Ειδήσεις

Όταν… εκνευρίζεται ο Μπατούμ

Η Νιγηρία παρά το γεγονός ότι ήξερε πως έχει αποκλειστεί από την συνέχεια του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ, έπαιξε στα ίσια την Γαλλία μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο. Κάπου εκεί όμως ο Μπατούμ… «φόρτωσε» και αποφάσισε να «καθαρίσει» μόνος του το ματς και να δώσει στους «τρικολόρ» την νίκη με σκορ 79-73.

Το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο (23-10) έκανε τους Γάλλους να πιστέψουν ότι δεν θα είχαν καμία αντίσταση από τους Νιγηριανούς. Η συνέχεια όμως τους επιφύλασσε μία έκπληξη… Ο Ογκούτσι με 32 πόντους και ο Ομπασονά με 18, εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των Γάλλων και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι. Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και το 52-51, έφτασαν το ματς στην ισοπαλία και απείλησαν με ήττα τους «τρικολόρ» μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα.

Ο Μπατούμ όμως δεν άφησε περιθώρια για εκπλήξεις… Με 23 πόντους συνολικά, τους περισσότερους εκ των οποίων στο τέλος, έδωσε στην ομάδα του την νίκη με το τελικό 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 23-10, 41-30. 56-54, 79-73

Γαλλία: Σεραφέν 9, Μπατούμ 23, Κοσέρ, Ντιαβαρά 8, Τραορέ 7, Πάρκερ 3, Μποκολό, Ντε Κολό 8, Ντιό 10, Ζελαμπάλ 11

Νιγηρία: Ιμπέκε, Ντιόγκου 6, Αλ. Αμινού, Ογκούτσι 35, Άρτσιμπονγκ, Ορούτσε 3, Ουγκμποάχα, Ομπασόχαν 18, Α. Αμινού 9, Ουεντέτζι 2