Παρακολουθήστε ζωντανά μέσω του sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης για τη 23η αγωνιστική της Stoiximan Super League.

Παρέα θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του ντέρμπι των «δικεφάλων»! Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την ΑΕΚ στην Τούμπα στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League. by Μανώλης Μουσουράκης
Σέντρα στις 20:30. by Μανώλης Μουσουράκης
20:00
Το παιχνίδι θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Novasports Prime και ραδιοφωνικά από τον bwinΣΠΟΡ FM 94,6 σε περιγραφή του Δημήτρη Τσορμπατζόγλου. by Μανώλης Μουσουράκης
20:03
Ο ΠΑΟΚ προέρχεται από τη… σοκαριστική ισοπαλία στην Τρίπολη, αφού είδε τον Αστέρα με δύο γκολ από το 90' και μετά να ισοφαρίζει σε 2-2. Βέβαια, μεσοβδόμαδα οι «ασπρόμαυροι»… δικαιώθηκαν διότι αποδείχθηκε ότι υπάρχει παράβαση (οφσάιντ) στο δεύτερο γκολ των Αρκάδων, έχοντας βγάλει και σχετική ανακοίνωση. Ωστόσο, είναι κάτι που έχουν αφήσει στην άκρη, ώστε να επικεντρωθούν στο σημερινό ντέρμπι. Βρίσκονται στην 4η θέση (44β.), στο -10 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό (ματς παραπάνω), στο -6 από την ΑΕΚ (ματς λιγότερο) και στο -5 από τον Ολυμπιακό (ματς παραπάνω μετά τη νίκη επί της Λαμίας). Ως εκ τούτου, δεν υπάρχει άλλος στόχος πλην της νίκης για την ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου. Τρέχει αήττητο σερί 16 αγώνων σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Μάλιστα, η τελευταία της ήττα ήταν το 2-0 στην OPAP Arena κόντρα στην «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
20:05
Το 2-0 των «κιτρινόμαυρων» στον πρώτο γύρο χάρη στα τέρματα των Γκαρσία (36') και Γκατσίνοβιτς (61'): by Μανώλης Μουσουράκης
20:05
Από την πλευρά της η ΑΕΚ (2η, 50β., στο -4 από τον Παναθηναϊκό με δύο παιχνίδια λιγότερα) προέρχεται από το 3-0 επί του Λεβαδειακού, τρέχοντας σερί εννιά νικών σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Κατεβαίνει στο ντέρμπι, όπως σε κάθε παιχνίδι, μόνο για τη νίκη, ώστε να μειώσει και την απόστασή της από την κορυφή (κι ενώ εκκρεμεί και η απόφαση σε δεύτερο βαθμό για τον αγώνα με τον Ατρόμητο). Ωστόσο, στο τέλος της μέρας τίποτα δεν θα έχει κριθεί με οποιοδήποτε αποτέλεσμα, δεδομένης και της διαδικασίας των Playoffs που ακολουθεί. by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
Ας δούμε τις αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων: by Μανώλης Μουσουράκης
20:07
ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι - Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες - Αουγκούστο, Ντάντας - Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς - Ολιβέιρα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:08
Στον πάγκο για τους γηπεδούχους: Ζ. Ζίβκοβιτς, Κάργας, Νάσμπεργκ, Κετζιόρα, Σβαμπ, Φελίπε Σοάρες, Τάισον, Ρικάρντο, Μπράντον. by Μανώλης Μουσουράκης
20:08
