Ελλάδα-Ιρλανδία

Παρακολουθήστε ζωντανά μέσα από το sport-fm.gr την εξέλιξη του αγώνα για τα προκριματικά του Euro 2024.

21:10
Καλησπέρα σας από την OPAP Arena! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης, Ελλάδα-Ιρλανδία, για τα προκριματικά του Euro 2024. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:13
Η αναμέτρηση είναι προγραμματισμένη για τις 21:45. Θα καλυφθεί τηλεοπτικά από Novasports Prime και Alpha, ενώ ραδιοφωνικά θα μεταδοθεί ασφαλώς από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή Σωτήρη Ταμπάκου. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:14
Πάμε αρχικά να δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων by Αποστόλης Λιβάνιος
21:14
Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος – Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας – Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας - Πέλκας, Μασούρας, Παυλίδης by Αποστόλης Λιβάνιος
21:15
Ιρλανδία (Στίφεν Κένι): Μπαζούνου – Κόλινς, Ίγκαν, Λένιχαν – Ντόχερτι, Κάλεν, Μόλουμπι, Ο’ Ντάουντα – Σμόλμποουν – Άιντα, Φέργκιουσον by Αποστόλης Λιβάνιος
21:15
Στον πάγκο της Ελλάδας οι Πασχαλάκης, Αθανασιάδης, Τζαβέλλας, Ρέτσος, Παπανικολάου, Φούντας, Ρότα, Χατζηγιοβάνης, Λημνιός, Γιακουμάκης, Δουβίκας, Σιώπης. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:17
Στον πάγκο της Ιρλανδίας οι Κέλεχερ, Τράβερς, Ο'Σέι, Νάιτ, ΜακΚλίν, Μπράουν, Χέντρικ, ΜακΓκράθ, Σάικς, Ομπαφέμι, Τζόνστον, Πάροτ. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:17
Διαιτητής: Χάραλντ Λέχνερ (Αυστρία) by Αποστόλης Λιβάνιος
21:18
21:19
Η Εθνική μπορεί να σκέφτεται μόνο τη νίκη στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, αφού είναι δεδομένα σε έναν δύσκολο όμως, με τις Γαλλία και Ολλανδία να αποτελούν τα βαριά χαρτιά του γκρουπ. Οπότε, αναζητά υπερβάσεις και το «πρέπει» τη συνοδεύει στο συγκεκριμένο ματς. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:19
Άλλωστε, πάνω σε αυτό το μήκος κύματος ήταν και η χθεσινή τοποθέτηση του Γκουστάβο Πογέτ. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:19
«Δύσκολο να προκριθούμε αν δεν νικήσουμε την Ιρλανδία», τόνισε ο Ουρουγουανός τεχνικός στη συνέντευξη Τύπου. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:21
Πρόκειται για την 4η συνάντηση των δύο ομάδων, με την Εθνική μας να υπερέχει με ρεκόρ 2-1-0. Ωστόσο, πρόκειται για το πρώτο επίσημο ραντεβού ανάμεσα σε Ελλάδα και Ιρλανδία. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:21
Εδώ μπορείτε να δείτε μία ανάλυση της Ιρλανδίας, η οποία δεν είναι τόσο γνωστή στο ελληνικό κοινό. by Αποστόλης Λιβάνιος
21:22
Όπως και να θυμηθείτε τους Ιρλανδούς που έχουν παίξει στην Ελλάδα by Αποστόλης Λιβάνιος
21:46
Αυτή τη στιγμή πραγματοποιείται ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του ναυαγίου ανοικτά της Πύλου. by Δημήτρης Κάππας
21:47
Ξεκίνησε το παιχνίδι, στη σέντρα η Ιρλανδία! by Δημήτρης Κάππας
21:48
1' Κόρνερ για την Ιρλανδία μόλις στα 10'' by Δημήτρης Κάππας
21:48
Απομάκρυνε εύκολα σε πλάγιο ο Μαυροπάνος. by Δημήτρης Κάππας
