Ειδήσεις

«Έκλεισε» θέση και περιμένει…(video)

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ το Μεξικό, ωστόσο έκανε εύκολα την ανατροπή κόντρα στην Ιαπωνία και πήρε την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου με σκορ 3-1. Στη… τηλεόραση θα την βγάλουν οι Μεξικάνοι, ώστε να μάθουν ποιον θα αντιμετωπίσουν από το ζευγάρι Νότιος Κορέα - Βραζιλία.

Στο «Wembley Stadium», οι Γιαπωνέζοι πήραν προβάδισμα νωρίς στο παιχνίδι και συγκεκριμένα με τον Ότσου στο 12’. Το Μεξικό κατάφερε να αντιδράσει άμεσα και μάλιστα πριν «κλείσει» το ημίχρονο. Ο Φαμπιάν στο 31’ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 65’ έγινε και η ανατροπή για τους παίκτες της χώρας της Κεντρικής Αμερικής, καθώς ο Περάλτα σημείωσε το τέρμα που έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Κορτές στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, κάνοντας το τελικό 3-1.

Πλέον, οι Μεξικανοί εξασφάλισαν το μετάλλιο και το μόνο που απομένει είναι το χρώμα αυτού στον τελικό της διοργάνωσης. Εκεί θα βρεθεί ο νικητής του έτερου ζευγαριού των ημιτελικών ανάμεσα σε Βραζιλία και Νότιο Κορέα.

m 3-1 j από footyroom