ΟΦΗ-ΑΕΚ

Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

19:09
Καλησπέρα σας. Σπουδαία αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Super League, με τον ΟΦΗ να υποδέχεται την ΑΕΚ. Σέντρα στις 19:30, τηλεοπτική μετάδοση από Cosmote Sport 1 και ραδιοφωνική από bwinΣΠΟΡ FM 94,6, σε μετάδοση Μάνου Σουργιά. by Γιάννης Πολιάς
19:10
Στην 9η θέση με 26 βαθμούς οι Κρητικοί, στη 2η, με 53 η Ένωση, που με νίκη μπορεί να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας. by Γιάννης Πολιάς
19:13
19:13
Στο 85ο λεπτό, η Λαμία νικά 2-1 τον Άρη. by Γιάννης Πολιάς
19:14
Ας δούμε τις ενδεκάδες των δύο ομάδων. by Γιάννης Πολιάς
19:14
ΟΦΗ (Β. Νταμπράουσκας): Μανδάς, Διαμαντής, Πασαλίδης, Τοράρινσον, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ, Μπαλογιάννης, Μπάκιτς, Τοράλ, Ντίκο Στον πάγκο: Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Τζου, Γκρόνινγκ, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Γιοχού, Μοσκέρα, Μπιφουμά by Γιάννης Πολιάς
19:15
ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Άμραμπατ, Γιόνσον, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Τσούμπερ Στον πάγκο: Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Σιντιμπέ, Τζαβέλλας, Ραντόνια, Φράνσον, Φαν Βέερτ, Ελίασον, Κοσίδης by Γιάννης Πολιάς
19:18
Υπενθυμίζεται πως ο αγώνας του Γεντί Κουλέ είναι sold out. by Γιάννης Πολιάς
19:19
Διαιτητής: Διαμαντόπουλος Βοηθοί: Κωσταράς, Τριανταφύλλου 4ος: Μαλούτας VAR: Φωτιάς, Κωνσταντίνου by Γιάννης Πολιάς
19:22
Στο ματς του Α' γύρου, η ΑΕΚ είχε επιβληθεί 3-0 των Κρητικών by Γιάννης Πολιάς
19:23
Καλησπερίζουμε τον Μανώλη Μουσουράκη, που είναι μαζί μας για τον σχολιασμό του αγώνα. by Γιάννης Πολιάς
19:25
Καλησπέρα κι από εμένα! Δύσκολη αποστολή για τους «κιτρινόμαυρους», με την οποία ουσιαστικά αρχίζει η αποκαλούμενη και ως… διαβολοβδομάδα τους (με Ατρόμητο στο Περιστέρι μεσοβδόμαδα και με Ολυμπιακό την επόμενη Κυριακή στη Νέα Φιλαδέλφεια κλείνει η τριάδα αγώνων). Αφήνουμε στην άκρη το τι θα σημαίνει ένα πιθανό 3/3 (γερές βάσεις ενόψει Playoffs, με την «Ένωση» να είναι στην κορυφή). Το σύνολο του Ματίας Αλμέιδα πρέπει να κοιτάξει για αρχή το σημερινό παιχνίδι, όπου είναι η ομάδα με το μεγαλύτερο (εάν όχι απόλυτο) βαθμολογικό κίνητρο. Πόσω μάλλον όταν αφενός πρόκειται για μια έδρα που έχει πρόσφατες κακές μνήμες (το περσινό αλησμόνητο 3-3 από 0-3 σε 14'), ενώ αφετέρου οι Κρητικοί συνιστούν μια πολύ επικίνδυνη ομάδα με τη σφραγίδα του προπονητή τους. Μοναδικός αστερίσκος για το τελευταίο είναι το ότι δεν το δείχνουν τόσο συχνά στο «Γεντί Κουλέ». Συγκεκριμένα τα προβλήματα για τον «δικέφαλο», με τον τεχνικό του να κατεβάζει μια, μάλλον, αναμενόμενη ενδεκάδα. Έχουμε ξαναδεί σ' αυτούς τους ρόλους τον Μάνταλο και τον Τσούμπερ. Έχουν τα στοιχεία, ενώ και ο Αλμέιδα είναι ένας προπονητής που έστω και τα λίγα καλά στοιχεία ενός παίκτη σε μια θέση (δεν αναφερόμαστε συγκεκριμένα στους δύο προαναφερθέντες) μπορεί να τα απογειώσει. by Μανώλης Μουσουράκης
19:27
