Ειδήσεις

«Χρυσή» η βάρκα των Νεοζηλανδών

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου πανηγύρισε η Νέα Ζηλανδία στο διπλό σκιφ ανδρών. Οι Νέιθαν Κοέν και Ζόσεφ Σάλιβαν τερμάτισαν στην πρώτη θέση του τελικού, κάνοντας 6:31.67. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε το πλήρωμα της Ιταλίας με χρόνο 6:32.80, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσαν οι αθλητές απο τη Σλοβενία 6:34.35.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου πανηγύρισε η Νέα Ζηλανδία στο διπλό σκιφ ανδρών. Οι Νέιθαν Κοέν και Ζόσεφ Σάλιβαν τερμάτισαν στην πρώτη θέση του τελικού, κάνοντας 6:31.67.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο, ανέβηκε το πλήρωμα της Ιταλίας με χρόνο 6:32.80, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσαν οι αθλητές απο τη Σλοβενία 6:34.35, οι πήραν το χάλκινο.

Με το εν λόγω μετάλλιο η Ιταλία έφτασε στα δέκα (3 χρυσά, 5 ασημένια και 2 χάλκινα), ενώ για τη Σλοβενία ήταν μόλις το δεύτερο (1 χρυσό και 1 χάλκινο).

Η... οικοδέσποινα Μεγάλη Βρετανία πλασαρίστηκε στην πέμπτη θέση.