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης - Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί - Άμραμπατ, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα - Γκαρσία, Αραούχο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:09
Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Τζαβέλλας, Γκατσίνοβιτς, Φράνσον, Μάνταλος, Φαν Βέερτ, Τσούμπερ, Ελίασον. by Μανώλης Μουσουράκης
20:10
Σε ό, τι αφορά τους γηπεδούχους, οι Κουλιεράκης και Κοτάρσκι επιστρέφουν και θα παίξουν βασικοί, ενώ ο Ραζβάν Λουτσέσκου δεν έχει ξανά στη διάθεσή του τους Ελ Καντουρί, Κουαλιάτα, Βιεϊρίνια, Λύρατζη και Κούρτιτς. Από την άλλη, ο Ματίας Αλμέιδα είδε τον Αραούχο να βγάζει την τελευταία προπόνηση, τον συμπεριέλαβε στην αποστολή και τον ξεκινά και βασικό. Αντίθετα εκτός έμεινε ο Γαλανόπουλος, ο οποίος ένιωσε μια αδιαθεσία και δεν γυμνάστηκε χθες, όπως και οι τραυματίες Μοχαμάντι και Φερνάντες. by Μανώλης Μουσουράκης
20:10
Διαιτητής: Έσκας (Νορβηγία) Βοηθοί: Ένγκαν, Μπασέβκιν (Νορβηγία) 4ος διαιτητής: Μανούχος VAR: Ρέντερ (Νορβηγία), Παπαδάκης by Μανώλης Μουσουράκης
20:11
Κατά λάθος… γιούχα στους παίκτες τους από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ: Τους μπέρδεψαν με αυτούς της ΑΕΚ! Διαβάστε περισσότερα εδώ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:12
Σε 70 συναντήσεις των δύο ομάδων με γηπεδούχο τον ΠΑΟΚ: 32 ΝΙΚΕΣ ΠΑΟΚ 24 ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ 14 ΝΙΚΕΣ ΑΕΚ ΓΚΟΛ: 94-61 by Μανώλης Μουσουράκης
20:13
Ήρωες… από το πουθενά: Οι παίκτες ΠΑΟΚ-ΑΕΚ που μπορούν να γίνουν οι εκπλήξεις του ντέρμπι! Διαβάστε περισσότερα εδώ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:14
Κωνσταντέλιας vs Λιβάι Γκαρσία: Ο μόνος τρόπος να… ακυρωθούν τα μεγάλα όπλα ΠΑΟΚ και ΑΕΚ. Διαβάστε περισσότερα εδώ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:14
«Ντου» με όπλο, ληγμένα δελτία και τελικοί-φωτιά: 7 σκηνικά από τότε που το ΠΑΟΚ-ΑΕΚ έγινε… κόλαση! Διαβάστε περισσότερα εδώ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:26
Από την ΠΑΕ ΠΑΟΚ βραβεύτηκε η 2η ΕΜΑΚ που συμμετείχε στην ελληνική αποστολή στην Τουρκία. Υπενθυμίζεται ότι μέρος των εσόδων από το ματς θα πάει στους σεισμόπληκτους σε Τουρκία και Συρία. by Μανώλης Μουσουράκης
20:28
Οι δύο ομάδες πραγματοποιούν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο! by Μανώλης Μουσουράκης
20:28
Με την κλασική ασπρόμαυρη εμφάνιση ο ΠΑΟΚ, με την μπορντό η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:29
Ο μικρός ήρωας Σωκράτης ξεπέρασε τον όγκο και επισκέφτηκε τους παίκτες του ΠΑΟΚ! Διαβάστε περισσότερα εδώ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:30
Μάλιστα, ο μικρός Σωκράτης χτύπησε το τύμπανο με τους οπαδούς του ΠΑΟΚ στο κέντρο του γηπέδου! Ωραίες στιγμές! by Μανώλης Μουσουράκης
20:31
Και ο νέος τεχνικός της εθνικής Πολωνίας και πρώην των ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκού και φυσικά της Εθνικής Ελλάδος, Φερνάντο Σάντος, στο γήπεδο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:32
Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα από τον φονικό σεισμό σε Τουρκία και Συρία. by Μανώλης Μουσουράκης
