sport-fm.gr ΘΕΜΑ

Με ανατροπή, μας πηγαίνει πιο πολύ!

Τρίτη νίκη για την Εθνική σε ισάριθμα ματς στην έδρα της Γεωργίας και όλα με ανατροπή! 1999, 2005 και 2011! Από την κόλαση του 1-0 μέχρι το 79’, στον παράδεισο του 1-2 στο φινάλε και την πρόκριση στα τελικά του Euro 2012 να περνάει ξανά στα χέρια των διεθνών.

Τρίτη νίκη για την Εθνική σε ισάριθμα ματς στην έδρα της Γεωργίας και όλα με ανατροπή!

1999, 2005 και 2011!

Από την κόλαση του 1-0 μέχρι το 79’, στον παράδεισο του 1-2 στο φινάλε και την πρόκριση στα τελικά του Euro 2012 να περνάει ξανά στα χέρια των διεθνών.

5/6/1999, Γεωργία-Ελλάδα 1-2 (54' Κετσπάγια-85' αυτ. Κιζανιζβίλι, 90+1' Μαχλάς)

Τότε που κάναμε και πάλι τη ζωή του Κετσπάγια δύσκολη. Ο Τιμούρ ανοίγει το σκορ, αλλά η Εθνική -με τον Βασίλη Δανιήλ στην άκρη του πάγκου- γυρίζει το ματς στις καθυστερήσεις και φεύγει με το «διπλό» από το «Μπόρις Παϊχάντζε».

26/3/2005, Γεωργία-Ελλάδα 1-3 (21' Ασατιάνι-43' Καψής, 45' Βρύζας, 53' Γιαννακόπουλος)

Δεν θέλει κόπο, θέλει (τον ίδιο) τρόπο! Ξανά μπροστά οι γηπεδούχοι, ξανά χαρούμενοι στο τέλος οι φιλοξενούμενοι. Ο Ασιατιάνι ξεσήκωσε την εξέδρα, όμως δεν είχε υπολογίσει την ψυχή των Πρωταθλητών Ευρώπης, οι οποίοι μέσα σε ένα δεκάλεπτο τα ‘φεραν όλα τούμπα.

11/10/2011, Γεωργία-Ελλάδα 1-2 (19’ Ταργκαμάτζε-79’ Φωτάκης, 85’ Χαριστέας)

Φοβού τους Γεωργιανούς και δώρα (δυο γκολ) φέροντες! Με την πετυχημένη συνταγή των προηγούμενων εκτός έδρας συναντήσεων, η Εθνική τα «χρειάζεται» μεν αφού βρίσκεται πίσω στο σκορ, αλλά δίνει απαντήσεις με Φωτάκη και Χαριστέα και «τσεκάρει» το εισιτήριο για Euro.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Σγαρδέλης