Με 3-5-2 οι γηπεδούχοι, με 4-4-1-1 οι φιλοξενούμενοι. by Γιάννης Πολιάς
19:27
Χωρίς τους Περέα, Βούρο, Φελίπε, Νέιρα, Θεοδοσουλάκη και Αποστολάκη ο ΟΦΗ, δεν υπολογίζει τους Γκαρσία, Αραούχο, Σιμάνσκι, Γαλανόπουλο, Φερνάντες και Μοχαμάντι ο Αλμέιδα. by Γιάννης Πολιάς
19:34
Τσιμουδιά δεν ακούστηκε κατά τη διάρκεια του ενός λεπτού σιγής... by Γιάννης Πολιάς
19:35
Μικρή καθυστέρηση στη σέντρα μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα. by Γιάννης Πολιάς
19:41
1' Οφσάιντ ο Τσούμπερ μετά από μπαλιά Χατζισαφί. by Γιάννης Πολιάς
19:42
by Γιάννης Πολιάς
19:43
3' Φάουλ στη μεσαία γραμμή για την ΑΕΚ. by Γιάννης Πολιάς
19:44
Ωραία ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα στο κατάμεστο «Γεντί Κουλέ». Κάτι που πιστώνεται στους οπαδούς και των δύο ομάδων! by Μανώλης Μουσουράκης
19:45
Στα πρώτα λεπτά φαίνεται πως... αντι-Αραούχο είναι ο Πινέδα, με τον Μάνταλο να κινείται περισσότερο δίπλα στον Γιόνσον στα χαφ. by Μανώλης Μουσουράκης
19:45
5' Φάουλ για τον ΟΦΗ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή. by Γιάννης Πολιάς
19:46
6' Η φάση τελείωσε με επιθετικό φάουλ... by Γιάννης Πολιάς
19:47
7' Δυνατή η μπαλιά του Μάνταλου προς τον Πινέδα, πέρασε άουτ η μπάλα. by Γιάννης Πολιάς
19:49
19:50
Πριν λίγο, Λαμία-Άρης 2-1. by Γιάννης Πολιάς
19:53
12' Αδύναμο το σουτ του Τσούμπερ, μπλόκαρε εύκολα ο Μανδάς. Η φάση ωστόσο λογίζεται ως μη γενόμενη, καθώς ο Ελβετός υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. by Γιάννης Πολιάς
19:56
Συμπληρώσαμε το πρώτο τέταρτο. Η ΑΕΚ έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά αποδεικνύεται ότι ο ΟΦΗ θα αποτελέσει σκληρό καρύδι. Πιέζουν αρκετά οι γηπεδούχοι, περίπου στα δέκα μέτρα έξω από την περιοχή των «κιτρινόμαυρων». by Μανώλης Μουσουράκης
19:56
16' Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΚ για πτώση του Γκατσίνοβιτς στην περιοχή, ωστόσο δεν υπήρξε κάτι. by Γιάννης Πολιάς
19:58
18' Ωραία προσπάθεια του Ντίκο από τα αριστερά, όμως ο Γιόνσον έβαλε την κόντρα στο σουτ που επιχείρησε. by Γιάννης Πολιάς
19:58
18' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, ο Ντίκο έπιασε την κεφαλιά μετά από μπαλιά του Μπαλογιάννη αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. by Γιάννης Πολιάς
20:00
20' Παραλίγο αυτογκόλ από τον Τοράρινσον, ωστόσο ο Μανδάς μπλόκαρε μετά την κόντρα στον συμπαίκτη του μετά από κεφαλιά του Τσούμπερ. by Γιάννης Πολιάς
20:01
21' Κόρνερ για τους «κιτρινόμαυρους». by Γιάννης Πολιάς
20:02
22' Κεφαλιά από τον Μουκουντί, εύκολα μάζεψε ο Μανδάς. by Γιάννης Πολιάς
20:04
24' Μπαίνει το ιατρικό επιτελείο της ΑΕΚ, αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα ο Γιόνσον. by Γιάννης Πολιάς
20:05
Πολύ ωραίο ματς! Ο ΟΦΗ έχει αρχίσει να απειλεί κι αυτός. Επιχειρεί κυρίως στην κόντρα, ενώ ο Μανδάς έχει ψάξει δύο φορές με βαθιά γεμίσματα τον Ντίκο. Ο τελευταίος δημιουργεί προβλήματα στην «Ένωση» με τον διασκελισμό του, αλλά τα χαλά στην τελική ενέργεια. Η ΑΕΚ έχει βάλει στο παιχνίδι της σ' αυτό το πρώτο 25λεπτο και το στρωτό ποδόσφαιρο αλλά και τις στατικές φάσεις. by Μανώλης Μουσουράκης