20:32
1' Σέντρα στο ματς! by Μανώλης Μουσουράκης
20:34
2' Σέντρα του Κωνταντέλια, καθαρίζει ο Χατζισαφί. by Μανώλης Μουσουράκης
20:36
20:37
4' Φάση για την ΑΕΚ Βαθύ γέμισμα προς τον Λιβάι, ο οποίος έφυγε μόνος του και έπιασε μονοκόμματο σουτ, που πέρασε άουτ. Ίσως να βιάστηκε να εκτελέσει ο φορ της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
Με αρκετή τακτική κι από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά. Η μοναδική φάση ανήκει στην «Ένωση». by Μανώλης Μουσουράκης
20:39
Η ΑΕΚ όπως συνηθίζει, δίνει χώρο και μπάλα στον αντίπαλο ώστε να κλέψει και να βγει ταχύτατα στην κόντρα, στοχεύοντας κυρίως τον Λιβάι Γκαρσία. Ο ΠΑΟΚ δεν φοβάται να ρισκάρει, κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να παίξει κάθετα, βάζοντας στο ματς αρκετά τον Ολιβέιρα. by Γιώργος Τσανάκας
20:39
7' Εκτέλεση κόρνερ για τον ΠΑΟΚ, διώχνει σε τρίτο χρόνο η άμυνα της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:41
9' Φιλόδοξη επίθεση της ΑΕΚ από αριστερά με Πινέδα, δεν ήταν καλό το κοντρόλ του Λιβάι εν συνεχεία. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
Κυκλοφορεί την μπάλα ο ΠΑΟΚ, αλλά δεν μπορεί να βρει διάδρομο. Ψάχνει την ανάκτηση και τη γρήγορη εκδήλωση αντεπίθεσης η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:44
Χωρίς πολύ ρυθμό το ματς μέχρι στιγμής... by Μανώλης Μουσουράκης
20:45
13' Παρέμβαση του Μουκουντί προ του Νάρεϊ. by Μανώλης Μουσουράκης
20:46
14' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 1-0! Σκόρερ ο Νάρεϊ! Μαγική ενέργεια του Κωνσταντέλια! Ο Κωνσταντέλιας -όντας πεσμένος στο έδαφος- έκανε δύο γκελάκια με την μπάλα και με τρίτο (όντας ακόμα πεσμένος) την έσπασε στον Νάρεϊ, ο οποίος έπιασε μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Η μπάλα κόντραρε στον Βίντα, η πορεία της οποίας ξεγέλασε τον Αθανασιάδη και κατέληξε στα δίχτυα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:48
Τι κάνει ο Κωνσταντέλιας! Παρότι πεσμένος στο έδαφος, έχει τρομερή οξυδέρκεια για να πασάρει στον Νάρεϊ. Έχει δόση τύχης το γκολ λόγω της κόντρας στον Βίντα, ωστόσο όλα τα λεφτά είναι η κίνηση του πιτσιρικά. Πόσο ταλέντο έχει αυτό το παιδί… by Γιώργος Τσανάκας
20:49
Στο έδαφος ο Άμραμπατ! Έχει δεχτεί ακριβώς δίπλα του κροτίδα! by Μανώλης Μουσουράκης
20:49
Τρομερός Άμραμπατ, σηκώνεται και ζητά με ωραίο τρόπο από τον κόσμο να ηρεμήσει! by Μανώλης Μουσουράκης
20:50
Διαμαρτυρίες από τον πάγκο της ΑΕΚ. Μικρή διακοπή. by Μανώλης Μουσουράκης
20:50
Τώρα θα συνεχιστεί το ματς. by Μανώλης Μουσουράκης
20:53
20' Σκληρό μαρκάρισμα του Ολιβέιρα στον Αραούχο. Ο φορ της ΑΕΚ πήγε για τάκλιν, με τον αντίστοιχο του ΠΑΟΚ να πέφτει πάνω στο πόδι του με τις τάπες. Ο Εσκάς θα δείξει όμως την κίτρινη στον Αργεντινό άσο. by Μανώλης Μουσουράκης
20:55
22' Φάση για την ΑΕΚ. Σημαντική επέμβαση του Κοτάρσκι σε διαγώνιο σουτ του Πινέδα. by Μανώλης Μουσουράκης
20:56
24' Φάση για τον ΠΑΟΚ τώρα. Ωραίο 1-2 Κωνσταντέλια με Ζίβκοβιτς, με το φαλτσαριστό σουτ του τελευταίου να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
