Ειδήσεις

Εκτός τελικού ο Μπανιώτης

Δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του ύψος των ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου ο Κώστας Μπανιώτης. Ο Έλληνας πρωταθλητής απέτυχε τρεις φορές στα 2.26 (όριο για τον τελικό στα 2.32) και έμεινε στα 2.21 που ξεπέρασε με την τρίτη του προσπάθεια, έχοντας ξεπεράσει νωρίτερα και τα 2.16 με την πρώτη. Έτσι, κατέλαβε τη 12η θέση στο πρώτο γκρουπ.

O Κυριάκος Ιωάννου κατάφερε να προκριθεί στον τελικό, ξεπερνώντας τα 2.26 με την πρώτη προσπάθεια, όμως, παρά την αποτυχία του και στα τρία άλματα στα 2.29, ο Κύπριος ήταν στη 12άδα που θα διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο, αφού κανένας από τους φιναλίστ δεν ξεπέρασε τα 2.32.

Οι υπόλοιποι που προκρίθηκαν είναι: Από το πρώτο γκρουπ, ο Ερικ Κίναρντ, ο Ντέρεκ Ντρούιν, ο Μουτάζ Μπαρσίμ, ο Μπόχνταν Μπονταρένκο, ο Μίκαελ Ανανί και ο Αντρέι Σιλνόφ. Από το δεύτερο γκρουπ, ο πρωταθλητής Ευρώπης Ρόμπερτ Γκράμπαρζ, ο Ιβάν Ούκοφ, ο παγκόσμιος πρωταθλητής Τζέσε Ουίλιαμς, ο Αντριγι Προτσένκο, ο Τζέιμι Νιέτο, ο Μίκαελ Μέισον και ο Βάνερ Μίλερ.

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης