ΑΕΚ-Ολυμπιακός

Παρακολουθήστε από το sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για την Super League 1.

18:54
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ ΑΕΚ και Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ για την 10η αγωνιστική (19:30). by www.sport-fm.gr
18:54
Κοσμοσυρροή στο ΟΑΚΑ, καθώς περίπου 40.000 φίλοι της ΑΕΚ δίνουν το «παρών», στη μεγαλύτερη προσέλευση φιλάθλων σε ελληνικό γήπεδο στην εποχή της πανδημίας. by www.sport-fm.gr
18:55
Ο Ολυμπιακός είναι πρωτοπόρος με 23 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ ακολουθεί με 20. Ο ΠΑΟΚ είναι τρίτος με 19 και παίζει ταυτόχρονα με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. by www.sport-fm.gr
18:55
18:55
18:56
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Βράνιες, Μήτογλου, Μισελέν, Μοχαμάντι, Σιμάνσκι, Σιμόες, Μάνταλος, Γκαρσία, Τσούμπερ, Αραούχο. by www.sport-fm.gr
18:56
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Βατσλίκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μαντί Καμαρά, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου, Μασούρας, Ελ Αραμπί. by www.sport-fm.gr
18:57
Στον πάγκο για την ΑΕΚ οι Τσιντώτας, Σβάρνας, Ρότα, Χατζισαφί, Λε Ταλέκ, Σάκχοφ, Γέβτιτς, Άμραμπατ, Ανσαριφάρντ και για τον Ολυμπιακό οι Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Μπα, Μπουχαλάκης, Ροντρίγκες, Λόπες, Βρουσάι, Βαλμπουενά, Τικίνιο. by www.sport-fm.gr
18:57
19:02
19:02
Η ΑΕΚ αποτελεί παραδοσιακά… κακό σπυρί για τον Ολυμπιακό σε επίπεδο Α' Εθνικής. Ακόμα και όταν δεν βρίσκεται στα καλύτερά της. Διαβάστε εδώ by www.sport-fm.gr
19:03
19:03
«Ερυθρόλευκοι» θρίαμβοι στο ΟΑΚΑ: Βραδιές που θέλει να ξεχάσει η ΑΕΚ. Διαβάστε εδώ αναλυτικά. by www.sport-fm.gr
19:04
Αραούχο-Καμαρά: Οι εκατέρωθεν «εφιάλτες» στο ΑΕΚ-Ολυμπιακός. Δείτε εδώ το θέμα για τους δύο παίκτες που έχουν γράψει ιστορία στα ντέρμπι αυτά. by www.sport-fm.gr
19:06
Ένα από τα κεντρικά πρόσωπα του αποψινού ντέρμπι είναι ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος. Διαβάστε εδώ για την εμπλοκή του σε μνημειώδεις φάσεις των ΑΕΚ-Ολυμπιακός. by www.sport-fm.gr
19:09
19:10
19:11
19:16
19:16
19:17
Παρών και ο Ντούσαν Μπάγεβιτς στο ΟΑΚΑ. Ο Σερβοέλληνας τεχνικός έχει περάσει από τους πάγκους και των δύο ομάδων. by www.sport-fm.gr
19:18
19:26
19:26
19:28
19:30