21:51
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά και από τις δύο ομάδες. Ξεκινούν με πίεση ψηλά οι Ιρλανδοί, προκειμένου να κλέψουν μπάλες και να δημιουργήσουν κάποια τελική. by Δημήτρης Κάππας
21:51
4' Κόρνερ για την Ελλάδα. by Δημήτρης Κάππας
21:52
5' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Ο Μαυροπάνος βρέθηκε σε καλή θέση και έκανε το σουτ, αλλά ο Μπαζούνου απομάκρυνε εντυπωσιακά σε κόρνερ. by Δημήτρης Κάππας
21:53
5' Η Εθνική κέρδισε και νέο κόρνερ μετά από σουτ του Μπακασέτα που κόντραρε, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο. by Δημήτρης Κάππας
21:54
6' Δύο νέα κόρνερ για την Εθνική, το ένα μετά από απόκρουση του Μπαζούνου σε «σκαστό» σου του Μπακασέτα. by Δημήτρης Κάππας
21:55
Μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση η Εθνική, έχοντας δύο καλές στιγμές με Μαυροπάνο και Μπακασέτα. by Δημήτρης Κάππας
21:56
9' Μακρινό σουτ του Μασούρα, η μπάλα κοντράρει και στη συνέχεια της φάσης από πίεση του ίδιου, η Εθνική κερδίζει ένα ακόμη κόρνερ. by Δημήτρης Κάππας
21:57
Απομακρύναν οι Ιρλανδοί σε δύο χρόνους. by Δημήτρης Κάππας
21:59
11' Νέο κόρνερ για την Εθνική. Στην αρχή της φάσης, ο Κουρμπέλης βρήκε υπέροχα τον Μασούρα στην περιοχή του Μπαζούνου και ο Ιρλανδός έπεσε πάνω του, με τους διεθνείς να ζητούν πέναλτι. Η φάση ελέγχεται από τον VAR. by Δημήτρης Κάππας
22:00
Πηγαίνει να δει τη φάση μετά από αρκετή ώρα ο Λέχνερ, αλλά για άλλη φάση! by Δημήτρης Κάππας
22:01
14' ΠΕΝΑΛΤΙ για την Ελλάδα! Μετά από σέντρα του Μπάλντοκ από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Ντάουντα, με το Λέχνερ να δείχνει μετά από εξέταση την άσπρη βούλα. by Δημήτρης Κάππας
22:02
15' Γκοοοοοοολ για την Ελλάδα! Ο Τάσος Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στο κέντρο της εστίας, νικώντας τον Μπαζούνου που νικήθηκε δεξιά. 1-0 για την Εθνική! by Δημήτρης Κάππας
22:04
16' Επικίνδυνο γύρισμα από τα αριστερά για τους Ιρλανδούς, ο Κουρμπέλης έβαλε έγκαιρα το πόδι του, με την μπάλα να φτάνει στον Βλαχοδήμο, που μπλόκαρε. by Δημήτρης Κάππας
22:05
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Γαλλία προηγείται 1-0 του Γιβλαρτάρ με γκολ του Ζιρού στο 3'. by Δημήτρης Κάππας
22:07
Η Εθνική βρήκε από νωρίς ένα πολύ σημαντικό γκολ που επιβράβευσε το πολύ καλό ξεκίνημά της. Ένα τέρμα πολύ σημαντικό ενόψει της συνέχειας του παιχνιδιού, απέναντι σε μία δυσκολοκατάβλητη ομάδα. by Δημήτρης Κάππας
22:11
24' Στο έδαφος ο Παυλίδης, ο οποίος δέχθηκε την μπάλα σε ευαίσθητο σημείο μετά από βολέ του Μπαζούνου. by Δημήτρης Κάππας
22:12
Σηκώθηκε γρήγορα ο Παυλίδης, συνεχίζεται κανονικά το παιχνίδι. by Δημήτρης Κάππας
22:14
26' Καλή στιγμή για την Ιρλανδία. Ο Ντόχερτι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Χατζηδιάκος έβαλε το πόδι και η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βλαχοδήμου. Κόρνερ για τους φιλοξενούμενους. by Δημήτρης Κάππας
22:14
27' Σκοράρει η Ιρλανδία, αλλά ο βοηθός σηκώνει τη σημαία για οφσάιντ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ και κεφαλιά-πάσα, ο Φέργκιουσον έκανε ωραία κίνηση και σκόραρε σε κενή εστία. Ελέγχεται από τον VAR η φάση. by Δημήτρης Κάππας