20:05
20:06
26' Φάουλ σε πλάγια θέση για την ΑΕΚ, από τα δεξιά. by Γιάννης Πολιάς
20:07
27' Μεγάλη στιγμή για την ΑΕΚ! Φοβερό πλασέ Γκατσίνοβιτς από τα αριστερά, ο Μανδάς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ! by Γιάννης Πολιάς
20:07
Κεφαλιά ψηλά άουτ μετά το κόρνερ. by Γιάννης Πολιάς
20:08
20:08
28' Φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή για τους Κρητικούς. by Γιάννης Πολιάς
20:08
Απευθείας άουτ... by Γιάννης Πολιάς
20:10
30' Σταμάτησε τον Τσούμπερ με υπέροχο τάκλιν ο Πασαλίδης. by Γιάννης Πολιάς
20:12
32' Κέρδισε φάουλ από τα δεξιά, κοντά στο κόρνερ, ο Ρότα. by Γιάννης Πολιάς
20:13
33' Κίτρινη κάρτα στον Βίντα για θέατρο, διαμαρτύρονται για πέναλτι οι φιλοξενούμενοι. by Γιάννης Πολιάς
20:14
Ο Κροάτης βρέθηκε στο έδαφος μετά από μαρκάρισμα του Λάρσον. by Γιάννης Πολιάς
20:14
34' Κίτρινη κάρτα και στον Μπάκιτς... by Γιάννης Πολιάς
20:15
35' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, ο Άμραμπατ γύρισε στον Τσούμπερ αλλά εκείνος σούταρε αδύναμα και ο Διαμαντής έβαλε την κόντρα, διώχνοντας. by Γιάννης Πολιάς
20:15
Δεν φάνηκε για θέατρο πάντως του Βίντα. Υπάρχει επαφή, αφού βρήκε πρώτα μπάλα ο Κροάτης κεντρικός αμυντικός. by Μανώλης Μουσουράκης
20:15
20:16
36' Πολύ άστοχο το σουτ του Άμραμπατ. by Γιάννης Πολιάς
20:17
37' Φάουλ για τον ΟΦΗ, λίγο πιο κάτω από το κέντρο. by Γιάννης Πολιάς
20:20
Τοποθέτηση από την ΑΕΚ για τη φάση του Βίντα: 34’ Ο Βίντα τσιμπάει τη μπάλα μέσα στην περιοχή, δέχεται μαρκάρισμα από τον Λάρσον και πέφτει, ο διαιτητής δείχνει κίτρινη στον Κροάτη για θέατρο! by Γιάννης Πολιάς
20:21
40' Ανεκμετάλλευτο το κόρνερ του Άμραμπατ. by Γιάννης Πολιάς
20:23
43' ΓΚΟΛ, 1-0 Η ΑΕΚ ΜΕ ΑΜΡΑΜΠΑΤ! Πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ Μάνταλου από τα δεξιά, ο Μαροκινός έγινε κάτοχος της μπάλας και σούταρε από πλάγια θέση, σκοράροντας χάρη σε κόντρα σε αμυντικό. by Γιάννης Πολιάς
20:25
45' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, ο Αθανασιάδης απέκρουσε με τα πόδια το συρτό σουτ του Μπάκιτς. by Γιάννης Πολιάς
20:25
Η ΑΕΚ βρίσκει τη λύση από στατική φάση, τις οποίες φέτος έχει βάλει για τα καλά στο ρεπερτόριό της. Υπενθμίζεται ότι, για παράδειγμα, και στο προηγουμενο παιχνίδι (με Αστέρα) η «Ένωση» άνοιξε το σκορ μέσω ενός κόρνερ. Υπάρχει προφανώς και το κομμάτι της τύχης με την κόντρα στον Πασαλίδη. by Μανώλης Μουσουράκης
20:25
45' Νέα σπουδαία επέμβαση του Έλληνα τερματοφύλακα σε εξαιρετικό σουτ Μπαλογιάννη! by Γιάννης Πολιάς
20:25
Το ματς πήρε... φωτιά στο κλείσιμο του πρώτου μέρους. by Γιάννης Πολιάς
20:26
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις. by Γιάννης Πολιάς
20:27
Τέλος στο πρώτο μέρος, ΟΦΗ-ΑΕΚ 0-1 χάρη στο γκολ του Άμραμπατ στο 43ο λεπτό. Πολύ ωραίο ματς στην Κρήτη. by Γιάννης Πολιάς
20:32
20:32
20:33