O Ολυμπιακός τρέχει σερί 11 αγώνων χωρίς ήττα από την ΑΕΚ. Η τελευταία νίκη της Ένωσης, το 1-2 στο Φάληρο, το 2018. by www.sport-fm.gr
19:31
Αυτή τη στιγμή η είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, υπό τους ήχους του ύμνου της ΑΕΚ. Εντυπωσιακή η ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ. by www.sport-fm.gr
19:31
19:33
19:34
1' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Ο Βράνιες απομάκρυνε την επικίνδυνη σέντρα του Μασούρα από δεξιά. by www.sport-fm.gr
19:35
19:35
Μετά το κόρνερ του Μασούρα και την κόντρα για την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στο ύψος της περιοχής στον Αγκιμπού Καμαρά, που με τρομερό βολέ άνοιξε το σκορ. Απίθανο γκολ από τον πιτσιρικά. by www.sport-fm.gr
19:36
Ο κόσμος της ΑΕΚ αντιδρά με χειροκρότημα για να εμψυχώσει τους παίκτες μετά τον αιφνιδιασμό του Ολυμπιακού. by www.sport-fm.gr
19:37
19:37
Τρομερό ξεκίνημα του Ολυμπιακού, βρίσκει το γκολ μόλις στο 2ο λεπτό με φοβερό σουτ του Αγκιμπού Καμαρά. Πιάνεται στον ύπνο η μεσοαμυντική γραμμή της ΑΕΚ μετά την εκτέλεση του κόρνερ και κυνηγάει από νωρίς πλέον. Να δούμε την ΑΕΚ του Γιαννίκη πως θα αντιδράσει αφού δεν έχει βρεθεί ξανά πίσω στο σκορ με τον Έλληνα τεχνικό. by Γιώργος Τσανάκας
19:38
19:40
Βλέπουμε Γκαρσία αριστερά και Τσούμπερ δεξια στο ξεκίνημα για την ΑΕΚ, δηλαδή αντίθετα από ό,τι έχουμε συνηθίσει. by www.sport-fm.gr
19:41
19:41
19:41
19:45
19:46
12' Επικίνδυνη σέντρα του Μοχαμάντι, ο Γκαρσία δεν μπορεί να πάρει καλά την κεφαλιά και ο Βατσλίκ μπλοκάρει εύκολα. by www.sport-fm.gr
19:46
Το 0-1 από τον Αγκιμπού Καμαρά
19:48
19:48
Ο Μάνταλος έκανε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, ο Βατσλίκ κάνει κακή έξοδο και ο Αραούχο με δυνατή κεφαλιά σκοράρει για το 1-1. by www.sport-fm.gr
19:49
19:49
19:49
19:50
Χτυπάει στην πρώτη της φάση η ΑΕΚ, με τον Αραούχο να προλαβαίνει την κακή έξοδο του Βατσλίκ και να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά. Η ασίστ του Μάνταλου, με τη σέντρα του Έλληνα μεσοεπιθετικού να έχει βρει πρώτα στον Λαλά και να έχει πάρει ύψος, αλλάζοντας τροχιά. Βρήκε το γκολ η ΑΕΚ, παρότι δεν πατούσε καλά στο πρώτο τέταρτο και ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον ρυθμό μέχρι στιγμής. by Γιώργος Τσανάκας
19:51
19:51
19:52
19:52
19:55
Ουσιαστικά τα δύο γκολ έχουν έρθει από το… πουθενά! Ο Ολυμπιακός χτυπάει στο πρώτο λεπτό και στην πρώτη φορά που πλησιάζει περιοχή, η ΑΕΚ ισοφαρίζει στην πρώτη της φάση και από λανθασμένη έξοδο του Βατσλίκ. Ενδιαφέρον ματς μέχρι στιγμής, έχει καλό ρυθμό… by Γιώργος Τσανάκας