22:16
Ολοκληρώθηκε ο έλεγχος, μετρά κανονικά το γκολ, καθώς κάλυπτε το πόδι του Μασούρα, 1-1 για τους Ιρλανδούς. by Δημήτρης Κάππας
22:17
Νέα δεδομένα πλέον στο παιχνίδι, με τους Ιρλανδούς να μετατρέπουν σε γκολ την πρώτη τελική που τους παρουσιάστηκε. by Δημήτρης Κάππας
22:18
Οι πανηγυρισμοί των παικτών της Εθνικής μετά το γκολ του Μπακασέτα: Εικόνα live 21975743/63001.jpg by Δημήτρης Κάππας
22:18
Στο έδαφος ο Μπάλντοκ, ο οποίος είναι άγνωστο αν μπορεί να συνεχίσει. by Δημήτρης Κάππας
22:18
Σηκώνεται και βγαίνει εκτός ο Μπάλντοκ, δείχνοντας πως είναι εντάξει. by Δημήτρης Κάππας
22:19
Επιστρέφει κανονικά ο Μπάλντοκ. by Δημήτρης Κάππας
22:20
33' Σπαταλά μεγάλη ευκαιρία ο Πέλκας! Ο παίκτης της Χαλ μπήκε ωραία στην περιοχή από τα αριστερά αλλά άργησε να αποφασίσει τι ήθελε να κάνει, με αποτέλεσμα να κάνει ένα κακό τελείωμα με το εξωτερικό. by Δημήτρης Κάππας
22:22
34' Ακόμη μία καλή στιγμή για την Ελλάδα. Ο Μπακασέτας έκανε το σουτ με το δεξί εκτός περιοχής, με τον Μπαζούνου να μπλοκάρει σταθερά. by Δημήτρης Κάππας
22:22
35' Κίτρινη κάρτα για φάουλ του Μάνταλου στον Κόλινς μέσα στην περιοχή της Ιρλανδίας. by Δημήτρης Κάππας
22:24
Ξαναβρίσκει ρυθμό η Ελλάδα στα τελευταία λεπτά, δημιουργώντας δύο καλές ευκαιρίες. by Δημήτρης Κάππας
22:24
37' Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για την Ελλάδα. by Δημήτρης Κάππας
22:24
Κακή εκτέλεση του Μάνταλου, απομάκρυναν εύκολα οι Ιρλανδοί. by Δημήτρης Κάππας
22:25
9-1 οι τελικές υπέρ της Εθνικής, 5-1 στην εστία. by Δημήτρης Κάππας
22:25
38' Κόρνερ για την Ελλάδα, μετά από μακρινό σουτ του Κουρμπέλη που κόντραρε. by Δημήτρης Κάππας
22:26
Κακή εκτέλεση του Μπακασέτα, η μπάλα περνά άουτ από την άλλη πλευρά. by Δημήτρης Κάππας
22:27
Το γκολ της ισοφάρισης από τον Φέργκιουσον: by Δημήτρης Κάππας
22:27
Ακόμη πέντε λεπτά για το ημίχρονο, συν τις όποιες αρκετές καθυστερήσεις θα υπάρξουν, λόγω αρκετών διακοπών. by Δημήτρης Κάππας
22:28
41' Φιλόδοξη προσπάθεια του Φέργκιουσον, που θέλησε να κρεμάσει τον Βλαχοδήμο από τη σέντρα, η μπάλα άουτ. by Δημήτρης Κάππας
22:29
42' Ωραία συνεργασία Μάνταλου και Μασούρα, με τον δεύτερο να «σπάει» την μπάλα για τον Πέλκα, αλλά το πλασέ του παίκτη του Χαλ κόντραρε και απομακρύνθηκε. by Δημήτρης Κάππας
22:30
43' Οβίδα του Μπακασέτα από τα 35 μέτρα, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ. by Δημήτρης Κάππας
22:31
44' Έδιωξαν σε δύο χρόνους οι Ιρλανδοί, ενώ στη συνέχεια το μακρινό σουτ του Μάνταλου πέρασε πολύ πάνω από την εστία του Μπαζούνου. by Δημήτρης Κάππας
22:32
Το σουτ του Μπακασέτα: by Δημήτρης Κάππας
22:32
Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων. by Δημήτρης Κάππας
22:34
Ακόμη τρία λεπτά για τη λήξη του ημιχρόνου, η Ελλάδα κυκλοφορεί και προσπαθεί να βρει χώρους για να απειλήσει. by Δημήτρης Κάππας
22:37
45'+5' Ωραία συνεργασία για την Ελλάδα, η μπάλα έφτασε στον Μπακασέτα, αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε στα σώματα. by Δημήτρης Κάππας