20:59
26' Ο Ίνγκασον έριξε κάτω τον Λιβάι ενώ έβγαινε ολομόναχος, «παίζετε» από τον Εσκάς. Θεώρησε λογικά ότι πρόκειται για τζαρτζάρισμα, αλλά φαίνεται να υπάρχει φάουλ από τον παίκτη του ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:00
Εξαιρετικός ο ρυθμός στο ματς, αλλά οι καθαρές φάσεις λείπουν μπροστά στις δύο εστίες. Η ΑΕΚ έχει γίνει πιο επικίνδυνη στα τελευταία λεπτά, λειτουργώντας και πάλι με το ίδιο σκεπτικό: Να κλέψει μπάλες και να ψάξει τον ταχυδυναμικό Λιβάι για να βρει το γκολ. Ως τώρα, οι στόπερ του ΠΑΟΚ ανταποκρίνονται σωστά, αλλά οι γηπεδούχοι βγάζουν προβλήματα στα χαφ και δεν μπορούν να κρατήσουν εύκολα την μπάλα. by Γιώργος Τσανάκας
21:01
Η ανάρτηση της ΠΑΕ ΑΕΚ για τη φάση του 20': Ο Αραούχο κάνει ένα τάκλιν καθαρά στη μπάλα, ο Ολιβέιρα τον πατάει και ο διαιτητής αντί να του δείξει κόκκινη κάρτα, δείχνει κίτρινη στον αρχηγό της ΑΕΚ! by Μανώλης Μουσουράκης
21:02
Και νέα ανάρτηση από την ΠΑΕ ΑΕΚ για τη φάση του 26': Ο Ίνγκασον ανατρέπει τον Γκαρσία που έφευγε προ του τέρματος, αντί για κόκκινη δεν καταλογίζεται ούτε φάουλ! by Μανώλης Μουσουράκης
21:04
Η ΑΕΚ έχει αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων μετά το γκολ. Στο 31' πλέον... by Μανώλης Μουσουράκης
21:04
21:07
Πιέζει η ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:09
37' Στιγμή για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι -έχοντας και πολλά σώματα μπροστά του- δεν εκτελεί από το ύψος της μεγάλης περιοχής, σε μια στιγμή με προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους. by Μανώλης Μουσουράκης
21:11
Η ΑΕΚ αντέδρασε μετά το γκολ που δέχτηκε, αλλά δεν έχει καταφέρει να ισοφαρίσει. Στιγμές έχει κυρίως, όχι κλασικές φάσεις αλλά είναι ξεκάθαρο πως στο τελευταίο τέταρτο πατάει καλύτερα. Ο ΠΑΟΚ έδωσε χώρους, ενώ οι Ντάντας, Αουγκούστο δεν κρατάνε μπάλα να παγώσουν τον ρυθμό και ο Ζίβκοβιτς ως τώρα είναι εκτός κλίματος του αγώνα. by Γιώργος Τσανάκας
21:13
41' Στιγμή για την ΑΕΚ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα φτάνει στον Σιμάνσκι, το σουτ του οποίου κόντραρε. Κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:14
41' Φάση για την ΑΕΚ. Από την εκτέλεση κόρνερ, ο Αραούχο έπιασε φαλταριστό σουτ, με την μπάλα να περνά άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:16
44' Παράλληλο γύρισμα του Σοάρες, διώχνει η άμυνα της ΑΕΚ σε δύο χρόνους. by Μανώλης Μουσουράκης
21:16
21:17
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. Τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
21:21
Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ θα πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος 1-0 χάρη στο τέρμα του Νάρεϊ στο 14' (μαγική προσπάθεια από Κωνσταντέλια). Η ΑΕΚ δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να απαντήσει. Η «Ένωση» φώναξε για κόκκινη στον ΠΑΟΚ σε δύο περιπτώσεις, στο 20' και το 26'. by Μανώλης Μουσουράκης
21:22