Ο ΟΦΗ έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ, αλλά η «Ένωση» κατάφερε να λύσει τον γόρδιο δεσμό πριν το ημίχρονο, με την κομπίνα Μάνταλου-Άμραμπατ. Γι' αυτό ακριβώς μια ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό πρέπει να έχει στο ρεπερτόριό της και τις στατικές φάσεις. Και η ΑΕΚ του Αλμέιδα τις έχει. Οι «κιτρινόμαυροι» -που διαμαρτύρονται και για πέναλτι στον Βίντα- θα μπορούσαν να είχαν βρει κι άλλο γκολ. Φυσικά, την ίδια στιγμή απειλήθηκαν από τους γηπεδούχους. 7(4)-3(2) υπέρ των φιλοξενούμενων οι τελικές, ενώ έχουν και 59% κατοχή της μπάλας. Στα... του Τσούμπερ, ο Ελβετός άσος κάνει σωστά τις κινήσεις φορ, ενώ συνήθως συνδυάζεται ωραία και με τους συμπαίκτες του. Στοιχεία εξάλλου που είχαμε δει και στο ματς με τον Αστέρα, στο δεύτερο ημίχρονο του οποίου χρησιμοποιήθηκε σ' αυτήν τη θέση. Τα χαλάει λίγο στην τελική ενέργεια. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
Σιγά σιγά επιστρέφουν οι δύο ομάδες. by Γιάννης Πολιάς
20:42
Δεν έχει σχέση με το ματς αλλά... Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 7-0! by Γιάννης Πολιάς
20:43
Σέντρα στο δεύτερο μέρος. by Γιάννης Πολιάς
20:45
47' Έχει μπει δυνατά η ΑΕΚ, ψάχνει ένα δεύτερο γκολ. by Γιάννης Πολιάς
20:46
48' Κόρνερ για την Ένωση. by Γιάννης Πολιάς
20:47
49' ΓΚΟΛ, 2-0 Η ΑΕΚ ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΜΡΑΜΠΑΤ! Μία πολύ παράξενη φάση, με τους γηπεδούχους να... σταματούν μετά από φάση διαρκείας και τον Μαροκινό να σκοράρει με σκαστό σουτ! Πιθανό να νόμιζαν πως υπάρχει φάουλ, ωστόσο το VAR απεφάνθηκε πως δεν υπήρχε απολύτως τίποτα. by Γιάννης Πολιάς
20:49
Δύο τέρματα από τον πολύπειρο μεσοεπιθετικό, που είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής της ομάδας του. Σίγουρα πάντως θα έχει παράπονα από την άμυνά του ο Νταμπράουσκας... by Γιάννης Πολιάς
20:49
Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και για ένα δεύτερο γκολ και το εξαργύρωσε άμεσα! Στην εξέλιξη ακόμα μίας στατικής φάσης! Σημαντικές βάσεις νίκης για την «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
20:49
20:49
20:50
52' Κίτρινη κάρτα στον Λάρσον για φάουλ. by Γιάννης Πολιάς
20:53
55' Μεγάλη στιγμή για τον ΟΦΗ, με τον Μπάκιτς να εκτελεί φάουλ από τη σέντρα αλλά τον Αθανασιάδη να απομακρύνει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ! by Γιάννης Πολιάς
20:54
57' Πολύ ψηλά άουτ το σουτ του Ντίκο από τα δεξιά. by Γιάννης Πολιάς
20:56
20:56
Ο ΟΦΗ δεν παρατά το ματς και η ΑΕΚ πρέπει να μείνει συγκεντρωμένη. Άλλωστε, στο ίδιο γήπεδο πέρυσι βίωσε μια σοκαριστική ισοφάριση. Βέβαια, σύμφωνοι, άλλη η ΑΕΚ του Αλμέιδα και άλλη εκεινη του Μιλόγεβιτς... by Μανώλης Μουσουράκης
20:57
59' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, κόντραρε το σουτ του Πινέδα από κοντινή απόσταση και κατέληξε σε κόρνερ. by Γιάννης Πολιάς
20:58
20:59
61' Σύγκρουση Ντιουσέ και Άμραμπατ, αμφότεροι στο έδαφος. by Γιάννης Πολιάς
20:59
Όλα καλά με τους δύο ποδοσφαιριστές. by Γιάννης Πολιάς
21:00
62' ΓΚΟΛ, 3-0 Η ΑΕΚ ΜΕ ΤΟΝ ΓΚΑΤΣΙΝΟΒΙΤΣ! Μία ακόμη ασίστ του Μάνταλου, που έβγαλε τετ α τετ τον Σέρβο και εκείνος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. by Γιάννης Πολιάς
21:00