22:38
Τέλος στο πρώτο μέρος. Ελλάδα-Ιρλανδία 1-1. by Δημήτρης Κάππας
22:40
Η Εθνική μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία των Ιρλανδών. Ωστόσο, το γκολ του Μπακασέτα δεν ήταν αρκετό, καθώς οι Ιρλανδοί ισοφάρισαν με τη μία και μοναδική τους ευκαιρία με τον Φέργκιουσον. Η Ελλάδα είναι καλύτερη ομάδα και θα πρέπει να το δείξει με ένα ακόμη γκολ στο δεύτερο μέρος, αν θέλει να πάρει τους τρεις πολύ σημαντικούς βαθμούς. by Δημήτρης Κάππας
22:53
Η χαμένη ευκαιρία του Πέλκα: by Δημήτρης Κάππας
22:53
Οι παίκτες των δύο ομάδων έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος. by Δημήτρης Κάππας
22:54
45' Ο Τζόνστον στη θέση του Ίντα για τους Ιρλανδούς! by Δημήτρης Κάππας
22:55
Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, στη σέντρα η Ελλάδα! by Δημήτρης Κάππας
22:55
Μπαίνει δυνατά και στο δεύτερο μέρος η Εθνική. by Δημήτρης Κάππας
22:56
47' Δυνατό φάουλ του Σμολμπόουν στον Μάνταλο, χωρίς κάρτα από τον Λέχνερ. by Δημήτρης Κάππας
22:57
49' Γκοοοοοολ για την Ελλάδα! Ο Μπακασέτας έκανε μαγική πάσα από τα δεξιά για τον Μασούρα, ο οποίος έκανε ένα υπέροχο πλασέ και έστειλε την μπάλα στη γωνία του Μπαζούνου για το 2-1! by Δημήτρης Κάππας
22:59
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ελλάδα παίρνει ξανά το προβάδισμα, έχοντας μπει πολύ δυνατά στο παιχνίδι. by Δημήτρης Κάππας
22:59
51' Καλή στιγμή για τους Ιραλνδούς. Ο Σμολμπόουν έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Ντόχερτι έκανε το πλασέ, χωρίς να ανησυχεί τον Βλαχοδήμο. by Δημήτρης Κάππας
23:02
53' Νάιτ και Μακλίν στις θέσεις των Σμόλμποουν και Ντάουντα. 100ή συμμετοχή με το εθνόσημο για τον Μακλίν. by Δημήτρης Κάππας
23:04
Πιέζουν ξανά ψηλά οι Ιρλανδοί, προκειμένου να αποσπάσουν την μπάλα. Από τη μία, αυτό κάνει πιο δύσκολη την ανάπτυξη, από την άλλη, αν σπάσει η πρώτη γραμμή πίεσης, η Εθνική θα βρει πολλούς χώρους στο επιθετικό τρίτο των φιλοξενούμενων. by Δημήτρης Κάππας
23:06
Στο άλλο παιχνίδι, Γιβλαρτάρ-Γαλλία με 0-2, με το δεύτερο γκολ να έρχεται με πέναλτι του Εμπαπέ στο 45'+3'. by Δημήτρης Κάππας
23:07
59' Μακρινό σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα κοντράρει και απομακρύνεται. by Δημήτρης Κάππας
23:09
Η γκολάρα του Μασούρα: by Δημήτρης Κάππας
23:11
63' Κόρνερ για την Ιρλανδία. by Δημήτρης Κάππας
23:12
Εκτελέστηκε με πάσα για τον Τζόνστον, ο οποίος σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε. by Δημήτρης Κάππας
23:13
65' Κίτρινη κάρτα στον Πέλκα για φάουλ στον Φέργκιουσον. by Δημήτρης Κάππας
23:15
Ετοιμάζονται Γιακουμάκης και Φούντας για να περάσουν στο ματς. by Δημήτρης Κάππας
23:17
Έχουν πάρει την κυκλοφορία εδώ και δύο λεπτά οι Ιρλανδοί και προσπαθούν να βρουν χώρους για να απειλήσουν. by Δημήτρης Κάππας
23:18
23:19
70' Στις θέσεις των Πέλκα και Παυλίδη, οι Φούντας και Γιακουμάκης. by Δημήτρης Κάππας
23:21
72' Καλή στιγμή για τους Ιρλανδούς. Εκπληκτικό σουτ του Κόλινς εκτός περιοχής, πέφτει στη γωνία του και κάνει μία εντυπωσιακή επέμβαση ο Βλαχοδήμος. by Δημήτρης Κάππας
23:23