19:56
22' Φάουλ του Σιμόες στον Αγκιμπού Καμαρά πολύ κοντά στη μεγάλη περιοχή, αλλά πλάγια και δεξιά. by www.sport-fm.gr
19:56
23' Ο Μασούρας έστρωσε στον Λαλά, ο Στάνκοβιτς έδιωξε με το ένα χέρι σε κόρνερ. by www.sport-fm.gr
20:04
30' Καλή εκτέλεση φάουλ από τον Μάνταλο, κόρνερ για την ΑΕΚ από παρέμβαση Σισέ. by www.sport-fm.gr
20:08
Μπαλιά του Λαλά στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, ο Ελ Αραμπί αδειαζει τον Μισελέν και πλασάρει τον Στάνκοβιτς για το 1-2. Η ΑΕΚ φωνάζει γιατί νωρίτερα, στην ίδια φάση, ο Βράνιες είχε βρεθεί στο έδαφος μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού από σπρώξιμο του Μασούρα. by www.sport-fm.gr
20:08
Η φάση εξετάζεται για πιθανό οφσάιντ. Εξετάστηκε και μια φάση νωρίτερα για πιθανή ανατροπή παίκτη της ΑΕΚ εντός περιοχής του Ολυμπιακού. by www.sport-fm.gr
20:09
20:10
Ο Ολυμπιακός χτυπάει στην κόντρα με τον Ελ Αραμπί να κάνει τρομερή προσποίηση στον Μισελέν και άψογο τελείωμα. Οι Πειραιώτες βρίσκουν εκ νέου το προβάδισμα χάρη στην οξυδέρκεια του Μαροκινού φορ, την ώρα που η ΑΕΚ είχε πάρει τον έλεγχο, είχε κερδίσει στατικές φάσεις αλλά τα χτυπήματα του Μάνταλου δεν ήταν τα καλύτερα δυνατά. by Γιώργος Τσανάκας
20:12
20:12
20:14
20:15
20:16
43' Κόρνερ για την ΑΕΚ από την κόντρα του Μαντί Καμαρά στο σουτ του Σιμάνσκι. by www.sport-fm.gr
20:18
20:19
20:19
20:20
20:20
Ο Ολυμπιακός με τα γκολ των Αγκιμπού Καμαρά στο 1' και Ελ Αραμπί στο 34' προηγείται της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει στο 15' με τον Αραούχο. by www.sport-fm.gr
20:21
Το 1-2 του Ολυμπιακού με τον Ελ Αραμπί
20:25
Ματς που έχει πάει αρκετά στις λεπτομέρειες. Με καλό ρυθμό, αλλά λιγοστές φάσεις το ντέρμπι, με τον Μαρτίνς να φαίνεται εξ αρχής πως έχει το έχει διαβάσει καλύτερα και τον Γιαννίκη να στέκεται άτυχος αφού βλέπει τους Τσούμπερ και Λιβάι να είναι οι χειρότεροι για την ομάδα του. Χρειάζεται ενίσχυση μεσοεπιθετικά η ΑΕΚ, πιθανότατα με Άμραμπατ, ενώ ο Πορτογάλος τεχνικός σιγά-σιγά θα μπορούσε να φέρει από τον πάγκο τον Μπουχαλάκη για να έχει έναν καλό χειριστή της μπάλας στον άξονα. by Γιώργος Τσανάκας
20:25
Η φάση που η ΑΕΚ ζητεί πέναλτι για σπρώξιμο του Μασούρα στον Βράνιες, πριν ο Ολυμπιακός κάνει σε αντεπίθεση το 1-2.