Θα περιμένουμε και το VAR... by Γιάννης Πολιάς
21:01
Μετράει κανονικά! by Γιάννης Πολιάς
21:01
Γκολ με υπογραφή του -εξαιρετικού σήμερα- Πέτρου Μάνταλου! Άψογο κουβάλημα της μπάλας και πέρασμά της στον χώρο για τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα. Σωστή η επιλογή του Μάνταλου για το «8», έχει βοηθήσει πολύ στην κυκλοφορία της μπάλας για τους «κιτρινόμαυρους». Φτάνει τις δύο ασίστ σήμερα και τις πέντε στο πρωτάθλημα. Η «Ένωση» αγκαλιά με το σπουδαίο «τρίποντο». by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
Η Ένωση έχει καθαρίσει ουσιαστικά το ματς. by Γιάννης Πολιάς
21:03
21:04
Συστάσεις από τον Διαμαντόπουλο στους ανθρώπους του ΟΦΗ για κάποιους οπαδούς που είχαν σκαρφαλώσει στα κάγκελα. by Γιάννης Πολιάς
21:05
66' Μοσκέρα αντί Τοράλ και Μπιφουμά αντί Μπαλογιάννη. by Γιάννης Πολιάς
21:09
71' Κίτρινη κάρτα στον Ντίκο. by Γιάννης Πολιάς
21:10
Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Γιόνσον. by Γιάννης Πολιάς
21:11
21:11
73' Μεγάλη φάση για τον ΟΦΗ, ο Μεγιάδο σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. by Γιάννης Πολιάς
21:12
74' Γκρόνινγκ αντί Ντίκο. by Γιάννης Πολιάς
21:13
75' Άστοχος από πλάγια θέση ο Χατζισαφί. by Γιάννης Πολιάς
21:14
76' Κίτρινη κάρτα στον Άμραμπατ, θα χάσει είτε Ατρόμητο, είτε Ολυμπιακό. by Γιάννης Πολιάς
21:14
76' Φράνσον αντί Πινέδα. by Γιάννης Πολιάς
21:18
80' Γύρισμα από τον Μπάκιτς, μπλόκαρε την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια ο Αθανασιάδης. by Γιάννης Πολιάς
21:20
81' Φαν Βέερτ αντί Τσούμπερ, Σιντιμπέ αντί Μάνταλου. by Γιάννης Πολιάς
21:23
85' Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ, ο Φαν Βέερτ βγήκε τετ α τετ με τον Μανδά αλλά νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ. by Γιάννης Πολιάς
21:26
88' Διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά... by Γιάννης Πολιάς
21:28
90' Φάουλ σε μακρινή απόσταση για τον ΟΦΗ. by Γιάννης Πολιάς
21:28
Κόρνερ για τους γηπεδούχους. by Γιάννης Πολιάς
21:29
Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις. by Γιάννης Πολιάς
21:31
Η... διαβολοβδομάδα αρχίζει λοιπόν με τον καλύτερο τρόπο για την ΑΕΚ. Τι κι αν παρατάχθηκε στο ματς χωρίς καθαρόαιμο επιθετικό, εκμεταλλευόμενη τις στατικές φάσεις, τη δουλειά των Σπάτων και την ποιότητά της (ξεχώρισαν οι Μάνταλος και Άμραμπατ) θα φτάσει σε σημαντικό «τρίποντο» και θα πατήσει κορυφή. Ο ΟΦΗ είναι καλή ομάδα και αδικεί τον εαυτό του με τις εντός έδρας εμφανίσεις του. Αναμένουμε περισσότερα πράγματα από τη νέα σεζόν, όπου ο Νταμπράουσκας θα βρίσκεται ακόμα περισσότερο καιρό στον πάγκο του και θα έχει χτίσει ο ίδιος το σύνολο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:32
90+5' Άστοχο το σουτ του Μοσκέρα. by Γιάννης Πολιάς
21:33
«Να τοι, να τοι, οι πρωταθλητές» από τους οπαδούς της ΑΕΚ. by Γιάννης Πολιάς
21:33
21:34
Τέλος, ΟΦΗ-ΑΕΚ 0-3. by Γιάννης Πολιάς
21:34
Με δύο γκολ του Άμραμπατ και ένα του Γκατσίνοβιτς, η Ένωση έπιασε κορυφή πριν τα κρίσιμα ματς με Ατρόμητο και Ολυμπιακό. by Γιάννης Πολιάς