεση! Η μπάλα έφυγε με δύναμη και πήγε προς τις... αράχνες, χτυπώντας στο οριζόντιο δοκάρι, για να προσγειωθεί μέσα στην εστία! by Μανώλης Μουσουράκης
21:30
Cooling break τώρα... by Μανώλης Μουσουράκης
21:30
Ανατροπή για τον Άρη μέσα σε 17'! by Μανώλης Μουσουράκης
21:31
31' ΓΚΟΛ για τον Άρη! 3-1! Σκόρερ ο Καμάτσο! Εξαιρετική κυκλοφορία από τους γηπεδούχους, ο Πάλμα περνά κάθετα στον Καμάτσο, ο οποίος αυτή τη φορά πλασάρει εύστοχα για το 3-1! by Μανώλης Μουσουράκης
21:33
Δεν χρειάζεται να σημειωθεί ότι οι οπαδοί του Άρη βρίσκονται στα... κάγκελα! Και λογικό με τα όσα βλέπουν από την ομάδα τους. Τρομερή ατμόσφαιρα στο «Κλ. Βικελίδης»! by Μανώλης Μουσουράκης
21:34
9(6)-2(1) υπέρ του Άρη οι προσπάθειες. by Μανώλης Μουσουράκης
21:35
21:35
21:36
21:37
37' Σέντρα από τον Αλεξίεβιτς, σταθερά ο Κουέστα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:39
39' Ευκαιρία για την Γκόμελ. Ο Αλεξίεβιτς προσπάθησε να βγει σε θέση τετ-α-τετ με τον Κουέστα, με τους Φαμπιάνο και Μπράμπετς να τον βάζουν στη μέση και τον τελευταίο να βάζει καίρια το πόδι του πριν εκτελέσει ο άσος των Λευκορώσων. by Μανώλης Μουσουράκης
21:41
Στο 56% υπέρ της Γκόμελ η κατοχή της μπάλας. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
44' Αναγκαστική αλλαγή για την Γκόμελ. Ο Ανουφρίεφ στη θέση του Αλεξίεβιτς. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
45'+1' Κίτρινη στον Ανουφρίεφ για φάουλ στον Οντουμπάγιο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:47
45'+2' Φάση για τον Άρη. Ακόμα μια φορά που παίκτης των γηπεδούχων φεύγει... ψιλοολομόναχος ενώπιων του αντίπαλου πορτιέρε. Αυτή τη φορά ήταν ο Γκρέι, ο οποίος όμως δεν έπιασε καλά το σουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης θα πάει προηγούμενος 3-1 στα αποδυτήρια. Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν άψογα στο αυτογκόλ του Φαμπιάνο (11') και με τρία γκολ σε 15' (16' πένατι Γκρέι, 28' Ιτούρμπε, 31' Καμάτσο) έκαναν την ανατροπή. 10(6)-2(1) οι τελικές υπέρ της ομάδας του Μπούργος. by Μανώλης Μουσουράκης
22:02
Οι δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:03
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς άλλη αλλαγή οι δύο ομάδες. by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
47' Ο Πάλμα στριφογύρισε εκτός της περιοχής της Γκόμελ, έκανε και το σουτ, με την μπάλα να σταματά στα σώματα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:08
49' Έξυπνη πάσα του Πάλμα προς τον Γκρέι, ο οποίος όμως δεν την πρόλαβε για να πιάσει καλά το γύρισμα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:09
50' Ο Κουχίνσκι συνέκλινε, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ανησύχησε τον Κουέστα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:10
52' Εξαιρετική άμυνα από τον Φαμπιάνο, κόβει την προσπάθεια του Αντεόλα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:12
Ανεβασμένη στις αρχές του δεύτερου μέρους η Γκόμελ. Θέλει προσοχή για τον Άρη, δεν τελείωσε το ματς... by Μανώλης Μουσουράκης
22:14
55' Πολύ άστοχο το μακρινό σου του Πάλμα. Ζητά και «συγγνώμη» από τους συμπαίκτες του. Βέβαια, μέχρι στιγμής αποτελεί ίσως και τον κορυφαίο παίκτη του Άρη στην αναμέτρηση. Εξαιρετικός ο άσος από την Ονδούρα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:16
