Ειδήσεις

Ζορίστηκε η Dream Team (video)

Με πολύ κόπο, άγχος και ιδρώτα, η ομάδα των ΗΠΑ επικράτησε 80-69 της Βραζιλίας σε φιλικό αγώνα που έγινε στην Ουάσινγκτον υπό το βλέμμα του Μπαράκ Ομπάμα. Η «σελεσάο» ζόρισε πολύ την αποκαλούμενη και Dream Team, καθώς προηγήθηκε με 27-17 στο πρώτο δεκάλεπτο

Με πολύ κόπο, άγχος και ιδρώτα, η ομάδα των ΗΠΑ επικράτησε 80-69 της Βραζιλίας σε φιλικό αγώνα που έγινε στην Ουάσινγκτον υπό το βλέμμα του Μπαράκ Ομπάμα. Η «σελεσάο» ζόρισε πολύ την αποκαλούμενη και Dream Team, καθώς προηγήθηκε με 27-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο για να προηγηθούν με 37-32. Το ματς δεν κρίθηκε οριστικά πριν το τελευταίο πεντάλεπτο.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς με 30 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Κέβιν Ντουράντ. Ο Άλεξ Γκαρσία με 14 πόντους και ο Άντερσον Βαρεζάο με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ ξεχώρισαν από τη Βραζιλία.

Η ομάδα των ΗΠΑ θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τη Μεγάλη Βρετανία στο Μάντσεστερ, ενώ ολοκληρώνει την προετοιμασία της για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου απέναντι στην Αργεντινή και την Ισπανία.

Δεκάλεπτα: 17-27, 37-32, 59-51, 80-69.

ΗΠΑ: Άντονι 3, Τζέιμς 30, Τσάντλερ 3, Μπράιαντ 8, Πολ 10, Ντουράντ 11, Ιγκουοντάλα 5, Γουέστμπρουκ 4, Ουίλιαμς 6, Χάρντεν, Λοβ, Ντέιβις.

Βραζιλία: Γκαρσία 14, Νενέ 8, Σπλίτερ 6, Μπαρμπόσα 10, Χουέρτας 11, Τέιλορ 1, Βαρεζάο 12, Μασάδο 2, Γκιλέρμε 5, Νέτο.