Ο ΠΑΟΚ έχει κάνει τη μισή δουλειά, μιλώντας φυσικά για το προβάδισμά του. Συνολικά, όμως, μετά το 18'-20' η ΑΕΚ πήρε μέτρα και άρχισε να απειλεί, έχοντας την υπεροχή και τις στιγμές της αλλά όχι και την πολύ μεγάλη φάση. Θα μπορούσαν να βρουν γκολ οι φιλοξενούμενοι, δεν το έχουν καταφέρει και μένει να φανεί πώς θα διαχειριστούν οι δύο ομάδες το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος. by Γιώργος Τσανάκας
21:24
21:24
21:25
21:39
Υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους ανθρώπους της ΑΕΚ προς τον Εσκάς κατά τη διάρκεια του ημίχρονου. Σύμφωνα με τους ανθρώπους της «Ένωσης» ο Νορβηγός δεν τους κοίταζε καν, καταλαβαίνοντας -όπως σημειώνουν- τα λάθη του. by Μανώλης Μουσουράκης
21:39
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές. by Μανώλης Μουσουράκης
21:40
46' Ακυρώνεται -ορθώς- γκολ του ΠΑΟΚ, για οφσάιντ στον Νάρεϊ. Σκόραρε ο Κωνσταντέλιας μετά από γύρισμα του Νάρεϊ, ο οποίος όμως ήταν εκτεθειμένος κατά τη μεταβίβαση προς αυτόν. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
50' Γύρισμα του Άμραμπατ, χωρίς όμως να βρει συμπαίκτη στην περιοχή του ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:44
Ελέγχει η ΑΕΚ, κρατά μπάλα και ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. by Μανώλης Μουσουράκης
21:45
51' Φάση για την ΑΕΚ. Ο Λιβάι πάτησε περιοχή, ύστερα από εξαιρετική κάθετη του Σιμάνσκι, όμως εκτέλεσε με το δεξί (το κακό του πόδι) από πολύ δύσκολη γωνία, με την μπάλα να περνά πολύ μακριά από το αριστερό δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
21:46
52' Γύρισμα του Ρότα από δεξιά, προβολή του Γιόνσον, άουτ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:48
54' Ωραία κυκλοφορία από πλευράς ΑΕΚ, όμως ο Άμραμπατ κλείνεται και δεν μπορεί να εκτελέσει. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
Απόλυτη υπεροχή της ΑΕΚ σ' αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου μέρους, δίχως αντίκρισμα όμως. by Μανώλης Μουσουράκης
21:49
Δυνατά μπαίνει η ΑΕΚ, θέλοντας να βρει ένα γρήγορο γκολ. Στοχεύοντας κλασικά Άμραμπατ και Λιβάι, ενώ πλέον πατάει αρκετά περιοχή και ο Γιόνσον αλλά με κάκιστες επιλογές. Γενικότερα, η ΑΕΚ περιμένει περισσότερα από Γιόνσον, Πινέδα σήμερα, απ' όσα έχουν δώσει. Ο ΠΑΟΚ θα θελήσει να χτυπήσει στην κόντρα με Νάρεϊ, Κωνσταντέλια και Ζίβκοβιτς. Ας μην αποκλείσουμε σε λίγο να έχουμε και αλλαγές από τον Λουτσέσκου. Σβαμπ και Τάισον μάλλον χρειάζονται... by Γιώργος Τσανάκας
21:50
«Πού είναι οι κάρτες σου;»: Έντονες διαμαρτυρίες στο ημίχρονο από ΑΕΚ προς τον Νορβηγό διαιτητή! Διαβάστε περισσότερα εδώ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:51
58' Στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα με το εξωτερικό από τον Ολιβέιρα, καίρια παρέμβαση από τον Βίντα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:52
58' Άστοχη έξοδος από τον Αθανασιάδη, ωστόσο εν συνεχεία του γίνεται φάουλ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:54
Ετοιμάζει τον Γκατσίνοβιτς ο Ματίας Αλμέιδα. by Μανώλης Μουσουράκης