58' Ευκαιρία για τον Άρη. Ωραία προσπάθεια από τον Γκρέι, γυρίζει παράλληλα από δεξιά, αλλά ο Κουχίνσκι κάνει την προβολή προ του Πάλμα. Κόρνερ για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
60' Φάουλ για τον Άρη σε εξαιρετικό σημείο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:19
61' ΓΚΟΛ ο Άρης! 4-1! Σκόρερ ο Πάλμα! Τι έβαλε! Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Πάλμα, με τον Άρη να πετυχαίνει το δεύτερο τέρμα του μ' αυτό τον τρόπο στο ματς! Τι παιχνίδι από τον Πάλμα! Κερδισμένο πέναλτι, ασίστ και γκολ! Και προφανώς κύριος εκφραστής των περισσότερων προσπαθειών των Θεσσαλονικών! by Μανώλης Μουσουράκης
22:22
Φοβερή ατμόσφαιρα στο «Κλ. Βικελίδης»! by Μανώλης Μουσουράκης
22:27
22:27
22:28
70' Διπλή αλλαγή για τον Άρη: Ο Ντιόπ στη θέση του Νταμπό και ο Μανσίνι σ' εκείνη του Ιτούρμπε. by Μανώλης Μουσουράκης
22:31
Ο Ντιόπ είναι ο έκτος παίκτης που ντεμπουτάρει απόψε για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
22:32
Οι Γερμακόβιτς και Γκογκολασβίλι πέρασαν στις θέσεις των Αντεόλα και Μάκας by Μανώλης Μουσουράκης
22:33
74' Έφυγε έξω το μακρινό σουτ του Σέντκο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
75' Τώρα ο Σέντκο θα δεχτεί την κίτρινη κάρτα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:35
76' Ο Πάλμα πήγε να πετύχει ακόμα ένα εντυπωσιακό γκολ με μακρινή λόμπα, αλλά δεν αιφνιδιάστηκε ο Σαντόφσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:37
78' ΓΚΟΛ ο Άρης! 5-1! Σκόρερ ο Γκρέι! Τι κάνει ο Πάλμα!! Ο Πάλμα πιέζει ψηλά, εκμεταλλεύεται το κακό διώξιμο του Σαντόφσκι, κλέβοντας και πασάροντας στον Γκρέι που δεν έχει κανένα πρόβλημα να σκοράρει προ κενής εστίας. Δεύτερη ασίστ για τον Πάλμα, δεύτερο γκολ για τον Γκρέι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:39
80' Ποταπένκο αντί Σέντκο για την Γκόμελ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:40
82' Μεγάλη ευκαιρία για Άρη. Εξαιρετική κάθετη Μανσίνι, τελείωμα Γκρέι και η μπάλα άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:41
83' Μαζικού αντί Πίρσμαν και Χατζηιωάννου αντί Γκρέι για τον Άρη. by Μανώλης Μουσουράκης
22:41
Θερμό χειροκρότημα στον νεαρό άσο κατά την είσοδό του από τον κόσμο του Άρη! by Μανώλης Μουσουράκης
22:43
85' Φάση για τον Άρη με τον Χατζηιωάννου. Ο νεαρός επιθετικός πάτησε περιοχή, έκανε και το σουτ, αλλά έλαβε το «στοπ». by Μανώλης Μουσουράκης
22:46
Ο Άρης θα πάει στη ρεβάνς της επόμενης Τετάρτη (27/7) έχοντας -τουλάχιστον- σφιχταγκαλιάσει την πρόκριση. Θυμίζουμε το ματς και πάλι στο «Κλ. Βικελίδης», αλλά κεκλεισμένων των θυρών. by Μανώλης Μουσουράκης
22:48
90' Ο Καμάτσο προσπάθησε να βρει τον Οντουμπάγιο με βαθιά μπαλιά, βγήκε έγκαιρα και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Γκόμελ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:49
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Μανώλης Μουσουράκης
22:50
90'+1' Μακρινό σουτ του Ντουκουρέ, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:50
90'+2'Ο Μπάχα σούταρε με δύναμη από μακριά, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Κουέστα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:51
Λήξη της αναμέτρησης, Άρης-Γκόμελ 5-1! by Μανώλης Μουσουράκης
22:52
Ο Άρης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, αντέδρασε ιδανικά και πήρε μεγάλη νίκη, βάζοντας τεράστια θεμέλια πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Conference League! by Μανώλης Μουσουράκης