20:37
46' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Αμραμπατ αντικαθιστά τον Λιβάι Γκαρσία με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. by www.sport-fm.gr
20:38
20:39
20:40
20:40
«Ήταν καθαρό πέναλτι, έπρεπε να το δεις στο VAR» έλεγαν οι άνθρωποι της ΑΕΚ στον Πορτογάλο ρέφερι με το που μπήκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Μάλιστα, από την Ένωση υποστηρίζουν πως στο VAR ελέγχθηκε μόνο το αν υπήρχε οφσάιντ στο γκολ και ποτέ η φάση του πέναλτι στον Βράνιες. by www.sport-fm.gr
20:42
49' Μακρινό σουτ του Μοχαμάντι, λίγο άουτ αλλά χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Βατσλίκ by www.sport-fm.gr
20:44
20:45
52' Ο Στάνκοβιτς διώχνει έξοχα σε κόρνερ το υπέροχο σουτ του Μασούρα εκτός περιοχής. by www.sport-fm.gr
20:47
Η μπάλα από γύρισμα του Σιμάνσκι βρίσκει στην πλάτη του Σισέ, δεν υπάρχει πέναλτι. by www.sport-fm.gr
20:49
20:50
58' Άστοχο σουτ του Εμβιλά, από το ύψος της περιοχής, σε μια φάση-καρμπόν με το 0-1. by www.sport-fm.gr
20:51
Ο Ολυμπιακός δίνει μπάλα και χώρο στην ΑΕΚ, θέλοντας να χτυπήσει στην κόντρα-επίθεση με την ταχύτητά του. Η Ένωση κυκλοφορεί διαρκώς την μπάλα γύρω-γύρω, αλλά δεν μπορεί να παίξει κάθετα αφού οι «ερυθρόλευκοι» είναι καλά οργανωμένοι πίσω από την μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
20:55
62' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Αραούχο απέφυγε τον Παπασταθόπουλο κι έκανε το γύρισμα στον Άμραμπατ, ο οποίος κλεισμένος σούταρε άουτ. by www.sport-fm.gr
20:55
20:55
20:57
64' Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΚ. Σουτ του Άμραμπατ διαγώνια μέσα από την περιοχή, αποκρούει με το πόδι ο Βατσλίκ by www.sport-fm.gr
20:58
21:00
21:00
21:02
21:03
Ο Μοχαμάντι κάνει λάθος γύρισμα που βγάζει τετ-α-τετ τον Ελ Αραμπί, ο οποίος δεν συγχωρεί και αφού περνά τον Στάνκοβιτς κάνει το 1-3. by www.sport-fm.gr
21:05
72' Φοβερή διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Στάνκοβιτς σταματά το πρώτο σουτ του Καμαρά, ο οποίος κάνει νέο σουτ και η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. by www.sport-fm.gr
21:05
21:06
74' Ανσαριφάρντ, Μοχαμάντι, Γέβτιτς μέσα, έξω Τσούμπερ, Χατζισαφί και Σιμάνσκι. by www.sport-fm.gr
21:07
Θλιβερό λάθος του Μοχαμάντι, που βγάζει… μάτι τον Ελ Αραμπί που δεν θα το έχανε αυτό προφανώς! Η ΑΕΚ σε μια ανύποπτη φάση δέχεται το τρίτο γκολ, με τον Ολυμπιακό να χάνει ευκαιρία να ξεχειλώσει το σκορ. Πρέπει να προσέξει αμυντικά η Ένωση, δεν γίνεται να βγει όλη μπροστά! Δύο αρνητικά για την ΑΕΚ από το ματς ως τώρα, αμυντικά είναι για άλλη μια φορά κάκιστη και δημιουργικά δεν έχει κλασική ευκαιρία πέραν του γκολ και αυτή του Άμραμπατ στο 64’. by Γιώργος Τσανάκας
21:08
21:11
21:12
Από το λάθος του Μασούρα, ο Ανσαριφάρντ κάνει τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον Αραούχο, που με καταπληκτικό βολέ στην απέναντι γωνία νικά τον Βατσλίκ για το 2-3. by www.sport-fm.gr
21:14
82' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για το 2-4. Ο Αγκιμπού κάνει φοβερή κούρσα και εξαιρετική μπαλιά στον Μασούρα, που ουσιαστικά προ κενής εστίας σουτάρει άουτ. by www.sport-fm.gr
21:15
Το ντέρμπι είναι ωραίο, από τα καλύτερα των τελευταίων ετών βάσει των όσων βλέπουμε! Η ΑΕΚ το παλεύει με όλες τις δυνάμεις της και προσπαθεί να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία, ο Ολυμπιακός έχει τρομερό transition και αγγίζει το τέταρτο γκολ. Προβλέπεται θρίλερ στο φινάλε… Ενδεικτικό των όσων παρακολουθούμε, ότι οι δύο ομάδες είναι τρομερά ποιοτικές μεσοεπιθετικά, αλλά έχουν σοβαρά προβλήματα αμυντικά! by Γιώργος Τσανάκας