21:55
61' Σέντρα-σουτ του Σάστρε, κόντρα από τον Αραούχο και κόρνερ. by Μανώλης Μουσουράκης
21:56
62' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ! 2-0! Σκόρερ ο Κουλιεράκης! Το κόρνερ εκτελείται πλασαριστά, η μπάλα μετά τη σέντρα του Νάρεϊ περνά από όλους, με τον Κουλιεράκη να κερδίζει στον αέρα τον Σιμάνσκι, σκοράροντας με κεφαλιά από κοντά. Κακή εκτίμηση από τον Αθανασιάδη. by Μανώλης Μουσουράκης
21:58
Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στα τελευταία 7-8 λεπτά του αγώνα, πίεσε και έπαιξε πάνω στα αντίπαλα στόπερ, δημιουργώντας προϋποθέσεις. Τελικά, χτυπάει από... αέρος, κάτι που κάνει συχνά και ειδικά με σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και τελείωμα ποδοσφαιριστή της από εκείνο το σημείο. by Γιώργος Τσανάκας
21:59
3(2)-7(1) οι τελικές (εντός στόχου) για ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, αντίστοιχα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:01
Έχει μπει ο Γκατσίνοβιτς αντί του Γιόνσον για την ΑΕΚ. Στον άξονα περνά ο Πινέδα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:03
Επτά τα κόρνερ για την ΑΕΚ, τρία για τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο, γκολ μ' αυτόν τον τρόπο έχει βρει ο «δικέφαλος του Βορρά». by Μανώλης Μουσουράκης
22:03
69' Μακρινό σουτ από τον Σιμάνσκι, πάνω από το οριζόντιο η μπάλα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:04
71' Στιγμή για την ΑΕΚ. Σουτ από πολύ δύσκολη γωνία από τον Γκατσίνοβιτς, διώχνει σε κόρνερ ο Κοτάρσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:05
72' Ο Ελίασον αντί του Πινέδα για την ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:07
73' Φάση για τον ΠΑΟΚ. Το γύρισμα του Κωνσταντέλια κοντράρει στον Σιμάσνκι, με τον Αθανασιάδη να διώχνει. by Μανώλης Μουσουράκης
22:08
74' Επιβλητικό «στοπ» του Αουγκούστο πάνω στον Γκατσίνοβιτς, με τον τελευταίο να έχει πατήσει την περιοχή του ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:10
Έχει ματώσει ο Σάστρε, ύστερα από μαρκάρισμα του Άμραμπατ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
Θα αλλάξει φανέλα για να συνεχίσει. by Μανώλης Μουσουράκης
22:11
Η ΑΕΚ στο διάστημα 20'-40' ήταν ανώτερη αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό στην τελική απόφαση (τελείωμα ή πάσα) και δεν το εκμεταλλεύτηκε. Στο δεύτερο μπήκε καλά αλλά είχε το ίδιο ζήτημα στο δημιουργικό κομμάτι, με τον ΠΑΟΚ να το εκμεταλλεύεται και να ανεβάζει τις γραμμές του, χτυπώντας για δεύτερη φορά. by Γιώργος Τσανάκας
22:12
78' Στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Κακό γύρισμα του Νάρεϊ σε επικίνδυνη αντεπίθεση, δεν ανησυχεί ο Αθανασιάδης. by Μανώλης Μουσουράκης
22:14
80' Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΚ τώρα: Mέσα οι Φαν Βέερτ, Τσούμπερ και Σιντιμπέ, έξω οι Αραούχο, Γκαρσία και Ρότα. by Μανώλης Μουσουράκης
22:15
81' Ο Σβαμπ αντί του Κωνσταντέλια για τον ΠΑΟΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:16