74' Ο Μασούρας έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά και σούταρε με το αριστερό, με την μπάλα να πηγαίνει πολύ πάνω από την εστία του Μπαζούνου. by Δημήτρης Κάππας
23:24
Γιβλαρτάρ-Γαλλία 0-3 με αυτογκόλ του Μουέλχι. by Δημήτρης Κάππας
23:25
76' Κίτρινη κάρτα σε Μπακασέτα-Μακλίν για διαμαρτυρίες. by Δημήτρης Κάππας
23:28
79' Καλή στιγμή για την Ελλάδα. Ο Φούντας έκανε την επέλαση από τα αριστερά και «έσπασε» στον Γιακουμάκη, ο οποίος έκανε την προσποίηση για να φέρει τον εαυτό του σε καλύτερη θέση, αλλά το σουτ που επιχείρησε, κατέληξε πάνω από την εστία του Μπαζούνου. by Δημήτρης Κάππας
23:29
Η εντυπωσιακή επέμβαση του Βλαχοδήμου: by Δημήτρης Κάππας
23:29
80' Στη θέση του Μολούμπι, περνά ο Ομπαφέμι. by Δημήτρης Κάππας
23:30
82' Ο Μπάλντοκ έκλεψε και έκανε «έσπασε» στον Φούντα, το σουτ του οποίου κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ. by Δημήτρης Κάππας
23:31
82' Περνά ανεκμετάλλευτο το κόρνερ, ενώ από κακή επιστροφή του Μπακασέτα, κερδίζει κόρνερ η Ιρλανδία. by Δημήτρης Κάππας
23:32
Διώχνει σε πλάγιο ο Χατζηδιάκος. by Δημήτρης Κάππας
23:32
84' Φιλόδοξη ενέργεια του Γιακουμάκη, αλλά δεν μπορεί να κρεμάσει από το κέντρο τον Μπαζούνου. by Δημήτρης Κάππας
23:33
84' Κόρνερ για την Ιρλανδία. by Δημήτρης Κάππας
23:33
Κακή εκτέλεση, η μπάλα περνά άουτ. by Δημήτρης Κάππας
23:34
Απομένουν ακόμη τέσσερα λεπτά για τα 90', συν τις όποιες καθυστερήσεις. by Δημήτρης Κάππας
23:35
Η Ιρλανδία έχει την κατοχή στα τελευταία λεπτά, πίσω από την μπάλα η Εθνική που ψάχνει χώρους στην αντεπίθεση. by Δημήτρης Κάππας
23:36
Η χαμένη ευκαιρία του Γιακουμάκη: by Δημήτρης Κάππας
23:37
88' Κίτρινη στον Ίγκαν για φάουλ στον Κουρμπέλη. by Δημήτρης Κάππας
23:38
89' Στη θέση του Κάλεν περνά ο Πάροτ. by Δημήτρης Κάππας
23:38
90' Στη θέση του Μάνταλου περνά ο Σιώπης. by Δημήτρης Κάππας
23:39
Φτάσαμε τα 90 λεπτά, τέσσερα θα είναι αυτά των καθυστερήσεων. by Δημήτρης Κάππας
23:39
Κρατάει μπάλα η Εθνική για να τελειώσει το παιχνίδι. by Δημήτρης Κάππας
23:40
Φάουλ σε καλό σημείο για γέμισμα για την Ιραλνδία. by Δημήτρης Κάππας
23:41
90'+3' Μεγάλη ευκαιρία για την Ιρλανδία. Μετά την εκτέλεση, η μπάλα έφτασε με περιπετειώδη τρόπο στον Ντόχερτι, ο οποίος έκανε ένα συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει σταθερά. by Δημήτρης Κάππας
23:42
90'+4' Ο Τζαβέλας περνά στη θέση του Μπακασέτα και παίρνει και το περιβραχιόνιο. by Δημήτρης Κάππας
23:43
90'+5' Ανάβουν τα αίματα μετά από φάουλ που έγινε στον Σιώπη. by Δημήτρης Κάππας
23:44
90'+5' Κόκκινη κάρτα στον Ντόχερτι για χτύπημα! by Δημήτρης Κάππας
23:44
90'+6' Κίτρινη και στον Τζαβέλλα. by Δημήτρης Κάππας
23:45
Τέλος στο παιχνίδι, Ελλάδα-Ιρλανδία 2-1! by Δημήτρης Κάππας
23:46
Η Εθνική ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήρε μία δίκαιη νίκη, ενώ απειλήθηκε σε ελάχιστες περιπτώσεις, εν αντιθέσει με τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε η ίδια. Μπακασέτας-Μασούρας τα γκολ της Ελλάδας, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Φέργκιουσον. by Δημήτρης Κάππας