Ειδήσεις

Πλώρη για το χρυσό η Βραζιλία (video)

Από την αρχή του ολυμπιακού τουρνουά η Βραζιλία ήταν το μεγάλο φαβορί για το χρυσό. Το σημαντικό βήμα το έκανε ήδη. Με τη νίκη της στα ημιτελικά απέναντι στη Νότια Κορέα και μάλιστα αρκετά εύκολα με σκορ 3-0 εξασφάλισε το μετάλλιο και πλέον καλείται στον μεγάλο τελικό της Κυριακής κόντρα στο Μεξικό να ολοκληρώσει το «έργο» της.

Στο «Old Trafford» μπορεί για περίπου 30λεπτά η Βραζιλία να… ταλαιπωρήθηκε, ωστόσο στο 38’ ο Ρομούλο έλυσε το «γόρδιο δεσμό», βάζοντας μπροστά την ομάδα του με σκορ 1-0. Στο 57’ ο Νταμιάο έκανε το 2-0 για τη «σελεσάο» και ουσιαστικά έδιωξε κάθε άγχος για την πρόκριση της Βραζιλίας. Επτά λεπτά αργότερα και πάλι ο ίδιος παίκτης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έκανε το 3-0 για την ομάδα της «χώρας του καφέ», αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Μάλιστα, με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Νταμιάο ανέβηκε και στη πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ, έχοντας 6.

Στον μεγάλο τελικό, Μεξικό και Βραζιλία θα «παλέψουν» για το χρυσό μετάλλιο, ενώ στον… ασιατικό μικρό τελικό μεταξύ Ιαπωνίας και Νοτίου Κορέας θα κριθεί το χάλκινο.

Βραζιλία (Μάνο Μενέζες): Γκάμπριελ, Ράφαελ, Τιάγκο Σίλβα, Ζουάν Χεσούς (83΄ Μπορτολάντσα), Σάντρο Κορντέιρο, Μαρσέλο (76΄Χουλκ), Ρόμουλο, Νταμιάο (78΄ Πάτο), Όσκαρ, Νεϊμάρ, Άλεξ Σάντρο.