82' Φάση για την ΑΕΚ. Σέντρα του Σιμάνσκι, γυριστή κεφαλιά από τον Βίντα, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:17
Τώρα θα επιστρέψει στο γήπεδο ο Σάστρε με μπαταρισμένο το κεφάλι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:18
22:19
Ο ΠΑΟΚ βγάζει μεγάλη ψυχραιμία και ωριμότητα στο γήπεδο, διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμά του και επί της ουσίας δεν έχει απειληθεί μετά το 2-0. Η ΑΕΚ πλέον προσπαθεί αρκετά ανορθόδοξα και είναι ζήτημα αν με τις πολλές σέντρες θα βρει γκολ. by Γιώργος Τσανάκας
22:20
12(2)-3(2) οι τελικές υπέρ της ΑΕΚ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:20
22:20
Παρά τις 12 τελικές (έναντι 3 του ΠΑΟΚ), η ΑΕΚ δεν έχει φτιάξει την κλασική-μεγάλη ευκαιρία. Πατάνε καλύτεροι οι κιτρινόμαυροι αλλά δεν εκμεταλλεύονται την υπεροχή και κατοχή της μπάλας. by Γιώργος Τσανάκας
22:21
87' Σέντρα από τον Τσούμπερ, δεν βρίσκει στόχο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:22
88' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Τάισον στη θέση του Νάρεϊ. by Μανώλης Μουσουράκης
22:23
89' Φάση για την ΑΕΚ. Φανταστική ενέργεια από τον Τσούμπερ, πιάνει και το σουτ, με τον Κοτάρσκι να λέει «όχι»! by Μανώλης Μουσουράκης
22:24
90' Σουτ από τον Σιντιμπέ, πέφτει και διώχνει σε κόρνερ ο Κοτάρσκι. by Μανώλης Μουσουράκης
22:24
Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο. by Μανώλης Μουσουράκης
22:24
Η ΑΕΚ έχει κλείσει τον ΠΑΟΚ στα καρέ του, αλλά έχει λιγοστέψει ο χρόνος. by Μανώλης Μουσουράκης
22:27
90'+2' Ο Φελίπε Σοάρες στη θέση του Κωνσταντέλια, ο οποίος γνωρίζει την αποθέωση. Ακόμα ένα εκπληκτικό ματς από τον νεαρό άσο. Τρομερές ενέργειες. by Μανώλης Μουσουράκης
22:28
Ακόμα δύο λεπτά. by Μανώλης Μουσουράκης
22:28
90'+5' Καθυστερεί έξω από την περιοχή της ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ. Επιθετική ενέργεια μετά από πολλή ώρα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχουν αγκαλιάσει τη σπουδαία νίκη. by Μανώλης Μουσουράκης
22:29
16(4)-4(2) υπέρ της ΑΕΚ οι τελικές. by Μανώλης Μουσουράκης
22:30
Τέλος στο παιχνίδι. Σπουδαία νίκη (2-0) για τον ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ! Στο 14' το πρώτο γκολ με τον Νάρεϊ ύστερα από απίστευτη ατομική ενέργεια του Κωνσταντέλια, το 2-0 με κεφαλιά του Κουλιεράκη μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 62'. Με τη σφραγίδα των νέων η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου. by Μανώλης Μουσουράκης
22:34
Η ΑΕΚ διαμαρτύρεται έντονα για δύο περιπτώσεις για κόκκινη κάρτα, στο 20' και στο 26'. Μια «Ένωση», η οποία είχε ξεκάθαρα περισσότερες ευκαιρίες, αλλά -εν αντιθέσει με τον ΠΑΟΚ- δεν φάνηκε αποτελεσματική. by Μανώλης Μουσουράκης
22:35
Τρομεροί πανηγυρισμοί από τους Θεσσαλονικείς στο γήπεδο της Τούμπας. by Μανώλης Μουσουράκης
22:37
Στους 47 βαθμούς πλέον ο 4ος ΠΑΟΚ, στο -7 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, στο -3 από τη 2η ΑΕΚ και στο -2 από τον 3ο Ολυμπιακό. Με ματς λιγότερο η «Ένωση», αυτό με τον Ατρόμητο. by Μανώλης Μουσουράκης